• resmi ilanlar

YENİ DÜNYA DÜZENİNDE “KÖROĞLU”

2018-09-12 11:00:07

"Marka Şehir Bolu ve 6. Uluslararası Köroğlu Festivali" etkinlikleri kapsamında "Köroğlu" konferansı düzenlendi. TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, "Köroğlu"na ilişkin konferans öncesi yaptığı değerlendirmede "Köroğlu, yeni dünya düzeni arayışlarının devam ettiği bu süreçte temsil ettiği değerler itibarıyla bütün dünyaya evrensel mesajlar sunan bir değerimiz" dedi.

Bolu’da bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali” kapsamında “Köroğlu Konferansı” düzenlendi. Bolu Belediyesi Nikah Salonu’ndaki konferansta TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, “Köroğlu” ile ilgili katılımcıları bilgilendirerek soruları yanıtladı. Bolu Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleşen ve halkın ilgi gösterdiği konferansa Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. Konferans öncesi gazetecilere açıklama yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Purtaş, etkinliğin, başından beri katkı sundukları önemli bir kültürel diplomasi girişimi olduğunu söyledi. Festivalin, Bolu’nun ve Köroğlu’nun kentin bir markası olarak Türk dünyasına tanıtılmasında önemli rol oynadığını belirten Purtaş, Türk Cumhuriyetleri’nden gelen sanatçılar ve bilim insanlarıyla birebir dostlukların kurulması ve Türk dünyasının kültürel anlamda bütünleşmesi açısından da etkinliğin önemli bir işlev gördüğünü kaydetti.

 

 

Purtaş, konferanstaki konuşmasında Köroğlu’nun yeni nesillere öğretilmesi ve Bolu’nun tanıtılmasında taşıdığı anlam üzerinde duracağını dile getirerek, “Köroğlu; haksızlığa, adaletsizliğe karşı mücadele eden bir destan kahramanı. Bugün dünyada da bir haksızlık, adaletsizlik söz konusu. Türkiye de haksızlığa ve adaletsizliğe uğrayanların, mazlumların yanında. dış politika çizgisinde onların hakkını savunan bir konumda. Köroğlu, yeni dünya düzeni arayışlarının devam ettiği bu süreçte temsil ettiği değerler itibarıyla bütün dünyaya evrensel mesajlar sunan bir değerimiz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye’nin yeni nesillere Köroğlu’nu öğretmek suretiyle kendi değerlerine sahip, milli ve manevi donanımı yüksek insanlar yetiştirdiğine işaret eden Purtaş, bu anlamda insanlığın ihtiyaç duyduğu istikrarlı ve huzurlu dünyanın oluşmasında öncü bir rol oynayacağını vurguladı. Öte yandan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, konferans sonrası TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş’a değerli bilgileri ve katkılarından dolayı teşekkür ederek Türk bayrağı ve çiçek takdiminde bulundu.

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • köroğlu  (13.09.2018 11:23:13)

  bence ön koltuklara halk oturtulmalı yöneticiler halkın içine karışmalı

 • Salih ÖZDEMİR  (12.09.2018 16:49:22)

  Köroğlu; beylerden paşalardan zenginlerden alıp, halka dağıtırmış.Yeni dünya düzeninde mesela Boludada tam tersi halktan alıp zenginleri daha zengin yapıyorlar.Bizi yönetenlere sesleniyorum Köroğlunu anlamak için heykelini dikmek değil halkın derdine çare olmak lazımdır.Yeni düzende halka ne zaman gidilir! Oy lazım olduğunda.Her şeyimiz göstermelik menfaat çıkar üzerine.Bu yorumumdan kim rahatsız olursa lafım ona dır.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit