• resmi ilanlar

BAİBÜ'LÜLER NEDEN İHRAÇ EDİLDİ?

2018-07-09 11:00:10

Açıklanan son Kanun Hükmünde Kararname ile beraber Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde görev yapan ve “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirgeye imza atan akademisyenler ihraç edildi.

 

Tüm vatandaşların beklediği son KHK bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan KHK'da toplam 18 bin 632 personel kamudan ihraç edilirken, 148 personel de görevlerine iade edildi. Öte yandan açıklanan KHK ile beraber 12 dernek, 3 gazete ve 1 tane televizyon kapatıldı.

 

ONLAR DA İHRAÇ EDİLDİ

Açıklanan son KHK ile Bolu’da da çeşitli kurumlarda ihraçlar gerçekleşti. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde görev yapan 4 akademisyenden ihraç edilen kişiler arasında yer aldı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/Kamu Yönetimi bölümünden Doktor Öğretim Görevlisi Selime Sarı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/İktisat bölümünden Profesör Bahadır Aydın, Fen Edebiyat Fakültesi/Psikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Orhan Kaya ve Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Doktor Öğretim Görevlisi Ülkü Güney ihraç edilirken, bu akademisyenlerin 2016 yılında Güneydoğu'daki çatışmalardan devleti sorumlu tutan “Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildirgeyi imzaladıkları biliniyor.

İFADELERİ ALINMIŞTI

İmzalanan bildirge sonrasında Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ihraç edilen akademisyenlerden Selime Güzelsarı ve Ülkü Güney'in ikametlerinde sabahın erken saatlerinde arama yapılmıştı. Arama sonrasında akademisyenler, emniyete götürülerek ifadelerinin alınmalarının ardından serbest bırakılmışlardı. Operasyonun ikinci dalgasında ise Dr. Bahadır Aydın, Orhan Kaya da 3 akademisyene destek amacıyla aynı bildiriye imza atmıştı. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, sonradan bildiriye imza atan 2 akademisyen hakkında da aynı suçlamayla soruşturma başlatılmıştı. İfadeleri alınmak üzere emniyete götürülen akademisyenler daha sonra serbest bırakılmıştı. Özgür Bolu

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit