• resmi ilanlar

EĞİTİMCİLER KAPSAYICI EĞİTİM ALDI

2018-11-16 11:00:06

Bolu Merkezdeki Okul öncesi, İlk, orta ve lise dengi okulların bütün müdürleri, günde 8 saatten toplam 40 saat sürece olan çağdaş bir metod olan “Kapsayıcı Eğitim” aldı.

Bolu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Okul Müdürü Süheyla Göksoy, Okul Müdürü Neşe Asena Özşen, Müdür Yardımcısı Muhlis Evcimen ve Okul müdürü Ahmet Topak 100 kişiye verdikleri eğitimleri tamamladılar. Eğitim sonunda tüm eğitimciler hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

 

Kapsayıcı Eğitim Nedir?

Kapsayıcı eğitim, yoksul, farklı etnik ve kültürel geçmişlere sahip, kırsal bölgelerde yaşayan çocuklar ile kız çocukları gibi eşit ve nitelikli eğitim alma konusunda sorun yaşayan diğer gruplara da odaklanmayı ifade etmektedir. Bu anlamda kapsayıcı eğitim; çeşitliliğe değer vererek cinsiyet, etnik yapı, sosyal sınıf, sağlık, sosyal katılım ve başarı gibi nedenlerle kimsenin eğitim süreçlerinden dışlanmaması ve herkesin sistem tarafından kucaklanmasıdır 

Kapsayıcı eğitim anlayışında sosyal adalet ve eşitlik kavramları ön plana çıkar ve farklılıkların saygı, değer ve kabul görmesi gerektiği vurgulanır. Benzer biçimde UNICEF kapsayıcı eğitimi, öğrenmenin gerçekleşebilmesi için özel desteğe ihtiyaç duyan tüm öğrencileri de içerecek bir sistem olarak tanımlamaktadır (UNICEF, 2003). Bu açıdan kapsayıcı eğitim “her öğrenci eşit derecede önemlidir”  anlayışı çerçevesinde, okulları tüm öğrencilere hizmet verebilecek bir hale getirebilme gayretidir denilebilir. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit