• resmi ilanlar

Bolu'da ekmeğe zam gelecek mi?

2018-07-26 14:45:11

İstanbul'da fırınların bir kısmı ekmeğe 25 kuruş zam yaptıktan sonra gözler Bolu'daki ekmek fiyatlarına çevrildi. Bolu Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Murat Abak, ekmek üreticilerinin zam taleplerinin Bolu'da ne şekilde neticelendirildiğini Bolu Takip Gazetesi'ne anlattı.

 

 

Haber: Ebru Eyvazoğlu

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ekmeğe yüzde %15 zam geleceğini açıkladı. Balcı, "il il farklılıklar olabilir ama kilosu en fazla 5.75 TL olacak" dedi. İstanbul'da fırınların bir kısmı ekmeğe 25 kuruş zam yaptı. Bazı semtlerde ekmek 1,5 liraya satılmaya başlandı.

“Bolu’da da ekmeğe zam gelecek mi?” sorusuna ise Bolu Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Murat Abak yanıt verdi. Eskiden olduğu gibi bir gecede alınan bir kararla ekmeğe zam gelmeyeceğini belirten Abak, yeni kanuna göre il bazında ekmek fiyatlarının belirlendiğini ifade etti. İlk olarak ekmek üreticilerinin bağlı bulundukları Lokantacılar ve Pastacılar Odasına zam talebinde bulunacağını, ardından da odanın ilde kurulan komisyona bu talebi ileteceğini ifade eden Abak, “Bolu’da da Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Birliği’nden oluşan komisyona bu talebi iletiyoruz. Komisyonda yapılan görüşmenin ardından da ortaya çıkan rakamlar federasyona iletiliyor. Federasyon zam yapılmasına karar verilirse belirlenen ücret üzerinden fiyatlandırılıyor. Ancak İstanbul’da böyle bir komisyon olmadığı için orada sistem daha farklı işliyor” dedi.

Bolu’daki fırıncıların da zam talebinde bulunduklarının altını çizen Murat Abak, “Ortaya çıkan maliyet zamlarından dolayı ekmeğe zam yapılaması için üreticiler talepte bulunsa da, henüz resmi olarak odamıza böyle bir talep gelmedi. Talep geldiği takdirde ise ilimizde kurulan komisyona ileterek, Federasyonun belirleyeceği maliyet hesapları çerçevesinde zam yapılabilir. Ancak Federasyonumuz da mümkün olduğunda zam yapmamaya gayret gösteriyor. Eğer bir zam uygulanırsa Bolu’nun da bağlı bulunduğu bölgeyi kapsayacak şekilde zam yapılır. Düzce’de Yalova’da Bartın’da ekmek kaç lira olacaksa Bolu’da da aynı fiyat üzerinden ücretlendirilir. Dolayısıyla şu an bizim gündemimizde zam yok” dedi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit