• resmi ilanlar

“KAÇAK YAPI YAPANLAR MAHKEME HUZURUNDA HESAP VERECEK”

2018-09-19 11:00:14

* Haziran ayında başlayan imar barışında Bolu'da toplam 7 bin 11 başvuru yapılırken, devlete tam 9 milyon 800 bin lira gelir sağladı. 31 Ekim'e kadar sürecek olan başvurularda Bolu'dan devlete tahmini 30 milyon gelir sağlanması bekleniyor.

 

* Çevre ve Şehircilik Müdürü Osman Kazgan vatandaşların mutlaka kaçak yapılardan uzak durması gerektiğini ifade ederek, “2017 tarihinden sonra vatandaşlarımızın kaçak yapılardan uzak durması gerekiyor. Çünkü tüm emekleri ve paraları boşa gidecek. Bu yapıları yapan kişiler de mahkeme önünde gereken hesabı verecek” ifadelerini kullandı.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Bolu’da, Haziran ayında başlayan imar barışı için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne toplam 7 bin 11 başvuru yapıldı. Yapı kayıt belgesi çıkan 3 bin 433 başvuru bulunurken, 3 bin 578 kişi paralarını ödemeleri halinde belgesini alacak. Bolu’da başvurular üzerinden devlete 9 milyon 800 bin lira gelir sağlanırken, bu rakamın 30 milyonu bulması bekleniyor. İmar barışı için son başvuru tarihi 31 Ekim, para ödemeleri için son gün ise 31 Aralık.

“30 MİLYON CİVARINDA GELİR SAĞLANIR DİYE TAHMİNİMİZ VAR”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Müdürü Osman Kazgan, başvuru sayısının 11 bine ulaşmasını beklerken, devlete de 30 milyon civarında gelir sağlanacağı yönünde tahminlerinin olduğunu belirterek, “Eskiden İmar Barışı hakkında net bir bilgi alamıyorduk. Artık yapılan takip sistemi ile tüm verilere ulaşabiliyorum. Bugün itibari ile Bolu’da 7 bin 11 başvuru var ancak yapı kayıt belgesi çıkan 3 bin 433 başvuru var. Buradan da devlete yaklaşık 9 milyon 800 bin lira civarında gelir sağlamış durumundayız. Şu ana kadar ulaştığımız bilgiye göre başvurusunu yapan fakat para ödemeyen kişiler var. 3 bin 500 kişi para ödediği için belgesini aldı. Aynı şekilde parasını ödemediği için belgesi çıkmamış yine 3 bin 500 kişi var. Herhalde bu kişiler de ödemesini yapacaktır. Ben Bolu’dan 11 bin civarında başvuru bekliyorum. Eğer beklediğimiz gibi olursa devlete 30 milyon civarında gelir sağlanır diye tahminimiz var. 31 Ekim 2018 tarihinde başvurular sona erecek. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için başvurularını en geç bu tarihe kadar yapmaları gerekir. Başvurularını yapıp bu hakkı aldıktan sonra para ödemeleri 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam ettiği için kayıpları olmayacak.” ifadelerini kullandı.

BARIŞI SUİSTİMAL EDENLER MAHKEMEDE HESAP VERECEK

İmar barışını suistimal eden kişiler için ise Bakanlık düğmeye bastı. 31 Aralık 2017 tarihli uydu fotoğraflarından yapılan incelemelerde kaçak yapılar tek tek tespit edilmeye başladı. İl Müdürü Kazgan şu an sadece Dörtdivan ilçesinde 55 yapıyı tespit ettiklerini, bu sayının artacağını ve kaçak yapı yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyerek, “İlimizde imar barışı, imar yapı barışı olarak algılanmaya başladı. Vatandaşlarımız yaylalarımızı talan etmeye başladı. Vatandaşlarımızın şu bilmesi lazım ki müdürlüğümüz buna kesinlikle müsaade etmeyecektir. Bu konu hakkında gerekli çalışmalarımız başlamıştır. Arkadaşlarımız tarafından bu yapılar tek tek tespit ediliyor. Şu ana kadar bizim tespit ettiğimiz 55 yapı var. Bu sadece Dörtdivan ilçesinde yapılan tespit. Bunların yıkımı kesinlikle gerçekleşecektir. Elimizde 31 Aralık 2017 tarihli uydu fotoğrafları bakanlığımız tarafından paylaşıma açıldı. Biz bu kaçak yapıların hangi tarihten sonra yapıldığını tespit ederek belgelendireceğiz. Yıkılması için gerekli işlemleri yaptıktan sonra imara aykırı hareket etmek bu kişiler için suç duyurusunda bulunacağız. Mutlak suretle 2017 tarihinden sonra vatandaşlarımızın kaçak yapılardan uzak durması gerekiyor. Çünkü tüm emekleri ve paraları boşa gidecek. Bu yapıları yapan kişiler de mahkeme önünde gereken hesabı verecek.” ifadelerini kullandı.

KAZGAN ÜÇKAĞITÇILARA KARŞI UYARDI

Kazgan, vatandaşları imar barışından yararlanan üçkağıtçılara karşı uyararak, “Vatandaşlarımıza uyarımız üçkağıtçılara paralarını kaptırmasınlar. Sabahtan akşama kadar kurumumuzda bu konu ile ilgili 8 uzman, 2 şube müdürü arkadaşımız var. Bize yapılacak olan başvurularda arkadaşlarımız her türlü yardımı yapacaklardır. Kesinlikle müdürlüğümüzde bulunan uzman personelimizden yardım alsınlar. Hem ileride yaşanacak sıkıntı bir durum ile karşılaşmamak hem de paralarını kaptırmamaları için vatandaşımız gereken desteği müdürlüğümüzden alsın.” dedi.

BU MADDELERE SAHİPSENİZ YARARLANAMAZSINIZ

İmar barışından yararlanmak isteyen vatandaşlarda 3 maddeden birinin bulunması halinde yapı kayıt belgelerinin geçersiz olacağını yada alamayacaklarını belirten Kazgan, “İmar barışı bütün yapıları kapsıyor fakat 3 tane yapı kabul edilmiyor. Bu maddeler bir tanesi bizim ilimizi pek ilgilendirmeyen bir durum. İstanbul ve Çanakkale’de bulunan boğazlarda yer alan yapılar. Bolu’yu ilgilendiren maddelerden biri hazine arazisine herhangi bir sosyal donatı için tahsis edilmiş bölgeler içinde yer alan yapılar da yararlanamaz. İlimizi ilgilendiren bir diğer madde ise başkasının arazisine yapılmış yapılar, yapı kayıt belgesi alsa dahi geçerliliğini kaybeder ve hiçbir hak iddia edemez.” diye konuştu.

“KESİNLİKLE MÜDÜRLÜKTEKİ ARKADAŞLARIMIZDAN DESTEK ALSINLAR”

Kazgan, vatandaşların ileride sıkıntı bir durum ile karşılaşmamak için kesinlikle müdürlükte bulunan personelden destek almaları gerektiğini ifade ederek, “İmar barışından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızdan tek ricamız, ileride zor durumda kalmamak adına uzman arkadaşlarımızın görüşlerini alsınlar. Ondan sonra girişlerini alıp ödemelerini yapsınlar. Kendi istekleri ile hiçbir teknik destek almadan giren vatandaşımız varsa müdürlüğümüzde inceleterek hataları varsa bunları düzelttirsinler. Aksi takdir de düzeltme işlemi bittiği takdirde aldıkları yapı kayıt belgesi geçersiz duruma düşecek. Bu yüzden vatandaşlarımız kesinlikle müdürlükteki arkadaşlarımızdan destek alsınlar.” dedi.

“TÜRKİYE GENELİNDE BÜYÜK BİR MEMNUNİYET VAR”

Son olarak imar barışında Türkiye genelinde büyük bir memnuniyet olduğunu söyleyen Kazgan, “Elbette bir barış ya da af söz konusu ise herkesi memnun etme şansınız yok. Eleştirenler kesinlikle oluyor. Genel olarak konuşacak olursak Türkiye genelinde büyük bir memnuniyet var. Evi kaçak olduğu için korkarak oturan veya ben bu evi satayım düşüncesi olan vatandaşlarımız var. Bu barış ile bu vatandaşlarımız bir yapı kayıt belgesi alarak tüm düşüncelerini gerçekleştirebilirler. Ülkemizde 13 milyon kaçak yapı olduğunu düşündüğümüz de bu gerçekten büyük bir barış. Vatandaşın evini yıkamayız. Bugün 13 milyon kaçak yapıyı yıkmak demek en kötü ihtimalle 13 milyon kişiyi sokağa atmak demek. Bu da sosyal devlet anlayışına uymayan hareket olur. Bu açıdan baktığımızda da devletin milleti ile barışması için imar barışının çıkması çok önemliydi. Vatandaşın isteği ile çıkması işleri kolaylaştırdı.” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • figen  (20.09.2018 10:53:27)

  yaylalar.hayvanlarin otlamasi icindir.hayvanlarin su ictigi yalaklarda insanlar bulaşıklarini yıkiyor.yazık gunah.yaylalar luks evlerin yapılıp insanlarin tatil yapacagı yerler degildir.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit