• resmi ilanlar

AŞÇILARIN YÜRÜYÜŞÜ CADDEYİ ŞENLENDİRDİ

2019-03-15 10:00:05

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Bolu Uluslararası Mutfak Günleri için kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşte renkli görüntüler oluşurken, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Biz ilçeleri ile beraber geleceğe umutla bakan bir şehiriz” dedi.

 

Bolu Belediyesi destekli düzenlenen 5. Uluslararası Mutfak Günleri başladı. 14 farklı ülkeden gelen ve 400 yarışmacının hünerlerini sergilediği günler için İzzet Baysal Caddesi’nde kortej yürüyüşü yapıldı. Bolu Demokrasi Meydanı’ndan, Kent Meydanı’na kadar olan yürüyüşe Bolu Belediye Bandosu eşlik ederken, korteje Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediye başkan yardımcıları, jüri üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Caddede olan diğer vatandaşlar ise yürüyüşte oluşan renkli görüntüleri cep telefonları aracılığı ile kaydetti.Yürüyüş sonrası ise yarışmalar için kurulan sahnede Bolu Belediye Bandosu kısa bir konser verdi.

 

“BU BAŞARIYI ÖNÜMÜZDEKİ YILLARA DA TAŞIMAK GAYESİNDEYİZ”

Programın açılış konuşmasını yapan Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği Başkan Yardımcısı Esma Tezcan, bu başarıyı önümüzdeki yıllara da taşımayı hedeflediklerini belirterek, “Bu yıl 5’incisini düzenlediğimiz Uluslararası Mutfak Günleri’nehepiniz hoş geldiniz. YeniçağaProfesyonel Aşçılar Derneği olarak 4 yıldır sürdürdüğümüz bu başarıyı önümüzdeki yıllara da taşımak gayesindeyiz. Önümüze çıkan her türlü zorluk ve manilere rağmen bünyesinde güzel bir etkinliği yapmanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. Gelecek yıllarda da dünyada bir örnek haline gelen Bolu Mutfak Günleri yapılmaya devam edecektir. Bizler Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği olarak bunun mutluluğunu yaşıyor ve teminatını veriyoruz” dedi.

“KENDİMİZİ GELİŞTİRİRSEK TÜM DÜNYA BİZİ KONUŞACAK”

Kendilerini geliştirmeleri halinde tüm dünyanın Türk aşçıları konuşacağını söyleyen Dünya Şefler Birliği adına Emrah Köksal Sezgin, “Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu sene bu günlerin olup olmayacağı hakkında çok sürümceme vardı. Malum seçimlerin tam zamanına denk gelmesi. Başkanımız bu taşın altına eline koydu. YEPAD zaten bu konuda hep istikrarlı. Hem Türk şefler olarak, hem dünya şefleri olarak buraya elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Bu sene konfederasyon ve uluslararası örgütün bir başkanı da aramızda. Bu platform gün geçtikçe bizi temsil etme konusunda artıyor ve gelişiyor. Biz Türk Milliyetçileri olarak bu platformlarda kendimizi yetiştirerek ne kadar başarılı olursak insanlar bizi konuşmaya başlarlar. Tarih bize bu olguyu yaşatıyor. Böyle bir altyapımız var. Önemli olan ise buna sahip çıkabilmek. Biz köstek olmayı maalesef daha ön planda tutuyoruz. Dernekler böyle, şefler böyle, organizasyonlar böyle. Mutfak siyasetin, kültürlerin ve sınırların olmadığı bir yerdir. Bunu ne zaman anlarsak, ne zaman kendimizi geliştirirsek tüm dünya bizi konuşacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“AŞ DENİLİNCE AKLA GELEN İLİMİZ BOLU”

Türk Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Başkanı Gökhan Tufan ise aş denilince akla gelen ilin Bolu olduğunun altını çizerek, “Aş demek birleştiren demektir. Aş dünya üzerindeki kültürel değerlere bakıldığında en önemli ögedir. Bur birleştirici unsur çok önemli bir yer tutmaktadır. Aş denilince akla gelen ilimiz Bolu. Bunu üstüne basarak belirtmek istiyorum. Bolu’nun ilçeleri ve merkezde tüm büyük ustalar büyük yerlere gelip, çalışmalarda bulunmuştur. Biz bu organizasyonu takip edip, önemli buluyoruz. Burada belediye başkanımızın büyük emeği var. Lakin önemli olan bunu daha iyi yerlere, daha üst düzeylere taşımak. Bunun için de önce emeğe saygı duymamız gerekiyor. Bu uğraşa, gecesini gündüzüne katan kişilerin bu emeklerini almak yerine bu emeklerini yükseltmek lazım. Burada kişilerden öte önemli olan ülkemizin geleceğidir” şeklinde konuştu.

“BOLU MİHENK TAŞI OLAN AŞÇILIĞI ASLA UNUTMAYACAKTIR”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise Bolu’nun mihenk taşı olan aşçılığı asla unutmayacağını söyleyerek, “Biraz havanın serin olduğu bugün de bir arada olmamızı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Aşçılık denince biraz önce başkanımızın da ifade edince merkez Bolu’dur. Mengen’de var tabi, Mengen ilçemiz. Biz ilçeleri ile beraber geleceğe umutla bakan bir şehiriz. İnşallah gelecekte spor, üniversite, turizm, sağlık kenti olarak devam ederken, mihenk taşı olan aşçılığı asla unutmayacaktır. Şu an Türkiye’de mutfakta yetişen aşçılarımız çok önemli bir yer tutmuş. Saray mutfağından beri hatta dünya mutfaklarına da öncülük etmiştir. Şu an artık bu yoldan gidenler mektepli, eğitimli. Bu çok daha köklü bir şekilde Bolu’dan Türkiye’ye sonra dünyaya yayılacak. Bu organizasyonlar sürekli devam etmelidir. Şu ana kadar bu organizasyonları ilçemizin dernekleri ile taşıdık. Bu iş gönüllülük işidir. 14 ülkeden yetkililer geldi. 14 ülkeyi bir yere taşımak kolay değildir. 400 tane yarışmacı var. Bu organizasyonları gelecekte daha ileriye taşıyacak gücümüz var. Bu çalışmaları inşallah hep beraber daha ileriye taşımak için çalışırız, bu şehre teşrif eden tüm dostlarımıza ve yarışmacılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından davetliler ve protokol üyeleri beraber fotoğraf çektirdi. Fotoğraf çekiminin ardından aşçıların arasındaki yarışmalar kaldığı yerden devam etti.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit