• resmi ilanlar

Mecliste kadrolar şekillendi

2019-04-09 11:00:14

İLK TARTIŞMA YAŞANDI!

 

Bolu Belediye Meclisi Nisan Ayı ilk oturumunda yapılan oylamalarda Meclis 1’inci ve 2’nci başkanvekili, encümen üyeliği, divan katipleri ve 5 komisyonun üyeleri belli oldu. Başkan Özcan ile Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban arasında ise komisyon üyelerinin seçimi sırasında fikir ayrılığı yaşandı.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında ilk defa Bolu Belediye Meclisi Toplantısı gerçekleşti. Yapılan toplantıda birim müdürlüklerinden gelen maddeler oylanırken, Bolu Belediye Meclisi’nde görev alan üyelerinde hangi komisyonlarda çalışacağı belli oldu.

Bolu Belediye Meclisi Başkanlığı 1’inci ve 2’nci başkanvekilliği görevi için sadece CHP grubundan öneri geldi. CHP grubu 1’inci başkanvekili Ahmet Yılmaz, 2’nci başkanvekili Cumhur Bandakçıoğlu isimlerini önerdi. Yapılan kapalı oylamada öneride ismi geçen iki siyasi de 20’şer oy alarak başkanvekili oldu.

Yapılan diğer oylamada ise Bolu Belediye Meclisi Divan Katibi Üyeleri belli oldu. CHP grubu tarafından verilen öneride asil üyeler olarak Tahsin Mert Karagöz, Suat Orhan, yedek üyeler olarak Ergün Temel ve Orhan Fidan isimleri önerildi. Yapılan kapalı oylamada Karagöz 30 oy, Orhan 29 oy olarak encümen üyesi olurken, Fidan ve Temel 29’ar oy alarak yedek üye oldu. Ayrıca tasnif heyetine oy birliği ile yine Tahsin Mert Karagöz ve Suat Orhan getirildi.

Encümen olarak ise yine CHP grubundan yapılan öneride Begüm Tunçer, Mustafa Gürdal, Hüseyin Ekrem Serin isimleri verildi. Yapılan kapalı oylamada Begüm Tunçer 19, Mustafa Gürdal 19, Hüseyin Ekrem Serin 19 oy alarak encümen üyesi olarak seçildi.

KOMİSYON ÜYELERİ DE BELLİ OLDU

Son olarak ise komisyon üyelerinin kimlerin olacağının belirlenmesine geçildi. Çeşitli İşler Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonu, İmar ve Şehircilik Komisyonu, Teftiş ve Murakabe Komisyonu ve yeni kurulan Turizm ve Tanıtma Komisyonu üyelerinin kimler olacağına dair partilerden öneriler alındı. Yapılan oylamada ise komisyonlara üyeler şu şekilde dağıldı:

Çeşitli İşler Komisyonu: Ahmet Fidan, Tahsin Mert Karagöz, Ergün Temel (CHP), Hacer Çınar, Kamuran Avcı (Ak Parti) Oy birliği ile kabul edildi.

Plan Bütçe Komisyonu: Resmiye Kahruman, Hakan Alparslan, Cihan Tutal (CHP), Uğur Akbay (Ak Parti), Fatih Silin (MHP) Oy çokluğu ile kabul edildi.

İmar ve Şehircilik Komisyonu: Feridun Yılmaz, Mehmet Tuna Özcan, Asuman Şentürk (CHP), Semih Dimicioğlu (Ak Parti), Necdet Çakır (MHP) Oy çokluğu ile kabul edildi.

Turizm ve Tanıtma Komisyonu: Cumhur Bandakçıoğlu, Ahmet Fidan, Suat Orhan (CHP), Hakan Özsoy, Hüseyin Türkmen (Ak Parti) Oy birliği ile kabul edildi.

Teftiş ve Murakabe Komisyonu: Onur Koyunoğlu, Cevat Çatladı, Suat Orhan (CHP), Hatice Dinç (Ak Parti), Fatih Silin (MHP) Oy birliği ile kabul edildi.

GRUP TARTIŞMASI OLDU

Yapılan oylamalarda ise mecliste ilk tartışma yaşandı. Komisyon üyeleri için alınan önerilerde Ak Parti’nin, Milliyetçi Hareket Partili meclis üyeleri için de öneride bulunması üzerine meclis başkanlığı tarafından komisyon üyelerine ayrılan kontenjanlarda sorun yaşandı. Bunun üzerine Ak Parti Grup Başkanvekili, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a konu hakkında mahkemenin yürütme kararı olduğunu ve başka bir grubun bir partili isim için önerge veremeyeceğini hatırlattı.

“MHP AYRI BİR GRUP”

Balaban’ın bu sözlerine cevap veren Özcan, MHP’li isimlerin verdikleri istifalar ile artık ayrı bir grup olduğunu ifade ederek, “Bu istifa olayı benim dışımda yaşanan bir olaydır. Bu olay vesilesi ile ben, MHP İl Başkanımız ile de gerekli konuşmaları gerçekleştirdim. O da bana meclis üyelerinin komisyonlarda temsil edilmesini istediğini söyledi. Ayrıca üyelerimiz sizden istifa etmiştir. MHP ayrı bir grup. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını biliyorum. O kararın bununla bir alakası yok. Yargı yolu açıktır. Bizde tabi ki hukukun alacağı kararı tanırız” dedi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit