• resmi ilanlar

GENÇ ÇİFTÇİLERLE HİBE SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI

2018-07-16 11:00:02

Genç Çiftçi Projesinden Hibe almaya hak kazanan çiftçilerle 9 -13 Temmuz tarihleri arasında sözleşmeler imzalandı. Genç çiftçiler ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat'a makamında ziyarette bulundular.

Genç çiftçilerle hibe sözleşmelerini imzalayan İl Müdürü İzzet Murat konuşmasında, “Devletimizin karşılıksız olarak genç çiftçilere verilecek 30 bin TL hibe ile Tarımda genç nüfusun istihdam oranının artırılması hedeflenmiştir. Tarımın en önemli sorunlarından olan tarımda çalışan nüfusun büyük oranda yaşlı nüfustan oluşmasıdır. Gençlerin yeniliklere daha yatkın olduğu eğitim seviyesinin yaşlı nüfusa nazaran daha yüksek olduğunu bununda avantaj olduğunu ayrıca projeyi hak kazanan çiftçilerin birçoğunun bayanlardan oluştuğunu görmenin mutluluk verici” dedi. Murat konuşmasının devamında Bakanlığın Bolu ili için aktarılan bütçesinin 4 milyon 980 bin TL olduğunu ve 166 kişinin programa girmeye hak kazandığını bunlardan 14 arıcılık,10 manda projesi, 95 büyükbaş hayvancılık, 35 küçükbaş hayvancılık, 3 ipekböcekçiliği, 3mantarcılık, 1 bağcılık ve üzümsü bitkiler yetiştiriciliği, 2 çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği ve 3 örtü altı tesisi projeleri olduğunu dile getirerek İl Müdürlüğü olarak projelerin hayata geçirilmesi aşamasında yardımcı olunacağını söyledi.

Hibe sözleşme imzalamaları sırasında Genç Çiftçi Projesi İl ve İlçe Yürütme Birimi personelleri tarafından genç çiftçilere proje konuları ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. 2018 yılında tedarikçi firma hayvancılık projelerinde TİGEM olurken, diğer bitkisel üretim projeleri olan arıcılıkta TAB, ipekböcekçiliği yetiştiriciliği projesinde ise Koza Birliktir. Diğer projeler olan örtü altı yetiştiriciliği, mantarcılık ve çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği projelerindeise kişiler kendi buldukları özel firmalarla anlaşmalar yaparak gider kalemlerinde yazan malzemeleri tedarik etmeleri konusunda ve hibe sözleşmesi sonrasında yapmaları gereken yükümlülükler hakkında bilgi verildi. 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit