• resmi ilanlar

BAŞKAN YILMAZ, YABANCI ÖĞRENCİLER İLE BULUŞTU

2018-11-16 11:00:08

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve yabancı öğrenciler düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

 

Bolu Belediyesi Aşevi’nde düzenlenen kahvaltıda Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler bir araya geldi. Düzenlenen kahvaltıya Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Süleyman Özbağ, Emine Davarcıoğlu, idari amirleri ve 25 farklı ülkeden 50 öğrenci katıldı.

Kahvaltı sonrası basın mensuplarına yabancı öğrenciler hakkında bilgi veren Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Halit Karatay, ilk açıldıklarında 15 uluslararası öğrenciye sahipken, bu yıl 160 öğrenciye sahip olduklarını söyledi. Ayrıca bu öğrencilerin Tıp, Fen Edebiyat, İktisat fakültelerinde başarı ile yolda devam ettiklerini sözlerine ekledi. Karatay, “Üniversitemize değişik ülkelerden eğitim ve öğretim görmek için gelen öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimizin hepsi kendi imkanları ile gelirken, bu öğrencilerden yaklaşık 150 tanesi her yıl hazırlık görüyor. 150 tanesi de kendi bölümlerine doğrudan gidiyor. Toplam da 300 tane öğrencimiz oluyor. Bu öğrencilerin 43 tanesi Türkiye burslusu. Harçlarından tutun konaklamaya kadar bütün imkanlarını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan karşılıyor. Bu Osmanlı’nın bakiyesi olan değişik ülkelerden kardeşlerimiz geliyor. Öğrencilerimiz burada 1 yıl Türkçe hazırlık görüyor. Türkçe hazırlığın ardından bölümüne göre 4 yada 6 yıl arasında değişiklik gösteriyor. Tıp öğrenimi gören öğrencilerimiz 6 yılda eğitimini tamamlarken, iktisat ve tarih gibi bölümlerde öğrenim gören öğrencilerimiz 4 yıl da eğitimini bitiriyor” dedi.

“ALAADDİN BAŞKANSIZ BOLU’YU DÜŞÜNEMİYORUM”

Açıklamalarını devamında Karatay, Başkan Alaaddin Yılmaz olmadan Bolu’yu düşünemediğini belirterek, “Sayın Başkanımız Alaaddin Yılmaz, her sene öğrencilerimizi kabul ediyor. Kendisi herkesin yanında teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin sorunları ile ilgileniyor. Başımız sıkıştığı zaman sosyal anlamda bir ihtiyacımız olduğu zaman belediyemizin desteğini görüyoruz. Bu anlamda huzurlarınıza kendisine teşekkür ediyorum. Alaaddin Başkansız, Bolu’yu düşünemiyorum. Kendisini gerçekten destekliyor ve teşekkür ediyorum. Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz açıldığından bu yana hep bizimle oldu ve destekledi. Merkezimiz ilk açıldığında 15 tane uluslararası öğrencimiz vardı. Şu an 160 tane öğrencimiz var. Bunun oluşmasında verilen eğitim kalitesinin yanında, Bolu’nun yaşam olanaklarının imkanlarının iyi olması geliyor. Öğrenci sonuçta Bolu’yu bilmez ve tanımaz. Buraya gelen öğrencilerimiz memnun ayrıldılar ve memnun bitirdiler. Uluslararası öğrenci sayımız her geçen gün artıyor. Hem üniversitemiz hem şehrimiz güçleniyor. Başkanımıza ve idari amirlerimize tekrar takdirlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

“BOLU’NUN BİR TURİZM ELÇİSİ OLACAKSINIZ”

Prof. Dr. Karatay’dan sonra konuşan Başkan Yılmaz, yabancı öğrencilere Bolu’nun bir turizm elçisi olacaklarını söyleyerek, “Dünya’nın rengini Bolu’ya taşıyan arkadaşlarımız, Bolu gelecekte turizm, spor, sağlık ve üniversite kenti olacak. Eğer Bolu hedefini bu şekilde koyduysa üniversite ile iç içe olması lazım. Biz de üniversitemizle iç içe olmaya çalışıyoruz. Eğer Bolu turizm kenti olacaksa dünyanın değişik ülkelerinden gelen gençlerimiz burada bizim misafirimiz. Onların her şeyinden kendimizi sorunlu hissetmek durumundayız. Her derdiniz olduğunda yanınızda bizi göreceksiniz ve Bolu’dan iyi duygular ile ayrılacaksınız ve gittiğiniz yerlerde Bolu’nun bir turizm elçisi olacaksınız. Biz hadiseye böyle bakıyoruz. Gönül kardeşliğimizden gelen insanlarla iletişimimizi çok daha kuvvetlendirmeye çalışıyoruz. Onların her derdi ile dertlenmek onlarla kardeşliğimiz pekiştirmek istiyoruz. Hepinizi çok sevdiğimizi bilesiniz. Bu kendimizin sorumluluğu olduğu için yaptığımız da bilesiniz. Bunun ilerleyen dönemlerde çok daha yakın ilişki haline dönmesini bekliyoruz. Bunun için dünyanın çok değişik coğrafyalarından gelen ve renklerini taşıyan sizler, bizlerin gurur ve övünç kaynağısınız. Allah nasip ederse önümüzdeki süreçte bu birlikteliğimizi daha da pekiştireceğiz. Herkes şunu bilsin, yabancı öğrencilerin her derdinde Bolu halkı adına Bolu Belediyesinin sizin yanınızda olduğunu hiç unutmayın. Ne derdiniz olursa olsun” dedi.

ÖĞRENCİLERE TAVSİYE VERDİ

Başkan Yılmaz sözlerinde son olarak öğrencilere buradaki dostluklarını kaybetmemeleri konusunda tavsiye vererek, “Sizlerden istediğim bir şey daha var. Üniversite çabuk biter. 4 – 5 yıl çabuk biter. Hem Bolu’daki dostlarınızı hem de değişik arkadaşlarınızın dostluğunu unutmayın. Birbirinizin telefonlarını ve adreslerini alın. Çünkü 20 yıl sonra hangimizin ne görevinde olacağını bilemeyiz. Ben inanıyorum ki sizler 20, 25 yıl sonra ülkelerinizde önemli noktalara geleceksiniz. Bunu yurt dışı ziyaretlerinde hep gördüm. Gittiğimiz ülkelerde biri Türkçe konuşuyor, Türkiye’de okumuş kendi ülkesinde milletvekili ve bakan olmuş. Sizlerin de 20 veya 30 sene sonra ülkelerinize gittiğiniz de belediye başkanı, milletvekili, bakan ve başbakan olmayacağınız ile ilgili bir şey yok. Öyleyse buna hazırlanın ve Bolu ile irtibatınızı hiç kesmeyin. Ben üniversitede okuduğum yıllarda en büyük eksikliğimiz, oradaki yabancı ülkelerden gelen dostlarımızın onların adreslerini almadığıma pişmanım. Şu an bulabilme şansına da sahip değilim. Hem Bolu’yu hem de Bolu’daki ilişkilerinizi hiç unutmayın. Çünkü sizin bu birlikteliğiniz dünyanın geleceğinde de önemli bir rol sağlayacak. Dünya ve İslam dünyasının sıkıntılar geçirdiğini biliyorsunuz. Sizler iyi yetişir ve idareci konumuna geldiğiniz zaman bu dostluklarınızı düşmanlıktan arındırabilirsiniz. Allah hepinizin gönlünüze göre yetişmenizi sağlasın. Allah yar ve yardımcınız olsun.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından öğrencilerin yaptığı Abant resmini Prof. Dr. Karatay, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a hediye olarak verdi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit