• resmi ilanlar

Genç Mühendislerden Vali Ümit'e Ziyaret

2019-06-19 11:00:02

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, öğretim görevlileri ile öğrencileri, Bolu Valisi Ahmet Ümit'i makamında ziyaret ederek ürettikleri projeler ve projelerle katılacakları yarışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Vali Ümit’in makamında gerçekleşen ziyarete Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Özyurt, öğretim üyeleri Dr. Kemal Polat, Doç. Dr. Alaattin Osman Emiroğlu, Doç. Dr. Murat Pakdil, Dr. Öğr. Üyesi Nihat Daldal ile Makine Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Cihan Cücüoğlu, Sedat Öztürk ve Enes Çiçek katıldı. Projeler ve yarışmalar hakkında Bolu Valisi Ahmet Ümit’e bilgiler veren Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Özyurt, Fakülte olarak geçen yıl TÜBİTAK tarafından yapılan elektromobil, otonom ve hitromobil yarışmalarına katıldıklarını ve 4’üncü olduklarını belirterek, “Makine mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği bölümü öğrencilerimizle bir grup oluşturduk ve yarışmalara katıldık. Bu motivasyon bize bu sene ikinci bir rakip, elektromobil grubu oluşturmaya fırsat verdi. Dolayısıyla biz bu sene TÜBİTAK'ın elektromobil kategorisindeki yarışlarına Ayvaz Elektromobil ve Baysal Elektromobil olmak üzere iki projeyle katılacağız. Ayrıca Fakülte olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının (SSB) İnsansız ve Otonom Kara Araçları Geliştirme Yarışması ROBOİK-18’e Tepegöz İnsansız Kara Aracımızla katıldık. Projemiz ön elemeyi geçti ve Eylül ayında gerçekleşecek finallerde yarışmaya hak kazandı. Bir diğer projemiz de Kırat İnsansız Hava Aracı projesidir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından yapılan Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışmasına 'Kırat' adını verdiğimiz bu proje ile katılacağız. Bunun için de Köroğlu İnsansız Hava Aracı Takımı oluşturduk ve arkadaşlarımız yoğun bir şekilde hazırlanıyor. Sizinle projelerimizi ve çalışmalarımızı paylaşmak istedik. Desteğinize ihtiyacımız olduğunda desteklerinizi bekliyoruz" dedi.

 

 

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Makine Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Cihan Cücüoğlu, Sedat Öztürk ve Enes Çiçek ise geçen sene 25 kişilik bir ekiple dar bütçeyle kısa zamanda hazırlandıkları yarışmada hız, tasarım ve verimlilik alanlarında 4’ncü olduklarını, yarışmadaki eksikliklerini gördüklerini ve çalışmalara başladıklarını, Ayvaz Elektromobil’i daha da geliştirerek hafif ve verimli bir araç yaptıklarını belirttiler. “Yaptığınız çalışmalar bu milletin evlatlarının çok zor şartlar altında dahi olsa imkân verildiğinde ya da imkân bulduğunda neleri yapabileceği, kimlerle yarışabileceğinin de açıkça ifadesidir” diyerek sözlerine başlayan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Bu anlamda çalışmalarınız ciddi önem taşımaktadır. Eğer dünya üzerinde bugünkü rekabet ortamında yaşamak istiyorsanız, rekabet edebilmeniz ve başa oynamanız gerekmektedir. Bu da aynı zamanda bütün eylem ve işlemlerde kendi içerisinde yoğunluğu ve çoğulluğu gerektiriyor. Yani bir tane üniversite, bir tane fakülte, belli şahıslar değil birçok fakülteden birçok üniversitenin katkısı ile bu işlerin yürütülmesi çok daha güven verici. İnsanlar tarih boyunca savunmaya ya da saldırıya büyük harcamalar yapmışlar. Çünkü yaşamak istiyorsanız güçlü olmanız gerekiyor. Bu gücün birkaç çeşidi var ama hepsinin bir arada olması gerekiyor. İlk önce birlik ve beraberliğinizin, inancınızın, kültürünüzün, tarihinizin olması lazım. Bunun yanında gönül birlikteliğinin sağlanmış olması, milli birlik ve beraberliğinizin sağlanması lazım. Aynı zamanda dünyanın sahip olduğu silahlarla, teknolojik gelişmelerle rekabet edebilecek güce ve imkâna aynı zamanda arzu ve isteğe sahip olmanız gerekiyor” dedi.

 

Bazı yapılan çalışmaların parasal değerlerle ölçülemeyeceğine değinen Vali Ümit, “Sizler bu projeleri yaparken işin maddi yönünden çok kabiliyetinizi, birikiminizi ortaya koymayı ve devletin milletin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyorsunuz. Bu tür çalışmalar parasal değerlerle ölçülmez. Cenabı Hak bizlere önce milli şuur versin, basiret ve feraset versin. Sonra da güç ve kuvvet versin. Çünkü basiret ve feraset olmadığı takdirde yaptığımız işler çok fazla bir işe yaramıyor. Ama basiret ve ferasetle beraber kendimizi ve dünyayı ihya edebilecek çok rahatlıkla huzur ve saadete kavuşturabilecek güce, imkâna, potansiyele ve tarihi geçmişe sahibiz. Sizlerle bir araya gelmekten ve çalışmalarınızı dinlemekten çok mutlu olduğumu, duygulandığımı ifade etmek istiyorum. Üniversitemizin böyle güzel eserlere imza atmış olması dolayısıyla iftihar ediyoruz. Projelerinizin çoğalmasında ve gelişmesinde bizler de elimizden geleni yapma gayretinde olacak imkânlar doğrultusunda destek olacağız. Sizleri yeniden tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Allah yardımcınız olsun” dedi. Elif Erdoğan

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit