• resmi ilanlar

DEPREMLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

2018-09-19 11:00:10

TAKİPÇİ TOPLAMAK İÇİN FELAKET TELLALLIĞI YAPIYORLAR

Bolu Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cenk Yıldız, Twitter üzerinden faaliyet gösteren bir hesabın deprem beklendiğine ilişkin gönderisini sert şekilde yalanlayarak, “Bu tür asparagas hesaplarının amacı, insanları huzursuz ederek sosyal medyada etkileşim elde etmek ve takipçi toplamaktır” dedi.

 

Bolu Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Twitter üzerinden faaliyet gösteren bir hesabın deprem beklendiğine ilişkin gönderisi üzerine bir açıklama yaptı.

Günümüz koşullarında, depremlerin önceden bilinebilmesi bilimsel olarak mümkün olmadığını ifade eden Bolu Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cenk Yıldız, “ Kamuoyunda ve sosyal medya platformlarında ‘Bolu İçin Korkutan Deprem Uyarısı’ ile ilgili haberlere istinaden açıklama yapmak zarureti  doğmuştur. Sosyal medya platformu Twitter üzerinden faaliyet gösteren ‘EFC Forecast Community’ isimli topluluğun hesabından “15-26 Eylül 2018 tarihleri arasında Bolu’da 4,5 üzeri deprem beklenmektedir.’ şeklinde bir iddia paylaşımı yapılmıştır. İlk önce İngilizce olarak  https://twitter.com/EfcForecast adresinden atılan tweet bir süre sonra silinmiş, sonrasında ise bahse konu hesap kapatılmıştır. Akabinde https://twitter.com/efcresmi isimli hesaptan aynı iddia tekrar paylaşılmıştır. Günümüz koşullarında, depremlerin önceden bilinebilmesi bilimsel olarak mümkün değildir. Hiçbir resmi unvanı olmayan, hangi bilimsel ölçütlere göre araştırma yaptığını açıklamayan bu tür asparagas hesaplarının amacı, insanları huzursuz ederek sosyal medyada etkileşim elde etmek ve takipçi toplamaktır. Türkiye’de depremler, afetler ve acil durumlar konusunda açıklama yapmaya yetkili kurum, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’dır. Vatandaşlarımızın, deprem gibi hassas bir konuyla ilgili dezenformasyon yapan, tepki görünce hesabını kapatan bu tür gerçekdışı kişiliklerin yalan haberlerine karşı dikkatli olmaları önemle rica olunur. Halkımızın, AFAD'dan gelecek açıklamaları takip etmeleri ve AFAD'ın yaptığı bilgilendirmelere itibar etmeleri özel önem arz etmektedir” dedi. Mihrali Emrah Çiftçi

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Kadir Kapıcı  (19.09.2018 22:56:27)

  Bendeniz Türkiyedeki depremleri zaten hissetmiyorum.çünki 6 veya yukarısına hissediyorum.turkiyede 6 büyük deprem olmuyor zaten beni karıştırmayın :)

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit