• resmi ilanlar

BERFİN'İN KATİLİ KAYCI HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

2018-10-09 11:00:13

“BİR DELİLİK YAPTIM”

Gerede ilçesinde kız arkadaşı olduğunu iddia ettiği üniversite öğrencisi Berfin Yıldız’ı öldürüp, Aziz Başaran’ı kolundan yaralayan Cihat Kaycı hakim karşısına çıktı. Tanıklar ve Cihat Kaycı’nın dinlendiği duruşmada sanık, bir delilik yaptığını söyledi.

 

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Olay, 2016 yılının Aralık ayında Gerede İlçesi Dayıoğlu Mahallesi Kültür Sokak’ta meydana geldi. İstanbul’da tekstil işçisi olarak çalışan 18 yaşındaki Cihat Kaycı, saat 06.30 sıralarında eski kız arkadaşı olduğu iddia edilen Gerede Meslek Yüksek Okulu Tasarım Bölümü 2. sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Berfin Yıldız’ın evine gitti. Evin zilini çalmak yerine apartmanın dışındaki korkuluklardan tırmanan Kaycı, açık olan balkon kapısından Berfin Yıldız’ın evine girdi. Yıldız’ın kaldığı odaya giren Kaycı, Berfin Yıldız'ın evinde olan Aziz Başaran’ı kolundan yaraladı. Kaycı yanındaki silahla önce havaya daha sonra ise Berfin’in başına ateş etti. 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Berfin olay yerinde yaşamını yitirirken, zanlı cinayeti işlediğini itiraf ederek polis ekiplerine teslim oldu. Aziz Başaran ise kaldırıldığı hastanede tedavi altına alınmıştı.

‘Tasarlayarak öldürme’, ‘silahla tehdit’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’, ‘cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘ruhsatsız silah bulundurma ve taşıma’, ‘Tasarlayarak adam öldürme” suçlarından yargılanan Kaycı’nın mevcut dava dosyası ile Başaran’ı yaraladığı dava dosyası geçtiğimiz duruşmada birleşmişti. Dosya birleşimi ile Kaycı’nın suçlamalarına “Mala zarar verme” ve “Kasten öldürmeye teşebbüs” eklendi.

“BERABER ATIŞ YAPACAKLARINI SÖYLEDİ”

Dosyaların birleşmesinin ardından Cihat Kaycı, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk defa hakim karşısına çıktı. Mağdur Aziz Başaran’ın gıyabında gerçekleşen duruşmada Kaycı ve tanıklarının ifadeleri dinlendi. Kaycı’nın iş yerinden arkadaşı olan Sercan Dinçer, sanığın olay öncesinde Berfin’in silahı istediğini ve atış yapmaya gideceklerini söylediğini iddia ederek, “Biz Cihan ile olay öncesinden 7-8 aydır tanışıyoruz. Aramız samimi olunca bana Berfin’den bahsetmişti. Beraber kaldıkları gibi şeyler anlatmıştı. Kız Bolu’ya gitti üniversiteyi kazanınca. Cihat kendi telefonunu sattığı için Berfin ile bizim telefonlarımızdan konuşuyordu. Aralarında herhangi bir sorun yoktu. Bana kız arkadaşının silah istediğini ve beraber atış yapacaklarını söyledi. Gazi mahallesinde yaşadığımız için silahı çevreden temin etmiştir. Silahı ve mermilerini nasıl temin ettiği hakkında bir bilgim yok. Normalde biz Cuma günü beraber Bolu’ya gidecektik. O bizden önce gitti. Biz olayın yaşandığını yolda öğrendik. Olaydan sonra da görüşemedik.” dedi.

“BİZE ‘SİLAHLA GELSEM SORUN OLUR MU?’ DİYE SORMUŞTU”

Dinçer’in ardından tanık olarak dinlenen Emre Torun ise Kaycı’nın kendilerine yola çıkmadan önce “Silahla gelsem sorun olur mu?” diye sorduğunu ifade ederek, “Cihat benim işten arkadaşımdı. Kız arkadaşı olduğunu bilmiyordum sonradan öğrendim. Telefonunu sattığını sonradan anladık. Bolu’ya gidebilmek için sattı herhalde. Bizim telefonumuzdan sürekli konuşuyordu. Berfin’in kendisinden silah istediğini ve beraber atış yapmaya gideceklerini söylemişti. Biz Cuma günü beraber yola çıkacaktık. Bize ‘Silahla gelsem sorun olur mu?’ diye sordu. Bizde yolda polis çevirmesinde yakalanırsak sorun olacağını söyledik. O da o yüzden Perşembe akşamı yola çıktı.” diye konuştu.

“ÜŞÜDÜĞÜNÜ DÜŞÜNEREK KAZAĞINI VERİYOR”

Kaycı’nın avukatı Yahya Nedim Erdoğan ise sanığın tasarlayarak adam öldürmediğini, Berfin’e yürürken kazağını verdiğini belirterek, “Sanık kasten adam öldürmemiştir. Öyle bir niyeti olsa orada vurabilirdi. Berfin ile eksi 25 derecede dışarıda yürüyorlar. Berfin’in üşüdüğünü düşünerek kazağını veriyor. Bu olayda tasarlayarak adam öldürme konusu yoktur.” ifadelerini kullandı.

“BİR DELİLİK YAPTIM”

Tanık ifadelerinin ardından kendini savunmak için konuşan Cihat Kaycı bir delilik yaptığını belirterek, “Silahı kafede ismini bilmediğim birinden bin liraya aldım. Hevesten silahı aldım. Silahın güzel olduğunu söyledim, o şahıs da bana bin liraya hediye edebileceğini söyledi. Silahı evde saklıyordum. Ben bir delilik yaptım, eve balkondan tırmandım. Daha önce de söyledim aşağı kapının zilini bilmiyordum. Mutfaktan içeri girdim. Evin holünde montumu çıkardım askılığa astım, ayakkabılarımı yerleştirdim. Silahı da kimse görmesin diye salona sakladım. Odaya girdiğimde ikisini görünce salondan geri silahı aldım. Daha sonra ise olanlar oldu.” diyerek kendini savundu.

Sanık ve tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti Kaycı’nın tutukluluk halinin devamına, Aziz Başaran’ın bir daha ki celseye SEGBİS ile bağlanması için duruşmayı 25 Aralık 2018 tarihine erteledi.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit