• resmi ilanlar

BÜYÜK BERK'TEN 3 ARALIK KUTLAMASI

2018-12-04 11:00:07

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlamaları kapsamında Büyük Berk Özel Eğitim Meslek Okulu tarafından Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda bir program gerçekleştirildi. Hazırlanan okul öğrencilerinin de yer aldığı klip ile öğrenciler tarafından seslendirilen Komando Andı büyük alkış aldı.

 

Programa Vali Yardımcısı Çağlayan Kaya, Bolu Tugay ve Garnizon Komutan V. Piyade Albay Metin Eştürk, Bolu Belediye Başkan Vekili Emine Davarcıoğlu, Bolu Baro Başkanı Sabri Erhendekçi. İl Jandarma Komutanı J.Alb. Nadir Çelik , Milli Eğitim Şube Müdürü Saniye Yurtsever, daire amirleri, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından okul müdürü Zeki Arabacıoğlu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşmasında “Engellilik toplumun ayrılmaz bir parçası ve insanlığın ortak sorunu olduğundan Birleşmiş Milletler 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık gününü “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul ederek; engellilerin sorunlarına çözümler üretmek, topluma kazandırmak ve haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amaçlanmıştır” dedi.

Arabacıoğlu “Toplumda söz sahibi olmak, istediği yere kolayca ulaşabilmek ve her türlü meslek alanında rahatça çalışabilmek bir ayrıcalık değil bir haktır. Engelli bireylerimiz bu hak ve özgürlüklere ulaşmada sorun yaşıyorlarsa sorumluluğun toplumun kalan kısmında bizlerde olduğunu bilmeliyiz. Bizlere düşen görev ise;  Bu bireylerin sorunlarına çözümler üreterek hak ettikleri bir şekilde yaşam sürmelerini sağlamalıyız. Onlara bakarak acımak, duygulanmak sorunlarına çözüm getirmez. Bu bireylerin de yapabileceği işler mutlaka vardır. Çalışabilecekleri alanlarda iş vererek yardımcı olmalıyız. Çevremize baktığımızda görmeyen, duymayan, konuşamayan, yürüyemeyen bireyler görürüz.  Fakat bu bireyler İyi eğitim aldıklarında, kurumsal hizmetleri ve çevreyi bu bireylerin kullanabileceği duruma getirdiğimizde bu bireylerinde birçok sektörde çalışarak hizmet ürettiğini görmekteyiz. Çalışmak, üretmek ve başkalarına yük olmadan yaşamak bu bireylerin en büyük arzusudur. Sözlerimi günün önemine binaen Yunus’un insan sevgisini anlatan muhteşem öğüdü ile bitirmek istiyorum. ‘Yaradılanı sevelim, yaradandan ötürü.’ Yunus’un bu muhteşem öğüdünün bizim insan nazarımızı, insana bakış çerçevemizi çizen anlayış olması temennisiyle; 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlar, saygılarımı sunarım.” dedi.

Okulun öğretmen ve öğrencilerinden oluşan folklor ekibi günün anlam ve önemi kapsamında güzel bir sunum gerçekleştirdi. Öğrenci şiirleri, “Atatürk ve Bayrak” gösterisi, temsili asker uğurlaması, “Benim Adım Öğretmen” şarkısının işaret dili ile aktarımı, “Erik Dalı” oyunu ve ritim grubunun muhteşem sunumu program katılanların beğenisini aldı Programda ayrıca çeşitli görsellerle desteklenerek hazırlanan  ve okul öğrencilerinin  de yer aldığı klip ile  öğrenciler tarafından seslendirilen komando andı güne farklı bir renk kattı.  Tüm katılımcıların beğenisini kazanan program sahnede hatıra fotoğrafı çekimleriyle sona erdi. A. Haktan Yamantürk

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit