• resmi ilanlar

GÜBRE KOKUSU TARİHE KARIŞACAK

2018-09-18 11:00:14

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan geçtiğimiz günlerde Bolu'yu saran gübre kokusu hakkında açıklamalarda bulunarak “Bolu ve Göynük'te 2 tesis ile ilgili çok ciddi çalışmalar devam ediyor. Bu tesislerin yapımı ile beraber gübre kokusundan kurtulacağız gibi duruyor.” dedi.

Özel Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Geçtiğimiz Pazar günü Karaçayır ve İzzet Baysal Caddesi başta olmak üzere duyulan yoğun hayvan ve tavuk gübresi kokusu vatandaşı rahatsız etti. Vatandaş, yetkililere seslenerek turizm şehri olma yolunda ilerleyen Bolu’ya bu olayların yakışmadığını ifade ederek yetkilileri göreve çağırdı.

“GÜBRE KOKUSUNDAN KURTULACAĞIZ GİBİ DURUYOR”

Konu hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan, Bolu merkez ve Göynük’e kazandırılacak olan 2 tesis ile ilimizin gübre kokusundan kurtulacağını belirterek, “Geçen yıl burada bir tesis kurulmak istendi. Mudurnu’da arazi satın alındı. Çiftlikleri ile toprağı olanlarla sözleşme yapıldı. Bize bununla ilgili bir başvuru ile gelen olmadı. Bolu ve Göynük’te 2 tesis ile ilgili çok ciddi çalışmalar devam ediyor. Bu tesislerin yapımı ile beraber gübre kokusundan kurtulacağız gibi duruyor. Bunlar yapılmadan da biz ne kadar tedbir de alsak iş vatandaşımızın duyarlılığına kalıyor.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE BİRÇOK İLİMİZDE VAR”

Kazgan yapılması planlanan tesislerin, Türkiye’de birçok ilde bulunduğunu söyleyerek, “Bu tesisler tüm gübre çeşitleri ve tarımsal atıkları aldıktan sonra fermantasyon ile çökertme işlemini yapıyor. Bunların ardından gübrelerde bulunan gazlar alınıp nitrat seviyesi tarımda istenilen yüzde 3 rakamına düşürüldükten sonra gazlar kullanılıp enerji üretiliyor. Bu enerji elektrik olarak üretiliyor. Bu sayede tarımın istediği nitelikte gübre üretilmiş oluyor. Türkiye’de birçok ilimizde bu tesisler var. Bu tesisler ile yapılan görüşmelerimizde gübrelerin çok işe yaradığını yüksek derecede verim aldıklarını öğrendik. Bu sayede yurt dışından alınan suni gübre ihtiyacının kalktığı bilgisine de ulaştık. Bu tesisler ülke ekonomisine de ciddi katkıda bulunuyor.” şeklinde konuştu.

“2 NOKTADA FİRMALAR ÖLÇÜME BAŞLADI”

Vatandaşı rahatsız eden gübre kokusu için 2 noktada lisanslı firmaların ölçüme başladığını belirten Kazgan, “Gübre konusu için müdürlüğümüz, gelen şikayetleri değerlendiriyor. Bu şikayetler üzerine bahsi geçen yerlere gidilerek tespit yapılıyor. Bir kokunun varlığı size göre var diğer bir kişiye göre yok. Bizim bir ölçüm yapmadan ceza kesme şansımız yoktur. Bunun kesinlikle belgelendirilmesi gerekiyor. Bunun için ya TUBİTAK’tan ya da Ankara’dan lisanslı firmalardan yardım almamız lazım. Biz onları çağırdığımız zaman gelmesi ve ölçüme başlama süresi boyunca rahatsız eden kokuların yok olması anlamına geliyor. Firmaların ölçüm yaptıktan sonra bir bedeli ortaya çıkıyor. Her gübre ile ilgili bir ölçüm firması çağırsak bunu karşılayacak bir bütçemiz yok. Genel anlamda baktığımızda çok büyük şikayetlerde hemen duruma el atıyoruz. Şu an 2 noktada firmalar ölçüme başladı. Onlar bize koku ile ilgili sonucu verdiğinde durum belgelenirse ceza işlemi uygulayacağız. Bizim belgesiz ceza kesme gibi bir lüksümüz yok.” dedi.

“BU BİR İNSANLIK GÖREVİ”

Kazgan son olarak gübreleri atan kişilere seslenerek bir duyarlı olmanın bir insanlık görevi olduğunu söyledi. İl Müdürü Kazgan, “Bu ilde hepimiz yaşıyoruz. Bahçesine gübre atan da evinde oturan vatandaşımızın da birazcık duyarlı olması ve başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde hareket etmesi lazım. Bu bir insanlık görevi. Başkasını rahatsız etmek doğru bir hareket değil. Gübre atan vatandaşımızın bunun koku yapacağını ve rahatsızlık vereceğini bilmesi gerekiyor. Bu yüzden gübrelerin uzak bir yerde kurutulduktan sonra serilmesinde fayda var.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR  (Toplam 5 yorum)

 • mhmt  (22.09.2018 03:21:32)

  Çarşıda esnafım. Lokanta işletiyorum. Şu pis kokudan insanların iştahı kaçıyor, dükkana gelenler de kokunun lavabodan geldiğini zannediyor. #bolubelediyesi ni görevini yapmaya, vatandaşın ve esnafın sesini duymaya davet ediyoruz. Lütfen gereğini yapın. Tabiatın kalbi turizm şehri Bolu havasını bok götürüyor ey yetkililer. Siz de yemek yerken kokuyu duyuyorsunuzdur. Ne diyelim size de afiyet olsun..

 • Burhan  (19.09.2018 13:51:40)

  Akşam 21 30 dan sonra Doğancı Köyü Gentaş Fabrika Camii civarına bir uğrayın ama gelirken gaz maskesi ile gelin (Rahat nefes alın)

 • Okan  (19.09.2018 11:10:09)

  -Md- yedirilen zaten tavuk değil, tavuğa benzer bir yaratık, pisliğini müsaade ette sahibi temizlesin, adam tavuk yetiştiriyor diye herşeyine müsaade mi edelim yani?

 • Md  (18.09.2018 23:39:22)

  Yemeye geldimi herkez yiyor napacak adam beslediği hayvanın gübresini yetiştirmesinmi o zamanda niye ithal ediliyor demeye başlarsınız kesin çözüm istiyorsanız yemiyeceksiniz

 • İbrahim Yaman  (18.09.2018 17:50:22)

  Çözüm dağkent in üstündeki kümeslerin kapatılmasıdır.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit