• resmi ilanlar

TSO'DA DIŞ TİCARET SEMİNERİ YAPILDI

2018-10-16 11:00:03

Ticaret Bakanlığı, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenmekte olan dış ticaret bilgilendirme seminerlerinden yenisi Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Oda üyesi firma temsilcileri ve dış ticaret programında öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen seminere İstanbul İhracatçı Birlikleri Eğitim Şube Müdürü Necati Korkmaz, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Merve Meryem Kahya, Ticaret Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Nurhan Çamlıbel Aydın, Türk Eximbank Uzmanları Serap Ekmekçi ve Müge Erkan konuşmacı olarak katıldı.

 

 

Seminerin açılışında bir konuşma yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, ülke olarak uluslararası rekabet gücünün yükseltilebilmesi sürecinde firmaların ihracat kabiliyetinin artırılmasının önemine değindi. Başkan Ateş, “Bugünkü toplantımız özellikle ihracat yapabilme kabiliyetini arttırabilmek, ihracat yapabilme özelliklerine sahip olabilmek için düzenlendi. Bu süreç içinde özellikle ekonomik sıkıntıların olduğu süreç içinde ihracat yapan arkadaşlarımızın bu süreci daha düzgün, daha kolay, daha farklı atlattığını hepimiz gördük. Ülkemizin en büyük hedefi, 2023 senesinde ilk 10 ekonomi içine girmesidir. Bunun için en önemli iş ve en büyük özelliğin üretmekten geçtiğini bir ticaret odası başkanı olarak söyleyebilirim. Üretmeyi gerçekleştirirken de üretimi satabilmek, katma değeri satabilmek en büyük meziyetimiz olmalı. İhracatı biz iki taraftan önemsiyoruz, üretim ihracatını sağlayarak, ülke ekonomisine katkılar sağlaması, katma değeri üretim sağlanması ve dövizdeki hareketlerden nemalanması. İkincisi ise iç piyasadaki balansı ayarlayabilmesi. Bunlar bizler için çok önemli. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bunun üzerine eğilmiş vaziyette. Bu memleketin geleceği ihracatta. Eğer iş dünyası ayakta duracaksa, bu ihracatı çağın gereği gibi yapmalı. İhracatımız şu an 100 milyar dolarlardaysa, bunun acilen 500 milyar dolarlara çıkması. Yani ihracat faaliyetlerini çok hızlı bir şekilde arttırmalıyız. Biz, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Ticaret Bakanlığı ile bir proje başlattık. 22 firmamızı ihracat yapabilme kabiliyetini arttırabilmek için o projenin içine koyduk. Proje bittiğinde her firma mutlaka ama mutlaka, yurtdışında bir firma ile eşleşecek. Mutlaka bir firmaya ihracat yapacak.” şeklinde konuştu.

 

Seminerde ilk olarak İstanbul İhracatçı Birlikleri Eğitim Şube Müdürü Necati Korkmaz tarafından ihracat mevzuatı ile dahilde ve hariçte işleme rejimleri ile ilgili katılımcılara bilgiler verildi. Devamında Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Merve Meryem Kahya tarafından ihracatta sağlanan devlet yardımları, yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi, uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi, pazar araştırması ve pazara giriş desteği; e-ticaret sitelerine üyelik desteği, pazara giriş belgelerinin desteklenmesi, Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve TURQUALITY®’nin desteklenmesi, yurt dışı birim, marka ve tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi ile tasarım desteği alt başlıkları halinde katılımcılara anlatıldı.  Ticaret Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Nurhan Çamlıbel Aydın’ın “Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları” konulu sunumuyla devam eden programda son olarak olarak Türk Eximbank uzmanları Serap Ekmekçi ve Müge Erkan, ihracat yapan firmalara Türk Eximbank tarafından sağlanan ihracat kredi sigorta ve garanti programları hakkında bir sunum yaptı. Seminer programı, yapılan soru-cevap oturumuyla sona erdi. A. Haktan Yamantürk

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit