• resmi ilanlar

RASTGELE ASPİRİN KULLANIMI FAYDALI MI?

2019-02-08 11:00:03

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı İzzet Baysal Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzman Hekimi Dr. Muhammet Fatih Bayraktar halk arasında rastgele aspirin kullananlara ‘Dikkat' dedi.

Kardiyoloji Uzman Hekimi Dr. Muhammet Fatih Bayraktar ‘Aspirin’ adıyla bilinen Asetilsalisilik Asit’ in düşük dozlarda kan sulandırıcı yüksek dozlarda ise vücutta enflomasyonu baskılayıcı yani antienflamatuar etkinliği olan ve yaygın olarak kullanılan bir ilaç olduğunu belirtti.

ASPİRİN NE İÇİN KULLANILIR?

Aspirin kalp, beyin, periferik damar hastalıkları başta olmak üzere birçok alanda sıkça kullanılan en önemli ilaçlardan biridir.  Kalbi besleyen damarlarda, beyin damarlarında ve vücuttaki büyük-küçük atardamarlarda oluşan daralma yada tıkanıklık durumlarında veya bu duruma sebep olabilecek çok yüksek riskli hasta guruplarında aspirinin bu kanı sulandırıcı etkisinden çok faydalanılmaktadır. 

BEBEK ASPİRİNİ MASUM DEĞİLMİŞ

Dr. Bayraktar  Halk arasında ‘bebek aspirini’ yada ‘çocuk aspirini’ diye tabir ettiğimiz 100 Mg.’lık aspirin vücutta trombositleri etkileyerek kanı sulandırdığını ifade etti.

BİLİNÇSİZ KULLANIM MİDE-BAĞIRSAK KANAMASI YAPABİLİYOR

Kardiyoloji Uzman Hekimi Dr. Bayraktar Aspirinin ilaç olması nedeniyle birçok olumsuz yan etkileri de olabileceğini belirtti. Bunlardan en önemlisinin gastrik ülser hikayesi olanlarda mide bağırsak kaynaklı kanamalar olduğunu ve bu kanamaların hafif şiddette olabileceği gibi hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabileceğini de belirtti. Bu sebeple hekimin özellikle önermediği durumlarda aspirin kullanmasının sakıncalı olabileceğini vurguladı. Yapılan bilimsel çalışmalarda da gösterildiği üzere rutin olarak belli yaştan sonra herkesin aspirin kullanmasının anlamlı bir faydası gösterilmediğinin de altını çizdi. Elif Erdoğan

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit