• resmi ilanlar

“TÜRK ORDUSU İMKANSIZI BAŞARMIŞTIR”

2018-09-19 11:00:11

Bolu'da 19 Eylül Gaziler Günü Anıtpark'ta düzenlenen tören ile kutlandı. Törende konuşan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Sami Yıldız, Türk ordusunun Sakarya Meydan Muharebesi'nde imkansızı başardığını söyledi.

19 Eylül Gaziler Günü için Anıtpark’ta düzenlenen törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğ.G.OğuzTozak, Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, İyi Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Sami Yıldız ve gazilerimiz katıldı. Bolu Valisi Aydın Baruş, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Sabri Saldıroğlu, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Muharip Gaziler Derneği Başkanı Sami Yıldız Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasının ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak için kürsüye çıkan Gaziler Derneği Başkanı Sami Yıldız, Türk ordusunun imkansızı başardığını belirterek, “9 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakarlığının en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsında taçlandığı bir gündür. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasındaki kahraman Türk ordusu, sömürgecilerin maşası olarak Anadolu'yu işgale yeltenen Yunan Ordusu'nu Sakarya Meydan Muharebesi'nde tarihinin en büyük yenilgisini uğratmış ve onu savaş meydanından kaçmaya mecbur bırakmıştır. Sonuç olarak, düşman bir sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk ordusunun son savunma muharebesidir. Bu muharebe ile Türk ordusunun 1683 İkinci Viyana Kuşatması'ndan beri süren 238 yıllık geri çekilişi ve toprak kaybına da son verilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm kalım mücadelesi olmuştur, Bu mücadele kaybedilmiş olsaydı sömürgecilerin Anadolu'yu paylaşım planı olan Sevr gerçekleştirilecek ve böylece Anadolu'da Türk varlığı sona erecekti. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları böyle karanlık bir tablo yaşatmadılar. Türk milletini vatansız bırakmadılar. Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu'nun en karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti'nin yolunu açmıştır. Türk ordusu imkansızı başarmıştır.” ifadelerini kullandı.

 

“ANADOLU ÇETİN BİR COĞRAFYADIR”

Anadolu’nun çetin bir coğrafya olduğunu söyleyen Yıldız, “Anadolu, çetin bir coğrafyadır. Bu topraklarda uzun süre hüküm sürmek Türk milletine nasip olmuştur. Türk milleti, bin yıldır Anadolu'da kendi gücü, azim ve iradesiyle hür ve bağımsız yaşamaktadır. Türk varlığı Anadolu'da sonsuza kadar devam edecektir. Kurtuluş Savaşı'nı yürüten Gazi Meclisi bu emsalsiz zaferin anısına 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazilik" unvanı ve "Mareşallik" rütbesini tevcih etmiştir. Böylece, tüm dünyanın adını saygı ile andığı Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri başarı ve yeteneği, milletimizin en yüce kurumu tarafından tescillenmiştir. Eşsiz Komutan bu ödülü aldıktan sonra yayınladığı bildiride; ‘Sakarya Muharebesinde kazanılan bu başarı, ordumuzun iradesi sayesinde, düşman ordusunun iradesinin kırılması suretiyle belirmiştir. Bu sebeple bu ödülün gerçek muhatabı yine ordumuzdur," diyerek, Mareşallik rütbesini ve Gazilik unvanını silah arkadaşlarına mal etmiştir.” diye konuştu.

 

“ŞEREFLERİN EN YÜCESİDİR”

Yıldız konuşmasının devamında şehitlik ve gazilik makamlarının şereflerin en yücesi olduğunu ifade ederek, “19 Eylül Gaziler Günü, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler, ‘Gaziler Gününüz’ kutlu olsun. Sizler, En Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata'mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır. Bundan 100 sene önce ülkemizi işgal teşebbüsünde bulunan küresel emperyalist güçlerin bugün de aynı senaryoyu terör örgütlerini kullanarak tekrar canlandırma gayreti içerisinde oldukları görülmektedir. Bilinmelidir ki, ülkemize yönelik her türlü hain ve ihanet girişimi karşısında Türk milleti ve onun şanlı ordusu daha güçlü ve daha kararlıdır. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Asıl Türk milletinin bağrından çıkan, kahraman Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın aziz milletimiz için bir vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile gerçekleşmiştir. Şehitlik ve gazilik, milletimiz için onurların en büyüğü, şereflerin en yücesidir.” dedi.

 

Yıldız son olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle andıklarını, hayatta olanlara ise sağlık dilediklerini söyleyerek, “Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi "ölürsem şehit, kalırsam gazi" deyişinde saklıdır. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyoruz.” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmanın ardından protokol üyeleri, Muharip Gaziler Derneği ile Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ziyaret edildi.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Mustafa DEĞER  (20.09.2018 11:23:01)

  Cennet Vatanımız, Milletimiz ve Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımız için canını hiçe sayarak mücadele veren tüm gazilerimizin bu özel "Gaziler Günü" kutlu olsun. Halen hayatta olanlara Allah huzur ve mutluluklar versin, vefat edenlere de rahmet eylesin.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit