• resmi ilanlar

HOŞGELDİN ATAM

2018-07-17 11:00:06

İnsanların hayatlarında önemli anlar olduğu gibi, bu durum bazı toplumlar için de geçerli olmaktadır. 84 yıl önce bugün Bolu'yu etkileyen ve değer katan Mustafa Kemal Atatürk'ün Bolu'ya gelişi gibi.

Cumhuriyetimizin kurucusu ve zor zamanlardan geçen Türkiye için adeta bir destan yazan  Mustafa Kemal Atatürk, yurdun dört bir tarafını ziyaret edip, halkla iç içe oluyordu. 17 Temmuz 1934' de sıra Bolu'daydı ve halk merak ve coşku içerisinde Atatürk'ü beklemekteydi. Daha giriş bile yapmadan Bolu Dağı tarafı ve Hisar altı binlerce insanla dolduğu söylenmektedir. Tüm halk, sevinç içerisinde Bolu'ya gelen Ulu Önder'i  ‘Yaşa! Var Ol!’ sesleri ile karşılamışlardır. Kalabalık içerisinde öğrencileri fark eden Mustafa Kemal Atatürk; “Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği bunlardır. Bu gençlere değer vermeli ve en iyi biçimde yetişmeleri sağlanmalıdır. Çünkü Cumhuriyet bunların omuzlarından yükselecektir” diyerek, her zaman olduğu gibi eğitime ve sağlam bir geleceğe dikkat çekmiştir.

 

Bolu Halkevinde bir gece kalan ve ‘Bolu'yu Ankara'dan önce görmeliydim’ diye söyleyen Mustafa Kemal Atatürk, halkevi defterine ise şunları yazmıştır; “Bolu Halkevinde bir gece kaldım. Bolu'nun güzelliğinden, halkın coşkun sevinçlerinden çok mütehassis oldum” diye belirtmiştir.

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün Bolu'ya gelişinin 84.yıl dönümünde saygı,sevgi ve bitmeyecek bir özlem ile anıyoruz.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit