• resmi ilanlar

İşçiler oturma eylemine başladı

2019-04-24 11:00:18

“KİMİN BÜTÇESİNİ KİMDEN KAÇIRIYORSUNUZ?”

 

Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, Bolu Belediyesi’nde yaşanan işçi çıkarmalarına ve işten çıkarmaların bahanesinin bütçe olduğunu söyleyip, “Kimin bütçesini kimden kaçırıyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tasarruf politikası kapsamında 19 Aralık sonrası işe alınan işçileri işten çıkarmaya başlamıştı. Yaşananlar sonrası ise Hizmet-İş Sendikası olaylara geçtiğimiz günlerde tepki gösterirken, bugün de işten çıkarmaları protesto etti.

Konu hakkında Bolu Belediyesi önünde basın açıklamasında bulunan Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir yapılanların zulüm olduğunu söyledi. Öte yandan işten çıkarmaların bahanesinin bütçe olduğunu iddia eden Özdemir, “Kamuoyundan takip ettiğiniz ve bizzat şahidi olduğunuz üzere, 31 Mart seçimleri sonrası CHP'ye geçen Bolu Belediyesi'nde, üyemiz emekçilere yönelik baskılar artarak devam etmektedir. Daha mazbatanın verilmediği günlerde başlayan baskılar, artık tahammül boyutunu aşmış bulunmaktadır. 1 Nisan'da dolaylı baskılarla başlayan emek düşmanlığı, yıllardır ‘büro personeli’ ve ‘zabıta’ olarak çalışan emekçilerin park ve bahçelerde görevlendirilmesiyle devam etmiş, biri engelli 127 arkadaşımızın iş akitlerinin feshedilmesiyle sürdürülmektedir. Dün 250'yi aşkın çocuk, 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı buruk yaşadı. Çünkü anne ve babaları işten atıldılar. Bir arkadaşımız işini kaybetmenin acısıyla, 2 çocuğunu ve eşini geride bırakarak canına kıymaya kalktı. Daha kaç emekçi işten atılacak, kaç kişi daha canına kıymaya kalkacak, bilmiyoruz. Ama görünen bir gerçek var ki; Bolu'da çok ailenin yuvası dağılacak. Oysa biz 18 Nisan'da, Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı uyarmıştık. İşyeri barışını dinamitlemeyin, huzuru bozmayın, emekçilerin onuru ve ekmeğiyle oynamayın, size oy verenleri mahcup ve pişman etmeyin, demiştik. Ama nafileymiş. Sayın Özcan, seçim öncesi, ‘Belediyede çalışan işçileri işten çıkarmayacağınızı ve keyfi olarak yer değiştirme yapmayacağınızı’ Noter huzurunda taahhüt ettiniz? Taahhüt belgesi burada, siz neredesiniz? Bilesiniz ki mazbata bu belgeyi yok saymaz, toplum unutmaz. Kur'an-ı Kerim'e el basarak göreve başladınız. Sözünüzü unuttunuz mu? Şimdi herkes, sizin emriniz altında çalışanlara yaptığınız zulümden bahsediyor. Sayın Özcan! Özrünüz kabahatinizden daha büyük: Belediye bütçesini gerekçe göstererek, işçilere zulmetmek akıl karı değil. Burada sizden önce belediye başkanları da vardı. Hem hizmet üretiliyor hem de ücretler tıkır tıkır ödeniyordu. Kimin bütçesini kimden kaçırıyorsunuz? İnsanları işten atarak, ekmeğiyle oynayarak tasarruf edilmez” dedi.

“EMEKÇİLERİN KUTSAL ALINTERİYLE OYNAMAYIN”

Emekçilerin kutsal alın teriyle oynamayın diyen Özdemir, “Değerli Basın Mensupları, değerli emekçi kardeşlerim, Başkan Özcan'a bulunduğu konumu hatırlatmak istiyoruz: Belediye başkanı şehreminidir. Yani şehrin emanet edildiği kişidir. Bolu'nun emanet edildiği şahsın, şehri 3 haftadır zulümle idare ediyor olmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Sadece işçi statüsünde çalışanlar değil, belediyede çalışan memurlar da tedirgin. Kimse yarınından emin değil. Belediyenin bütün çalışanları, yarın ne tür bir zulümle karşılaşabilecekleri düşüncesi içerisindeler. Bundan sonra ücretlerini alıp alamayacaklarının tedirginliği içindeler. Bugün bu zulme dur demezsek, yarın burası kaotik bir şehre dönüşecek. Sizi, Şehrülemini olarak görmek istiyoruz. Biz HİZMET-İŞ olarak, milletin verdiği oylarla seçilen Belediye Başkanlarına saygı duyuyoruz. Belediye Başkanlarının da bizim saygı duyacağımız şekilde davranmalarını istiyoruz. Bizim tek çabamız, çalışanların hakkını ve hukukunu korumaktır. Bu yüzden emekçilere yönelik baskı ve zulme bir an önce son verilmesini istiyoruz. Sayın başkan, gelin, iş barışını bozan davranışlardan vazgeçin! Emekçilerin kutsal alın teriyle oynamayın! Size, güvenmek istiyoruz. Emeğin ve emekçinin yanında olmasını istiyoruz. Emekçinin alın teri ve akıl teri kutsaldır; zulmetmemesini istiyoruz. Baskı ve zulümle abad olunmaz” ifadelerini kullandı.

Yapılan basın açıklaması sonrası belediye önüne gelen işçiler Demokrasi Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştirdi.

“BELEDİYENİN ASIL SAHİBİ İŞÇİLERDİR”

Son olarak belediyenin asıl sahibinin işçiler olduğunu söyleyen Özdemir, “Belediye Başkanı Tanju Özcan'a son uyarımızdır. Eğer ki, kendisi sözünde durmasa da biz duracağız. HİZMET-İŞ Sendikası olarak, emek ve ekmek kavgası için burada bir oturma eylemi başlattık. Üyelerimizin yanında yerimizi aldık ve arkadaşlarımıza haklı eylemlerinde destek olmak için buradayız. Emekçi kardeşlerimizin hakkını yedirmemek için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Dimdik duracağız. Belediye başkanları gelip geçicidir. Belediyelerin asıl sahibi işçilerdir, emekçilerdir. Her kim olursa olsun, kimsenin kimseyi ekmek teknesinden uzaklaştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Üyemiz işçilerin sendikamızdan istifa ettirilerek bir kısmının DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'na, bir kısmının da Türk-İş'e bağlı Belediye-İş sendikasına zorla üye yapıldığını görüyor ve uyarıyoruz. Ne üyemiz işçileri ne de sendikamızı tasfiye ettirmeyeceğiz. Hiçbir üyemiz endişe etmesin! HİZMET-İŞ Sendikasının en yetkili kişileri olarak biz buradayız. Savcılığa suç duyurusuna bulunacak, üyelerimizle birlikte her türlü yasal girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyeceğiz. 3 haftadır zulme karşı bizlerle birlikte olan, yarın ve sonrasında da bizimle birlikte yürüyecek olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Üyelerimizin hakları HİZMET-İŞ güvencesi altındadır. Burada başlattığımız eylemimizi üyelerimiz işine dönene değin, bu zulüm son bulana kadar sürdüreceğimizi deklare ediyoruz” şeklinde konuştu.

AK PARTİLİLER DE ORADAYDI

Hizmet-İş Sendikası’nın protestosunu izlemek için Ak Partili Bolu Belediye Meclis Üyeleri de oradaydı. Olayları takip eden Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir’in açıklamaları sonrası eylem alanından ayrıldı.

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • sema  (25.04.2019 23:24:48)

  iyi oluyo siz sectiniz ben degil ne bekliyordunuz

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit