• resmi ilanlar

Özel İdare'den tartışmalı ihale

2019-07-08 11:00:12

ŞARTNAMEDEKİ DEĞİŞİKLİK ŞOK ETKİSİ YARATTI!

İl Özel İdare tarafından Kartalkaya yolunda yapılacak asfaltlama çalışması için çıkılan ihale, inandırıcı olmayan gerekçelerle iptal edildi. Özel İdare tarafından çıkılan yeni ihalenin şartnamesinde, bir önceki şartnamede yer alan ‘Aşırı Düşük Teklif Sorgulaması’nın yeni şartnamede yer almaması ise kafaları karıştırdı. Yeni ihalenin adrese teslim mi yapıldığı kafaları karıştırırken, gerekçeli kararda yer alan iki satırlık yazı ise kamuoyunda hayretle karşılandı.

 

Haber: Hakan Aydın

 

Asfaltlanma işi Bolu İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Kartalkaya yolu için geçtiğimiz yıllarda İl Özel İdaresi ve Bolu Belediyesi arasında bir protokol imzanlanmış; protokol kapsamında yolun asfaltlanma işi Bolu Belediyesine verilmişti. Özellikle kış aylarında büyük bir yoğunluğun yaşandığı Kartalkaya’da on binlerce turistin ulaşım için kullandığı yolun asfaltlama işinin Bolu Belediyesi tarafından yapılması ile İl Özel İdaresi tarafından söz konusu iş için ayrılan bütçe, Bolu dışındaki şirketlere değil yine Bolu’ya katkı sağlıyordu.

BOLU BELEDİYESİ EN UYGUN FİYATI VERECEKTİ

Ancak Kartalkaya yolu asfaltlama işinin kamuoyunda bu yıl da yine Bolu Belediyesi’ne yaptırılacağı düşünülürken İl Özel İdaresi beklenmedik bir hamle yaptı. Bolu İl Özel İdaresi asfaltlama işini imzalanan protokol çerçevesinde Bolu Belediyesi’ne yaptırmak yerine ihaleye çıkma kararı aldı.

Bolu Belediyesi tarafından defalarca yazılı ve sözlü olarak asfalt işinin geçmişte olduğu gibi protokol ile kendilerine verilmesi talep edilirken İl Özel İdaresinin ihaleye çıkma kararı kafalarda soru işareti bıraktı. Belediyenin protokol yapılırsa en uygun fiyatı vereceğini taahhüt etmesine rağmen Kartalkaya yolunun asfaltlama işi geçtiğimiz günlerde 3 milyon 317 bin 906 TL yaklaşık maliyetle ihaleye çıkarıldı. 9 firmanın katıldığı ihalede en iyi teklif 2 milyon 447 bin 467 TL olarak Yeni Bolu Tır firması tarafından verildi.

İHALE 3 GÜN SONRA İPTAL EDİLDİ

Rekabet koşulları oluşmasına karşın İl Özel İdare tarafından 21 Haziran tarihinde yapılan ihale, ödenek ve farklı 3 yolun tek fiyat olarak istendiği gerekçesiyle iptal edildi. Oysaki İl Özel İdare tarafından ihaleye çıkılırken ödenek ile ilgili teknik çalışma yapılmış olmalıydı. Ayrıca yaklaşık maliyet hesaplamasında farklı yollar dikkate alınmış ve hesaplamasının da yapılmış olması gerekiyordu. Bunlar yapılmadan zaten ihaleye çıkılamazdı!

İHALE TEKRAR EDİLECEK

İlk ihalenin inandırıcı olayan gerekçelerle iptal edilmesinin ardından gözler İl Özel İdaresi’ne çevrilmişti ki; ihalenin 23 Temmuz 2019 tarihinde yeniden tekrarlanacağı ve ihaleye girmek isteyenlerin İl Özel İdare’den şartnameye ulaşabileceği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. 

ŞARTNAMEDE NEDEN DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ?

İl Özel İdare tarafından çıkılan yeni ihalenin şartnamesini alan firmalar ise şartnamede yapılan değişiklikleri görünce adeta şok yaşadılar. Bir önceki şartnamede yer alan ‘Düşük teklif sorgulaması’ yeni şartnamede yer almıyordu. Bu da; yaklaşık maliyeti 3 milyon 500 bin lira civarında olan ihaleye verilecek en düşük teklife işi yaptırılacağı anlamını taşıyor. Zararına teklif vermesi olası yabancı bir firma, ihaleyi kazandıktan sonra kar elde edebilmek için malzemeden çalmaması içten değil.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit