• resmi ilanlar

MESLEKİ EĞİTİMDE SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİ ve TURİZM 2. Bölüm

2019-04-15 11:00:02

-“Sektörle İşbirliği” projesi kapsamında, okulların yapılacak işler konusundaki yükümlülükleri nelerdir ve bu konuda ne şekilde bir destek alınacak?

 

Müdürü Ayhan Vural; “Okullarda ihtiyaç duyulan atölye ve laboratuar öğretmenleriyle ilgili olarak, öncelikle il içerisinde yeterli çalışmalar gerçekleşecek. Öğretmen arkadaşlarda eğitim alacaklar. Buradaki 5 yıldızlı otellerin imkânları daha iyi olduğu için onların gerçek üretim ortamlarında, öğretmen arkadaşlarımızda aynı zamanda eğitilecek. Oradaki otellerde çalışan personelde bizim okullarımıza gelecek ve bu vesileyle karşılıklı bilgi alış verişinde bulunabileceğiz. Yine atölyelerde ki şeflik çalışmalarımız devam edecek. Öğretmen ihtiyaçlarının karşılanması noktasında mesela Rusça öğretmeni bulunmayabilir, bunlarla ilgili turizm il müdürlüklerinden gerekli destek sağlanacak. Sektörde uygulamalı eğitim alınması öngörülen, sektörle ilgili laboratuar öğretmenleri de uygulamalı eğitimde alabilecekler. Yani sadece konferans salonlarında bir eğitim değil, aynı zamanda uygulamalı eğitim yaparak, yaşayarak da arkadaşlar orada eğitilebilecekler.

-Özel sektörlerle bugüne kadar yaptığınız çalışmalarınızla ilgili bilgi paylaşabilir misiniz?

Müdürü Ayhan Vural; “Biz yıllardan beri sektörle işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Burada atölye laboratuar yaptırdık. Daha önce atölye laboratuar donanımına gerekli destekleri aldık. Ama şimdi daha planlı ve programlı protokollü bir çalışma olacak. Atölye laboratuarlarında bizim yeterli ekipmanımız olmadığında veya aksaklık olduğunda, eksik kaldığımızda onu biz sektörden talep edebileceğiz. Modernizasyon konusunda destek alacağız.

-Sektörle işbirliği projesinin Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine bu güne kadar sağladıkları ve sağlayacakları destekleri, avantajlarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?  

Müdürü Ayhan Vural; “Yine eğitim konusunda, kendimizi daha iyi yetiştirme geliştirme noktasında, özel sektör çünkü devlet imkânlarından çok, çok daha iyi olduğu için onların imkânlarını kullanabileceğiz. Mesela konaklama ve seyahat öğrencilerimiz bizim Narven’de hafta sonları, cumartesi, pazar çalışıyor. Dolayısıyla bu protokol kapsamında çocukların çalışmasında da yasal olarak bir sıkıntı da ortadan kalkmış olacak. Bunların artık sigortaları 9.sınıftan itibaren yapılıyor. Bu protokol kapsamında da gerçek üretim ortamlarında çocuklarımızın bulunması gerektiğinden dolayı, hafta sonu çocuklarımızın çalışmalarında da bir problem olmayacak. Yine konaklama ve seyahat olsun, yiyecek içecek hizmetleri alanı olsun, özel sektörün laboratuar çalışmaları mutfakları, konaklama atölyeleri daha gelişmiş olduğundan dolayı, bu atölyelerde de toplu olarak gidip, orada çocuklar eğitim alabilecek. Sosyal imkânlarından da yararlanabilecekler. Mesela bu protokol kapsamında, Narven’deki ‘Macera Parkı’ndan’ yararlanabilecek çocuklar. Bu protokol kapsamında hamamından, spa merkezinden, havuzundan, tuz odasından, buhar odasından, çocuklar protokol kapsamında yararlanabilecekler. Bunlarında yasal zemini hazırlanmış oluyor.

Devam edecek.

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit