• resmi ilanlar

“İLK YARDIM BİLGİSİ HAYAT KURTARIYOR”

2018-09-10 11:00:11

Türk Kızılayı Bolu Şubesi İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Yunus Tekiner, Eylül ayının ikinci cumartesi günü ülkemizde de çeşitli etkinliklerle ‘Yol Güvenliği ve İlk Yardım' temasıyla kutlanan İlk Yardım Haftasında farkındalık çalışmaları yaptıklarını söyledi.

 

Bolu Şubesi İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Yunus Tekiner, “Bir insanın hayatını kurtarmak için en önemli davranışlardan biri olan ilk yardım günü ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu alanda uzun yılların deneyimine sahip Türk Kızılayı, bu yıl “Yol Güvenliği ve İlk Yardım” temasıyla kutlandı ve Dünya İlk Yardım Gününde farkındalık çalışmaları yaptı. 2017 yılı rakamlarına göre ülkemizde 410.612 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7.427 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 300.383. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün rakamlarına baktığımızda yol güvenliği ve ilk yardımın önemi bir kez daha anlaşılıyor. O nedenle bu yıl Dünya İlk Yardım Gününde ‘Yol Güvenliği ve İlk Yardım’ temasıyla farkındalık çalışmaları gerçekleştirildi” diye konuştu.

 

Bu yıl ki tema kapsamında Kızılay’ın da üyesi olduğu Küresel İlk Yardım Referans Merkezi yol güvenliğini kapsayan 10 Basit Kural yayınladı:

TRAFİK KAZALARINI ÖNLEYİCİ 10 BASİT KURAL

1.Alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde etkisi altında ve yorgunsanız araç kullanmayın.

2.Aracınızda reflektörlü yelek ve üçgen reflektör gibi koruyucu ekipmanlar bulundurun.

3.Aracınızda ilk yardım çantası bulundurun.

4.Aracınızın ve lastiklerinizin düzenli güvenlik kontrolünden geçtiğinden emin olun.

5.Aracınızı çalıştırmadan önce herkesin emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olun.

6.En az 2 saatte bir dinlenin ve iyi olduğunuzdan emin olun.

7.Yol kurallarına uyun, hız limitlerine ve hava koşullarına uygun şekilde aracınızı kullanın.

8.Aracınız park halinde değilse telefonla konuşurken asla araç kullanmayın.

9.Yoldaki potansiyel tehlikelere karşı daima dikkatli olun.

10.Yoldaki uyarı levhaları, trafik ışıkları ve göstergelere uyun.

 

 İLK YARDIM BİLGİSİ HAYAT KURTARIYOR

Türk Kızılayı Bolu Şubesi İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Yunus Tekiner yaşanan kazalar sonucunda kalıcı sakatlıklar oluştuğunu belirterek; “Trafik kazaları sonrası ilk yardım uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması sayesinde yaşamların kurtarıldığı, sakatlıkların azaltıldığı bilinmektedir. Sonuç olarak başta sürücü, aile, akranlar ve toplum üyelerinin ilk yardım eğitim becerileri ile donatılması yolda meydana gelen kazaya veya yaralanmaya maruz kalanların hayatta kalması için hayati rol oynuyor. Yukarıda önerilen basit 10 kuralın uygulanması da kazaların önlenmesini sağlamaktadır. İlk yardım eğitimi almayan bir kişinin hasta/yaralıya dokunmaması sadece 112’yi araması yeterli olacaktır” dedi.

 

Yunus Tekiner her aileden birinin ilk yardım eğitimi alması gerektiğini ve en önemlisi de ilk yardım bilinçlendirme kültürünün oluşturulmasını söyledi. Tekiner; “İlk yardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunu düşünerek 2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimi vermeye başlayan Türk Kızılay, o günden bu güne toplumun gerek iş güvenliği, gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 250.000’den fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi. (Kızılay’ın da üyesi olduğu Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) her yıl 15 milyondan fazla kişiyi hayat kurtarıcı olarak eğitiyor. Türk Kızılay aynı zamanda Küresel İlk Yardım Referans Merkezi ve Avrupa İlk Yardım İşbirliği Ağının Yürütme Komitesinde de yer alıyor. Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlatan Türk Kızılay, Dünya İlk Yardım gününde tüm bu noktalara bir kez daha dikkat çekmeye çalışacak” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit