• resmi ilanlar

“Yeryüzünde en pahalıya mal olmuş vatan bizim vatanımızdır”

2018-09-19 11:00:03

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Em.P.Kd.Bnb Gazisi TESUD Bolu Şube Başkanı Ahmet Şerafettin Yamaner yaptığı açıklamada “Yeryüzünde en pahalıya mal olmuş vatan bizim vatanımızdır. Yeryüzünde vatan için en fazla kanını akıtan millet bizim milletimizdir” diyerek Gaziler gününü duygulu cümlelerle kutladı.

TESUD Bolu Şube Başkanı Ahmet Şerafettin Yamaner19 Eylül Gaziler Gününü kutladı. Gaziler Gününü duygu dolu cümlelerle kutlayan Yamaner, “Bolu’dan Kıbrıs Barış Harekâtına 614 Asker katılmış olup 7 şehidimiz vardır” dedi.

 

Em.P.Kd.Bnb Gazisi TESUD Bolu Şube Başkanı Ahmet Şerafettin Yamaner, “13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya zaferinin hemen sonrası 14/15 Eylül gecesi, Batı cephesi Kumandanı İsmet Paşa ile Genel Kurmay Başkanı Fevzi Paşa Edirne ve Kozan Milletvekilleri sıfatıyla Büyük Millet Meclisi Reisliğine cepheden telgraf ile Mareşallik ve Gazilik önergesini verdiler. Mustafa Kemal Atatürk Sakarya Meydan Muharebesinde AT’ı üzerinde Birlikleri kontrol ederken kayalık bir bölgede AT’ının tökezlenmesiyle AT’tan taşların üstüne düşüyor. Kaburga kemikleri kırılıyor. Beli orada sarılıyor. Çadırında sedye üzerinde birliklerden gelen raporları inceliyor. Sakarya Meydan Muharebesini sonuna kadar kırık kaburgaları ile idare ediyor.

Yurdumuzun kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Çağdaş Türkiye’nin önderi Atatürk’e 19 Eylül 1921’de TBMM’nin çıkardığı bir kanunla Gazilik unvanı verildiği gündür. Gaziler Gününüz kutlu olsun. Dileriz her yıl bugünkü günden fazla ilgi görsün. Gazilik: Türk vatanseverliğimizin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının destanlaştığı gündür bugün. Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır. Şehit; Allah yolunda vatan uğruna canını veren kimsedir. Şehit; Nurlanmış askerdir. Gazi; Allah yolunda vatanı uğruna gözünü kırpmadan görevini yapmaya giden kimsedir. Gazi; Onurlandırılmış askerdir. Ömür boyu bu unvanı taşır. İsminin başına Gazi kelimesinin konması o kimseye verilen en büyük payedir. Gazi ve Gazilik İslami bir terim olarak dinimize girmiştir. Cennetle müjdelenmiş makamın sahipleridirler. Türkiye Muharip Gazileri olarak yüce devletimizin bahşettiği bu unvanı, hayatımızın en büyük ödülü ve onuru saymaktayız” dedi.

“ÜLKEMİZDE 43000 GAZİ VARDIR”

Yamaner, “Gazilik unvanı, kentlerimizi düşman işgalinden kurtarmak için kahramanca savaşan şehir halkına ve şehirlere de verilmiştir. Çanakkale Destanını yazan, İstiklal Savaşını kazanan, Kıbrıs da soydaşlarımızı Rum ve Yunan zulmünden kurtaran askerlerimiz gönlümüzün unutulmaz gazileridir. Şu anda Türkiye’de 66 ilimizde Muharip Gaziler Derneği Şubemiz vardır. Türkiye genelinde 43000 Gazi vardır.  Kayıtlı üye sayımız 25000’dir. Bugün Kore Savaşında sağ kalan Gazi sayımız 2200’dür.  1974 Kıbrıs Barış Harekâtına 37567 askerimiz katılmış, 498 şehit verilmiştir. Bugün Kıbrıs Barış Harekâtından kalan Gazimiz ise 27000’dir. Muharip Gaziler Derneği Temsilcilik sayımız 50’dir. Dernek organları teşkil edilemeyen yerlerde Temsilcilik açılır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kıbrıs da savaşan biz Gaziler için Madalya hazırlatmış olup Büyük Elçiler kanalı ile bizlere takdim edilecektir” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS BARIŞ HAREKÂTINDA 7 ŞEHİDİMİZ VAR”

Yamaner sözlerini şöyle sürdürdü: “Bolu’dan Kıbrıs Barış Harekâtına 614 Asker katılmış olup 7 şehidimiz vardır. Askerde en küçük rütbeli Erden en büyük Komutana nasıl Mehmetçik deniyorsa GAZİ unvanı da savaşa katılan herkes için kullanılmaktadır. Yeryüzünde en pahalıya mal olmuş vatan bizim vatanımızdır. Yeryüzünde vatan için en fazla kanını akıtan millet bizim milletimizdir. Türk milleti, dinine, vatanına, istiklal ve hürriyetine, bayrağına, ırz ve namusuna her milletten daha fazla önem veren millettir.  Şehitlik ne kadar önemli ise şehitliğe götüren yolda o kadar önemlidir. Oda Askerliktir. Askerlik görevinin faziletini ve yüceliğini Peygamberimiz şu sözleri ile ifade etmiştir; “Bir gün ve bir gece boyunca sınır boyunda nöbet tutmak gündüzleri oruçla geceleri de namazla geçirilen bir andan daha hayırlıdır.” Nöbet görevi başında ölen kimse için, yapmak olduğu işin sevabı ve rızkı devam eder ve o kimse kabir azabından uzaktır.

Ancak Gazi unvanını almanın önemi kadar bu unvana sahip olanlara gerekli saygıyı göstermekte önem arz eder. Sevgili Peygamberimiz en büyük üç günahı haber vereyim diyor.  Bir tanesi askerlikten kaçmaktır. Demiştir.  Bu hatırlatma gününde Şehit ve Gazilerimizi anarak birlik ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyor. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.” M. Emrah Çiftçi

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit