• resmi ilanlar

HAFIZLIK İCAZET TÖRENİ YAPILDI

2018-08-18 11:00:05

İl Müftülüğü Bölge Yatılı Kuran Kursu'nda hafızlıklarını tamamlayan öğrenciler için ‘Hafızlık İcazet Merasimi' düzenlendi. Düzenlenen merasimde 21 öğrenci hafız olurken, aileleri de bu önemli günde çocuklarını yalnız bırakmadı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonunda düzenlenen Hafızlık İcazet Töreni programına Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, Kıbrıscık Kaymakamı Mustafa Köleoğlu, İl Müftüsü Orhan Genç, din görevlileri ile Kuran Kursuna giden öğrencilerin velileri katıldı.

 

Programın açılışında Kuran kursu öğreticisi Recep Özkul tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu. Daha sonra ise İl Müftülüğü Bölge Yatılı Kuran Kursu Yöneticisi Fatih Bice tarafından bir selamlama konuşması gerçekleşti.

 

Çok mutlu bir günde mutlu bir vesile ile salonda olmaktan mutlu olduğunu ifade eden İl Müftüsü Orhan Genç ise “Yaşayan mucize olan Kuran-ı Kerimi ezberleyen öğrencilerimiz için bir araya geldik. Çocuklarımız canı gönülden kutluyorum. Ailelerimizi ve öğreticilerimizi de tebrik ediyorum. Kuran-ı Kerim mahşer gününe bir harfi bile değişmeden varacaktır.  Kuran-ı Kerimi ezberlemek kolay değildir ama devamını getirmek, tekrarlamak ve unutmamak çok daha zordur” dedi.

 

“MİLLETİMİZ KURANI KERİM’E,  ONUN ÖĞRETİLERİNE GEREKEN ÖNEMİ GÖSTERİYOR”

 

İnsanoğlunun tek yönlü bir varlık değil, maddi ve manevi varlığı ile bir bütün olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, “İnsanın bu iki yönünden birini ihmal eden hiçbir anlayış, medeniyet tarihte kalıcı olmamıştır. Bir canlı olarak insanın maddi ihtiyaçlarını gidermek gerekir. Ancak, bize esas olarak değerimizi veren maneviyattır. Bu maneviyat bizi diğer bütün canlılardan ayıran özelliktir. İnsanoğlunun bu iki yönünden birisini ihmal eden hiçbir medeniyet kalıcı olmamıştır ki özellikle manevi varlığını geliştirmesine imkan tanımayan ve içinde yaşattığı insanlara değer vermeyen, onun ruhunu doyurmayan anlayışlar tarihte silinip gitmiştir. Bizim atalarımız insanın bu bütüncül anlayışı üzerinden ele alınması gerektiğini bildikleri için tarih boyunca milletimizi manevi değerlerle besleme amacında olmuşlar ve gelecek nesillere bu değerleri aktarma çabası içerisinde bulunmuşlardır. Bu milleti millet yapan işte bize atalarımızın naklettiği ruhlarımıza, gönüllerimize kazıdığı bu manevi değerlerdir. Bu manevi değerlerin başında da bizim hayata bakış açımıza anlam kazandıran Kuran-ı Kerim ve onun yorumu olan sevgili Peygamberimizin hadisleri gelmektedir. Bu millet Anadolu’ya ayak bastığından beri geçen yaklaşık bin yıllık süreçte Kuran-ı Kerimi hep başının üzerinde taşımıştır. Sadece onun yazılı olduğu kitaba değil, aynı zamanda onun toplumlara vaaz ettiği mesajları da anlamlı olarak hafızasında ve gönlünde yaşatmaya çalışmıştır. Biliyoruz ki sevgili Peygamberimiz “Sizlerin en hayırlısı Kuranı öğrenen ve öğretendir” buyurmuştur. İşte nesiller boyu atalarımız bu en hayırlı insan olma anlayışını devam ettirebilmek için Kuran-ı Kerimi yeni nesillerin hafızasında yaşatmak için öğrenilmesi ve öğretilmesine çok büyük önem vermişlerdir. Bugün de memnuniyetle görüyoruz ki; Kuran-ı Kerim yeni nesillerimizin hafızasında ve yüreğinde yaşamaya devam ediyor. Milletimiz Kuran-ı Kerim’e onun öğretilerine gereken önemi gösteriyor.

 

“KURAN-I KERİM’İ ÇOK İYİ ANLAMAK VE ONU YAŞAMIMIZDA HAKİM KILMAMIZ GEREK”

 

Bugün 21 çocuğumuzun icazet töreninde olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Vali Baruş, konuşmasının devamında özetle şu ifadelere yer verdi: “Bugün memnuniyetle ifade ederim ki Bolu ili bu anlamda en önde gelen illerdendir. Devletimizin sağladığı imkanlarla birlikte artık çocuklarımız hem müspet ilimleri hem de manevi ilimleri birlikte öğrenme imkanına sahipler. Bugün hem Hafız İmam Hatip Ortaokullarımızda hem de Diyanet İşleri Başkanlığımızın kurslarında şu anda 700’ün üzerinde çocuğumuz Kuran-ı Kerim’i hıfzetme eğitimi alıyor. Bu, çok mutluluk verici bir olay. Bu aynı zamanda Bolu Halkı için de gurur verici bir olay. Bolu Halkının Kuran-ı Kerim’e ne kadar önem verdiğini ve çocuklarını onun terbiyesi ile yetiştirme amacında olduğunu gösteren bir unsurdur. Ben tüm anne-babalarımıza çocuklarının eğitiminde Kuran-ı Kerim’e bu kadar önem verdikleri için çok çok teşekkür ediyorum. Bugün 21 çocuğumuzun icazet törenine hep beraber katılım gösterdik. Kuran-ı Kerim’i öğrenmek ve onu ezberlemek çok önemli bir değerdir. Ancak, sadece ezberlemek yetmez. Kuran-ı Kerim’i çok iyi anlamak ve onu yaşamımızda hakim kılmamız da gerek. Çünkü Cenab-ı Hak, onun içerisindeki ayetlerini biz yaşayalım diye, ondan ders çıkaralım diye bizlere göndermiştir. Sadece önemli günlerde okumak yada dinlemekle bu vecibenin altından kalkamayız. Kuran-ı Kerim yaşamak içindir. Onun için bugün çocuklarımızın hafız olmasıyla övünürken aynı zamanda bizler de velileri olarak onların bize okumuş olduğu Kuran-ı Kerim’i yaşamanın ve yaşatmanın derdinde olmamız lazım.

 

“ÇOCUKLARIMIZI, AİLELERİNİ VE DİN GÖREVLİLERİMİZİ KUTLUYORUM”

 

Yeni nesillerimizin Kuran-ı Kerim’i öğrenmesinde emeği geçen tüm din görevlilerimizi, hayırseverlerimize çok çok teşekkür ediyorum. Çocuklarını hafızlık eğitimine göndererek onların tüm yaşantısında etki bırakacak bir hayra vesile olan tüm ailelerimizi tebrik ediyorum ve bugünkü merasimin hafızlığa adım atmış olan çocuklarımız için tüm Bolu Halkı için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Şimdiden mübarek Kurban Bayramınızı kutluyor ve en güzel şekilde geçmesini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.”

 

HAFIZLAR SALAVAT EŞLİĞİNDE GELDİLER

 

Yapılan konuşmaların ardından hafızlar ve öğreticileri Salavat eşliğinde sahnedeki yerlerini alırlarken, hafız öğrencilerin velileri adına Zekai Öztürk bir konuşma yaptı. Öztürk, bugün çok gururlu olduklarını ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Daha sonra ise Hacı Bayram Veli Camii İmam Hatibi Bolulu Hafız Yunus Koçan tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti sunuldu.

 

HAFIZ ADAYLARINA KURANI KERİM VERİLDİ

 

Programda ayrıca yeni hafız olan öğrenciler tarafından, hafız adaylarına hayır duasında bulunuldu ve onlara birer Kuran-ı Kerim hediye edilirken, yeni hafızlar gruplar halinde Kuran-ı Kerim okudular.

 

ALTIN VE LAPTOP HEDİYE EDİLDİ

 

İcazet törenini sonunda ise Bolu Valisi Aydın Baruş ve İl Müftüsü Orhan Genç tarafından yeni hafızlara birer altın hediye edilirken, Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen de yeni hafızlara laptop hediye etti. Elif Erdoğan

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit