• resmi ilanlar

“YANLIŞI BERABER DİLE GETİRELİM”

2018-07-23 10:52:15

Yanlış politikalarla çiftçi ve üreticinin zor durumda bırakıldığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, “AKP'ye ilimizde gönül veren siyasetçi arkadaşlarımıza ve Kamu Kurumu yetkililerine çağrımız ülkemizin biran önce tarım ve hayvancılıkta yerli ve milli üretim politikasına geçmesi konusunda bizimle beraber yanlışları, eksikleri güçlü bir şekilde dile getirmeleridir” dedi.

 

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, ülkemizdeki yanlı tarım politikaları nedeniyle üretici ve çiftçinin zor durumda olduğunu söyledi. Türkiye’nin tarımda da dışa bağlı bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Türkoğlu, “Yanlış tarım politikaları Türkiye’yi dünyanın dört bir yanından gıda almak zorunda bıraktı. İktidarın her fırsatta ‘yerli ve milli’ kavramını kullanmasına karşın, vatandaşın sofrası yerli olmaktan çıktı. Canlı hayvan ve karkas etle sınırlı kalmayıp samandan bakliyata, patatesten fıstığa sıçrayan tarım ithalatı, vatandaşın sofrasını da yerli olmaktan çıkardı. Kurban Bayramı yaklaşırken hayvancılıkla uğraşan köylümüzü mağdur edip Kurban kesmeyi düşünen yurttaşımızın dini duygularını rant fırsatı olarak görenlerin canlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan ithalatı başladı bile. Buğday, pirinç ,et ve bakliyat derken gıda ve tarım ürünlerinde ithal edilmedik ürün neredeyse kalmadı. Türkiye’nin fiyatı artan her gıda ve tarım ürününde ithalata başvurması, ‘yerli ve milli tarım’ laflarını da pek çok alanda olduğu gibi burada da havada bıraktı. Buğday ve mısırın Rusya’dan, pirincin Rusya ve ABD’den, kuru fasulye ve nohut gibi bakliyatların Hindistan, Meksika ve Kanada’dan ve kırmızı etin de Polonya, Fransa ve Bosna Hersek’ten ithal edildiği düşünüldüğünde, vatandaşın öğle ve akşam yemeklerinde kurduğu sofralar da yerli olmaktan uzaklaştı. Buna göre bakliyat ağırlıklı öğlen yemekleri Arjantin, Meksika, Kanada ve Hindistan’dan gelen ürünlerden oluşurken, et ağırlıklı akşam yemekleri de Meksika ve Fransa’dan, Uruguay’a uzanıyor. Uskumru, somon, orkinos ve sardalyadan oluşan bir balık sofrası ağırlıklı olarak Norveç’ten gelen ürünlerle kuruluyor” dedi.

YURTDIŞINDAN İTHAL BEYAZ ET

İlimizin önce olduğu beyaz et üretiminin de dışa bağlı olduğunu ve Irak ve Macaristan’dan ithalat yapıldığını belirten Ersan Türkoğlu, “Ülkemizde tavukçuluk sektörünün ne geliştiğini en iyi bilen illerin başında geliyoruz. Başta ilimiz olmak üzere binlerce çiftçinin, işçinin, tedarikçinin ekmek yediğini tavukçuluk sektörü yurt dışına et ihraç etmek için çırpınırken, iç piyasalardaki dalgalanma ve maliyetlerin diğer ülkelere göre fazla olmasından sebep Türkiye geçen yıl 224 ton kanatlı eti ithalatı yaptı. Resmi kayıtlara göre bu ithalatın yüzde 90’ını Irak’tan, yüzde 9’unu da Macaristan’dan gerçekleştirmişti. Şaka gibi ama bu durumda fiyatı kırmızı ete göre daha ucuz olan beyaz etli sofraların da ucu da Irak ve Macaristan’a kadar gidiyor. Diğer yandan 2017’deki balık ihracatının yüzde 50’lik kısmını Hollanda, İtalya, Almanya, Rusya ve İngiltere’ye yapan Türkiye, aynı yıl bu ülkelere alabalık, çipura ve levrek gibi ürünleri ihraç etti. 2017’deki balık ithalatının çoğunluğu ise uskumru, somon, orkinos ve sardalyadan oluştu. 2017’de en fazla balık ürünleri ithalatı yapılan ülke, yüzde 35’lik payla Norveç oldu. En çok tartışılan konulardan birini de bakliyat ürünlerinde yapılan ithalat oluşturuyor. Türkiye ihtiyaç duyduğu baklagilin yüzde 95’ini üretilebilecek potansiyele sahip. Ancak buna rağmen son 15 yılda kuru fasulyede yüzde 50, nohutta yüzde 46, börülcede yüzde 40 oranında üretim alanı azaldı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’na göre, 2011-2015 arasında piyasaya yılda ortalama 517 bin ton nohut verilirken, aynı yıllar için yılda ortalama 484 bin ton nohut ancak üretilebildi. Türkiye 2011’e kadar nohutta net ihracatçı iken, 2012’den itibaren durum tersine döndü. Türkiye’nin 2003- 2011 yılları arasındaki toplam nohut ihracatı 882 bin ton (619 milyon dolar), ithalatı ise sadece 37 bin ton (37 milyon dolar) iken, 2012’den Ekim 2017 tarihine kadar ise, toplam ihracat 127 bin tonda (149 milyon dolar) kalırken, ithalat 265 bin tona (338 milyon dolar) yükseldi. AKP’ye ilimizde gönül veren siyasetçi arkadaşlarımıza ve Kamu Kurumu yetkililerine çağrımız ülkemizin biran önce tarım ve hayvancılıkta yerli ve milli üretim politikasına geçmesi konusunda bizimle beraber yanlışları, eksikleri güçlü bir şekilde dile getirmeleridir. Çiftçimizin, tüketicimizin ve gelecek nesillerin vebali bizden çok ülkemizi yöneten siyasi iktidarın ve kamu görevlilerinin üstündedir” dedi.  Elif Erdoğan

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit