• resmi ilanlar

AŞÇILARIN BÜYÜK BULUŞMASINA DAVET

2019-07-04 11:00:04

Ulusal Aşçılar Federasyonu Başkanı Aziz Melik Altundağ yaptığı açıklamada 34. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali'ne tüm vatandaşları davet eti.

Altundağ yaptığı açıklamada, “1981 yılından bu güne bir kaç kesinti dışında kutladığımız bu büyük meslek ve kültürel miras  festivalini bu yıl da coşku ile gerçekleştireceğiz.

 

34.Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm festivalimiz Ağustos ayında gerçekleşmesine rağmen her yıl artan bir katılımla büyüyor. Bu da festival tarihinin ne kadar isabetli olduğunu göstermesi bakımından önemli. Halkımız ve meslektaşlarımız bu önemli güne katılmak için artık özel zaman ayırıyor ve bu büyük şöleni kaçırmak istemiyor.

34.Festivalimiz biz aşçılar için öncelikle Dünya’nın ilk ve tek meslek  günü anlamını taşıyor. Bu günün altyapısındaki tarihi kökler ve gelenekler bakımından da kültürel bir miras. Festivalin Dünya’nın tek aşçılık bayramı niteliği taşıması bütün meslektaşlarımız açısından da bir gurur kaynağı.Ayrıca festivalimiz açık alanda yapılan Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından biri.

 Aşçılık mesleğinin Anadolu’nun bu küçük ilçesinde filizlenmesi ve kök salması Mengen’i bütün meslektaşlar için özel kılmaktadır. Nitekim bunu özellikle son yılarda kuvvetli biçimde gözlemliyor, şahit oluyoruz.

Özellikle 3 yıl önce Mengen’e diktiğimiz Dünya’nın en büyük aşçı anıtı olan 12.5 metre yüksekliğindeki “USTALARA VE MESLEĞE SAYGI ANITI ”meslektaşlarımızı onure ederken meslek saygınlığımıza da ciddi katkı yapmıştır.

Ayrıca 34.Festivalimizin bu yıl özel bir konuğu olacak.Türk mutfağı’nın gelişmesi ve Dünya’ya tanıtılmasında çok önemli rolü olan yaşayan efsane,büyük usta Necip Demiray ERTÜRK uzun yıllardan sonra Türkiye’ye geldi ve 34.festivalin onur konuğu olarak festivalimizi şereflendirecek.

Ulusal Aşçılar Federasyonu olarak 2016 yılını hayatta olan bir duayene atfederek “NECİP ERTÜRK SAYGI YILI” ilan etmiş olmaktan da ayrıca gururluyuz.Kendisiyle tekrar buluşma fırsatımız olacağı için heyecanlıyız.

Diğer taraftan son yıllarda TAŞPAKON’UN (Özellikle Gökhan başkanı taktir ediyorum) mesleğe ve Mengen’e vefa anlayışı ile hareket etmesi,benim de doğal üyesi olduğum ASOMDER’İN katkıları,Mengen Aşçılk derneğinin katılımı,zaman zaman TAŞFED’in katılımı ve çok sayıda bağımsız derneğin katılımları ile Mengen’in mesleğimiz açısından kültürel bir ortak nokta kabul edilmesinde rol oynamış,Mengen ve festivalimiz yerel bir özellikten çıkarak bütün meslektaşlarımızın ortak mirası haline gelmiştir.Bu nokta çok önemlidir.

Ancak son birkaç gündür sektör medyasında festivale katkıları tartışmalı olan bazı kişilerin festivali kendileri yapıyormuş gibi açıklamalarda bulunması, eski alışkanlıkların bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.Emek hırsızlığı ve rol çalma hastalıkları sadece kendilerine değil  hepimize zarar veriyor.Artık polemiğe girmeden bu basitliklere sadece gülüp geçmemiz lazım diye düşünüyorum.

Bu sene de aynı paydaşlarla meslek günümüzü beyaz ceketlerimizle, beyaz ceketlerin kalbi Mengen’de kutlayacağız. Meslektaşlarımız Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yanından Mengen’e gelecek ve halkımızla bu özel günü kutlayacak.

Ulusal Aşçılar Federasyonu olarak bizler de “BÜYÜK BULUŞMAYA BÜYÜK PROJE YAKIŞIR “ diyerek BEYPİLİÇ sponsorluğunda  111 METRE UZUNLUĞUNDAKİ MANGALDA 2 TON TÜM TAVUK pişirerek festivali şenlendireceğiz.

Bu duygularla bütün meslektaşlarımı ve halkımızı 3-4 Ağustos tarihlerinde bu büyük buluşmaya, BEYAZ CEKETLERİN KALBİNE davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit