• resmi ilanlar

5 bin Liralık bilgisayarı bin Liraya almaya çalıştı

2019-05-30 11:00:12

BİLGİSAYAR DOLANDIRICISINA HAPİS CEZASI

İlimizde bir akıllı telefon uygulamasından verdiği satılık dizüstü bilgisayar ilanı ile Ünal İ.’yi dolandırdığı iddia edilen Özkan T. 1 yıl 8 ay hapis ve 500 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

 

Olay geçtiğimiz aylarda Bolu’da meydana geldi. Bir akıllı telefon uygulaması üzerinden ederi 5 bin TL olan dizüstü bilgisayarın bin TL’ye satıldığını gören Ünal İ., bilgisayarı satın almak için ilanı veren Özkan T.’ye ulaştı. Bin TL’yi Tosun’a yollayan Ünal İ. daha sonra bilgisayarın kendisine yollanmaması üzerine şikayetçi oldu. T. hakkında “Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık” suçundan dava açıldı.

 

MAĞDURUN ZARARINI KARŞILAMIŞ

Olayın Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında şikayetçi Ünal İ. ve SEGBİS aracılığı ile tutuksuz yargılanan Özkan T. hakim karşısına çıktı. Ünal İ., sanık T. tarafından zararının karşılanması nedeni ile şikayetini geri çektiğini mahkeme heyetine bildirdi. Mahkeme heyeti ise sanık hakkında savıcıdan mütalaa istedi. Savcı, sanık T.’nin suçu zararı karşılamış olsa da işlediği kanaatine vararak cezalandırılmasını talep etti.

 

“BEN NASIL SUÇLU OLABİLİRİM?”

Savcının verdiği mütalaa sonrası mahkeme heyeti Özkan T’ye son savunmasını yapması için söz verdi. Sanık T. hafta sonu olması nedeni ile bilgisayarı yollayamadığını, bu yüzden kendisinin suçlu olmadığını söyleyerek, “Efendim ben bilgisayarı yollayacaktım fakat hafta sonuna denk geldi. Daha sonra da zaten cezaevine girdim. Ben zaten müştekinin zararını karşıladım. Benim böyle bir niyetim yoktu. Hafta sonuna denk geldi. Ben ne yapabilirim, ben nasıl suçlu olabilirim? Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum” dedi.

 

MAHKEME HEYETİ KARARINI VERDİ

Mahkeme heyeti sanık T.nin son savunmasının ardından kararını açıkladı. Özkan T.’nin suçu işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti sanığın, 1 yıl 8 ay hapis ve 500 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit