• resmi ilanlar

BAİBÜ'DE ERASMUS BAŞVURULARI BAŞLIYOR

2018-10-10 11:00:02

2018-2019 akademik yılı Erasmus+ DUSK Konsorsiyum Staj Hareketliliği ve Erasmus+ Staj Hareketliliği kapsamında yurt dışında “Staj Yapmak” isteyen öğrenciler için Erasmus+ Hareketlilik Programları başvuru süreci başladı.

 

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü tarafından kararlaştırılan başvuru süreci şu şekilde:

Başvurular 22 Ekim 2018 tarihinde başlayıp, 09 Kasım 2018 tarihi mesai bitiminde son bulacak.

Programa tam zamanlı tüm öğrenciler başvurabilecek.

Programdan yararlanabilmek için başvuruda bulunacak olan ön lisans ve lisans öğrencilerinin son transkript notları (GANO) 4 üzerinden en az 2,20 (100’lük sistemde karşılığı belirtilecek), yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise 4 üzerinden 2,5 olmalı.

Staj hareketliliği için yabancı dil baraj puanı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü ve Meslek Yüksekokulları öğrencileri için 100 üzerinden 50, İngilizce Öğretmenliği ve Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri için 100 üzerinden 80, diğer bölümler için 100 üzerinden 60 olarak belirlendi.

Eylül 2016’dan itibaren son iki yıl içinde Üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulu’nun yapmış olduğu yeterlilik sınavından (proficiency test) 100 üzerinden en az yukarıda belirtilen puanları almış olanlar ya da YDS ve ÖSYM tarafından eşdeğerliliği kabul edilmiş yabancı sınavlardan en az yukarıda belirtilen puanları almış olanlar programa başvurabilirler. Söz konusu öğrenciler almış oldukları puanlara göre sıralamaya gireceklerdir. Eşdeğerlik tablosu için bkz. http://osym.gov.tr/dosya/1-59085/h/yabanci-dil-sinavlariesdegerlikleri

Staj Hareketliliği için 5 kişilik, DUSK Konsorsiyum Staj Hareketliliği için 15 kişilik kontenjan planlanmaktadır. DUSK Konsorsiyumu Staj Hareketliliği, Mühendislik ve Teknik alanlara ilişkin. Öğrencilerin başvurularına göre kontenjan sayıları değişebilecek. Staj yapmak isteyen öğrenciler staj yapacakları ülke (Avrupa Birliği) ve kurumları (iş yeri, enstitü veya okul) kendileri belirleyip, Erasmus Koordinatörlüğüne bildirecekler.

YTB burslusu olarak Üniversitemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin Erasmus programından faydalanmaları durumunda, YTB burslarında kesinti yapılabilecek.

Başvuruların değerlendirilmesinde kullanılacak ölçütler ve ağırlıklı puanlar şunlar:

 

Akademik başarı düzeyi : %50 (Toplam 100 puan üzerinden)

Dil seviyesi : %50 (Toplam 100 puan üzerinden)

Engelli öğrencilere (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla) +10 puan

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında haklarında koruma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrencilere (belgelendirmek kaydıyla) +10 puan

Şehit ve Gazi çocuklarına +15 puan

Daha önce yararlanma (hibeli veya hibesiz) : -10 puan

Vatandaşı olunan ülkede hareketliliğe katılma: -10 puan

Mazeretsiz BAİBÜ, Yabancı Diller Yüksekokulunun açmış olduğu Yeterlilik Sınavına katılmama -5 puan

Hareketliliğe seçilen öğrenciler için: BAİBÜ, Erasmus Koordinatörlüğü tarafından hareketlilikle ilgili olarak düzenlenen toplantılara/eğitimlere mazeretsiz katılmama -5 puan

Aynı öğrenim kademesi içerisinde daha önceki bir seçim döneminde seçilmiş, fakat mücbir bir sebebe dayanmaksızın, faaliyetini gerçekleştirmemiş öğrenciler için, hak kazanmış olunmasına rağmen, faaliyetin gerçekleştirilmediği her faaliyet için -10 puan azaltma uygulanır.

Geçerli yabancı dil puanına sahip olan öğrenciler 22 Ekim 2018 tarihinde aktif hale gelecek http://erasmusbasvuru.ibu.edu.tr/linkinden Erasmus+ Staj Hareketliliği başvurularını yapacaklardır.

Başvurular 09 Kasım 2018 tarihi mesai bitiminde son bulacak.

Başvuruda bulunan öğrenciler başvuru belgesinin çıktısını ve onaylı son transkript (GANO) belgelerini başvuru tarihleri içinde Erasmus Koordinatörlüğüne teslim etmeleri gerekmekte. Belgelerini başvuru tarihinde teslim etmeyen öğrenciler değerlendirmeye alınmayacaklar.

Hibe yetersizliğinden dolayı gidemeyecek olan öğrenciler kendi maddi olanakları ile bu programdan yararlanabilir.

Her iki proje kapsamında seçim sonuçlarına itiraz edecek öğrencilerin itirazlarını 30 Kasım 2018 tarihine kadar Erasmus Koordinatörlüğüne dilekçe yoluyla yapmaları gerekmekte.

DUSK Staj Hareketliliği 2018-1-TR01-KA103-056969 sözleşme no’lu bütçesinden karşılanacak.

Staj Hareketliliği 2018-1-TR-01-KA103-050350 sözleşme no’lu bütçesinden karşılanacak.

Erasmus+ Staj Hareketliliği ve Erasmus+ DUSK Konsorsiyum Staj Hareketliliği kapsamında, ülke grupları ve bu ülkelere gidecek öğrencilere verilecek aylık hibe miktarları şöyle:

Ülke Grupları, Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler ve Aylık Hibe Staj (Avro) şöyle:

1. ve 2. Grup Program Ülkeler: Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan için 600

3. Grup Program Ülkeleri: Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye için 400

Program ülkeleri arasında öğrenim ve staj hareketliliği için öğrencilere gidiş-dönüş seyahatleri için ayrıca destek verilmiyor. M. Emrah Çiftçi

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit