• resmi ilanlar

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ İLİMİZDE KUTLANDI

2018-12-05 11:00:04

‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü' Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün tarafından düzenlenen program ile kutlandı.

Programa Vali Ahmet Ümit, Milletvekilleri Arzu Aydın, Fehmi KÜPÇÜ, Bolu Belediye Başkan aday Fatih Metin, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Kamu Kurum ve Kuruluşların idarecileri ve Bolu'da yaşayan engelli vatandaşlarımız ve aileleri katıldı.

Günün anlam ve önemine yönelik İlk konuşmayı yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Bekir Koçyiğit, “İnsanların engelli olmaları çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulması ve yaşanılan her alanda duyarlılığın sürdürülmesiyle mümkün olabilecektir” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellilere karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlatıyor. Herkesin yapabileceği bir şeyin olduğu gerçeği noktasında neler yapabileceğimizi düşünmemiz için bir vesile olduğunu ifade eden Koçyiğit, çeşitli engel durumlarına rağmen, hayat mücadelesi veren ve her türlü zorluklara katlanarak hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç ve onur kaynağıdır şeklinde konuştu.

 

Bir toplumda insana verilen kıymetin en belirgin yansıması engellilere verilen değer ve onlara sağlanan kolaylıklar olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Engelli kardeşlerimize destek olmak, hayatlarını kolaylaştırmak her şeyden önce bir gönül işidir. Unutulmamalıdır ki her sağlıklı insan aslında bir engelli adayıdır ve her insan bir gün aniden bu hizmetlere muhtaç duruma gelebilir. Gerçek manada engellilik, mücadeleyi gerektiren bir durum söz konusu olduğunda onu aşmak için mücadele yapmamaktır.  ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturuyla toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik geliştirilen politikalarla engellilerin yaşamını kolaylaştıran, refah seviyesini yükselten tedbirleri almak Sosyal Devlet olmanın bir gerekliliğidir. Bu anlayışla son yıllarda devletimiz tarafından engellilere yönelik çıkarılan yasalarla uygulamaya konulan istihdam şartları, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetleri gibi birçok hizmetler hızla artmaktadır. Bu kapsamda; bugün itibarıyla Bolu’da, özel sektörde 935, kamu kurumlarında 414 olmak üzere toplam 1.349 engelli vatandaşımız çalışarak ülkemizin kalkınmasına ve güçlenmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca 1598 vatandaşımız da devletimizden engelli maaşı almaktadır.  Bütün kurumlar, özel sektör ve sivil toplum olarak Bolumuzu gerek yurt içinde gerekse yurt dışında daha yüksek bir konuma taşıma azim ve kararlılığımızı, Bolumuzun engelli dostu bir şehir olması noktasında da sergilemekte ve engellilerimizden aldığımız güç ve ilhamla çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Ulusal ve Uluslararası spor alanında başarılı olan sporcularımız ile resim alanında yaptıkları eserlerle dereceye giren engelli vatandaşlarımıza hediyeler takdim edildi. Programda ZİÇEV, Bolu Umut Işığı Engelliler Gençlik Kulubü Derneği, İl Müftülüğü ve Abant İzzet Baysal Üniversitesinin engelli bireylerinden oluşan ekipler tarafından sergilenen gösteriler katılımcılar tarafından büyük ilgi ile izlendi. A. Haktan Yamantürk

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit