• resmi ilanlar

Doğanay gündeme taşıdı, Bakan Selçuk söz verdi

2019-08-05 17:59:06

BOLU'NUN MEŞHUR OKULU İLK YATIRIM PLANINA GİRECEK

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın, İzzet Baysal Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi binasının eski olduğunu dile getirmesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Turizm Otelcilik Lisesi Bolu’nun gururu. Çünkü aşçılık konusu Bolu için diğer meselelerin ötesinde. Bolu’nun kimliğini simgeleyen ve ortaya koyan bir meseledir. Biz bunu önümüzdeki ilk yatırım planında devreye sokacağız” dedi.

Haber: Erol Değirmenci / Sefa Günay

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bolu’ya gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu. Aladağ’daki İzcilik Kampı’nı ziyaret eden Bakan Selçuk daha sonra da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Valiliği’ne geldi. Öte yandan İzzet Baysal Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi’ni ziyaret eden Bakan Selçuk, Bolu’daki öğrencilerin durumu ve okullardaki eksiklikler hakkında bilgiler aldı.

Bakan Selçuk son olarak Ak Parti İl Teşkilatı’na geldi. Bakan Selçuk’u, Ak Parti Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak, Ak Partili Belediye Başkanları, parti teşkilatı üyeleri ve vatandaşlar karşıladı. Bakan Selçuk’u makamında ağırlayan Doğanay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tablosunu hediye etti.

“TURİZM OTELCİLİK BİZİM İÇİN BOLU İÇİN MANEVİ ANLAM TAŞIYAN BİR YER”

Makamda verilen hediyenin ardından Bakan Selçuk ve Ak Parti İl Başkanı Doğanay basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Doğanay, Turizm Otelcilik Lisesi binasının eski olduğunu gündeme getirerek Bakan Selçuk’tan destek istedi. Doğanay, “Bizleri onurlandıran, gün boyunca yapmış olduğu ziyaretler sonucunda Ak Parti İl Teşkilatı Binası’nı ziyaret eden, sabahleyin İzcilik Kampı ile başlayarak daha sonra Turizm Otelcilik ve Valilik Binamızı ziyaret eden çok kıymetli Bakanımıza, bizim Tabiatın Kalbi diye adlandırdığımız güzel Bolumuza, her ne kadar ulusal basına farklı dedikodularla gündeme gelse de İstanbul’un manevi fatihi Akşemseddin H.z. ve Tokad-i Hayrettin’in şehri olan, Köroğlu’nun diyarı olan Bolu’ya geldiğiniz için hoşgeldiniz demek istiyorum. Sayın Bakanım bugün yapmış olduğunuz ziyaretler tabi ki çok önemli. Sözlerimi çok fazla uzatmak istemiyorum. Biraz önce ziyaret etmiş olduğumuz Turizm Otelcilik Okulu, malumunuz Türkiye aşçılar diyarı Mengenimiz ve diğer tüm ilçelerimiz olmak üzere akla gelen o lezzetleri sunan Turizm Otelcilik okulumuz var. Bu okulumuz 1960 yılında yapılmış ve şu an içinde hizmet veren ve haftanın 7 günü dolu olan bir okulumuz. İnşallah önümüzdeki süreçte ekonomideki bu ivmeyi görüyoruz. Ben Bolu’ya gelmişken, bereketiniz ile geldiğinizi düşünüyorm. Önümüzdeki süreç, yani 2020 adına Turizm Otelcilik bizim için Bolu için manevi anlam taşıyan bir yer. Bu binanın yenilenmesi adına Bolu kamuoyunun önünde sizlerin desteklerinizi beklediğimizi belirtmek istiyorum. Bir kez daha da hoşgeldiniz demek istiyorum. Sayın Bakanım ile ilk İl Başkanları toplantısında yaptığı sunumda da çok heyecanlanmıştım. Bugün, Bolu Valiliği’nde yaptığı sunumda aynı heyecanı taşıdım” dedi.

“BİZ BUNU ÖNÜMÜZDEKİ İLK YATIRIM PLANINDA DEVREYE SOKACAĞIZ”

Doğanay’ın bu isteğine karşı Bakan Selçuk, Turizm Otelcilik Lisesi binasındaki sorunu ilk yatırım planında devreye sokacaklarını belirterek, “Biz de Bolu’ya hoşgeldik. Bolu bizim için aslında her zaman hoş ve güzel bir memleket. Sıklıkla ziyaret ettiğim, belki onlarca kez gelip kaldığım bir şehir. Türkiye’de belli başlı konular akla geldiğinde Bolu’nun da o konular içerisinde yeri var. Bugün eğitim hususlarında değerlendirme yapmak üzere gelmiş bulunuyoruz. Öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığımızın, Aladağ’daki kampını ziyaret ettik. Orada gençlerin ne kadar mutlu ve verimli şekilde çalıştıklarını izleme ortamı da bulduk. Kendileri de sohbet edip, beklentileri ve hayalleri nedir, bunları da paylaşma fırsatımız oldu. Bizim Milli Eğitim Bakanlığı olarak belirli dönemlerde gençlerimize, bir hediye olarak yada onları tatil dönemlerinde eğitim hususlarında daha da zenginleştirmek için düşündüğümüz projeler var. Mesela çok okuyan, çok gezen konusunda da eğer çocuklar dünya klasiklerinden belli bir kitap sayısını okurlar ve bunu da bir video ile kanıtlarlarsa onları Gençlik Kampları’nda ağırlama şansımız olacak. Bir taraftan da Türkiye’deki tüm çocukların tanışıp kaynaşmasını arzu ediyoruz. O yüzden de hayata geçmesi önemli.

Bolu Valiliğimizi ziyaret etme şansı bulduk. Bolu’da eğitimin fotoğrafını çekmek ve bu fotoğrafa bağlı olarak da burada eğitim Bolu’da eğitim kalitesini daha fazla nasıl yükseltebiliriz diye sorduk kendimize. Yüz yüze gelip arkadaşlarla tartışıp ve bazı problemleri yerinde görmek istedik. Bazen Ankara’dan yaşanan sorunun önemi hissedilemiyor. Bunu da yüz yüze belediye başkanlarımız, il teşkilatımız ve valiliğimiz ile değerlendirme imkanı buluyoruz.  Bu çerçevede de Turizm Otelcilik Lisesi Bolu’nun gururu. Çünkü aşçılık konusu Bolu için diğer meselelerin ötesinde. Bolu’nun kimliğini simgeleyen ve ortaya koyan bir meseledir. Biz bunu önümüzdeki ilk yatırım planında devreye sokacağız. Bunu Bolu halkının bilmesini isteriz” diye konuştu.

“BOLU EKONOMİSİ İÇİN DEĞERLİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Konuşmasının devamında Bakan Selçuk, “Bu şundan dolayı çok önemsiyoruz. Biz Türkiye’de turizm otelcilik liselerimizde bir paradigma değişikliğine gidiyoruz. Birçok otelimizin içinde bu liseleri açma imkanımız, iş garantili okullar, en az 2 dil bilen çocuklar yetiştirme ve okurken belirli bir ekonomik gelirlerin sağlanması şekilde belirli tedbirler şeklinde ve askerlik ile ilgili bazı tedbirlerin eklenmesiyle bu tür okulların çok daha beğeni toplamasını ve puanlarla bu okullara girilmesini arzu ediyoruz. Şu an bu okullara o kadar çok talep var ki, bunların altyapısını kura kura götüreceğiz. Altyapısını kurmadığımız her iş önümüze başka bir sorun olarak çıkıyor. İyi düşünülmüş ve taşınılmış ve fizibilitesi yapılmış bir proje olarak devam ediyor. İlk defa bu kadar yüksek bir talep var. İlk defa yüzdelik dilimler halinde meslek liselerini tercih ettiğini görüyoruz. Meslek okullarına artan talebin çok artacağını görüyoruz. Bunun hem Türkiye hem de Bolu ekonomisi için çok değerli olacağını düşünüyoruz” dedi.

“BOLU’NUN YARIŞACAĞI ŞEHİRLER TOKYO, NEW YORK, PARİS VE LONDRA’DIR”

Son olarak Bakan Selçuk, “Bolu’nun eğitim sisteminde ilçeler düzeyinde hatta okullar düzeyinde hangi ilçede hangi okulumuzda nasıl bir problem var, kısa ve uzun vadede hangi tedbirlerin alınması gerekiyor bunları konuştuk. Bunların hepsini aldık. Biz de Ankara’ya gidince ödevimizi yapacağız. Bu mesele sizin meseleniz değil, milletin meselesi. Siz de milletin hizmeti için bunu yapıyorsunuz. Biz de milletin hizmetin peşindeyiz. Yeni bir aşamanın hızlanmanın gayreti içindeyiz. Bizim çocuklarımızın dünya standartların eğitim alması için ciddi bir altyapı kurmamız gerekiyor. Çok büyük yatırımlar yaptık. Bolu konusunda ildeki değerlendirmede de konuşma fırsatım oldu. Bolu’nun yarışacağı şehirler Türkiye’deki diğer şehirler değildir. Bolu’nun yarışacağı şehirler Tokyo, New York, Paris ve Londra’dır. Dolayısı ile bizim hedefimizi sınavlarla kısıtlamamamız gerekiyor. Dünyanın neresine giderse gitsin çocuklarımızı başarısı ve becerisi olan çocuklar haline getirmemiz lazım. Bu arada da ayakları bu toprağa basacak ve bu milletin değerleri ile barışık olan ve hürmetini eksik etmeyen çocuklar yetiştirmek durumundayız” şeklinde konuştu.

Ak Parti İl Binası ziyareti sonrası Bakan Selçuk, BAİBÜ’de gerçekleştirilecek olan programa doğru hareket etti.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit