• resmi ilanlar

BAİBÜ AİLESİNE 5 BİN 674 YENİ ÖĞRENCİ

2019-08-09 11:00:10

2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Bolu Abant İzzet Baysal üniversitesini tercih eden öğrenci sayısı belli oldu. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla BAİBÜ'de doluluk oranı yüzde 95,78 oldu.

Haber; Sefa GÜNAY

 

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2019-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı. Tamamlanan yerleştirme işlemin ardından Bolu Abant İzzet Baysal üniversitesini tercih eden öğrenci sayısı da belli oldu. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümler Bu yıl toplam 6 bin 275 kontenjanı bulunan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne (BAİBÜ) 5 bin 674 öğrenci yerleşti. Bu sonuçla BAİBÜ’de doluluk oranı yüzde 95,78 oldu.

Güzel Sanatlar Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi ile Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği ve Resim Öğretmenliği bölümleri ise, özel yetenek sınavları ile öğrenci alacak. Söz konusu fakülte ve bölümlerde ise toplam 351 kontenjan bulunuyor.  Özel yetenek sınavları ile öğrenci alan fakülte ve bölümler, öğrencilerin en çok tercih ettikleri alanlar arasında yer alıyor. Bu nedenle özel yetenek sınavlarının sonuçlarına göre kontenjanların tümüyle dolması bekleniyor. Ek kontenjan başvurularının tamamlanmasıyla ise BAİBÜ’de de doluluk oranının yaklaşık yüzde 97’ye yükselmesi bekleniyor.

“67 BÖLÜM %100’LÜK DOLULUK ORANINA ULAŞTI”

Psikoloji 103,  İktisat 104,  İlahiyat 123 ve Hemşirelik 154 kontenjan ile bu yıl Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’de en çok kontenjana sahip bölümler oldu. Öte yandan Fen Bilgisi Öğretmenliği,  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği,  Biyoloji (İngilizce),  Fizik (İngilizce), Kimya (İngilizce), Matematik (İngilizce),  Sosyoloji,  Sosyoloji (İÖ),  Tarih,  Tarih (İÖ), Türk Dili ve Edebiyatı (İÖ),  İşletme,  Kamu Yönetimi,  Kamu Yönetimi (İÖ),  Maliye,  Maliye (İÖ),  Uluslararası İlişkiler,  Uluslararası İlişkiler (İÖ),  Gazetecilik (İÖ),  Halkla İlişkiler ve Tanıtım,  Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İÖ),  Radyo Televizyon ve Sinema,  Bilgisayar Mühendisliği,  Elektrik-Elektronik Mühendisliği,  Gıda Mühendisliği,  Makine Mühendisliği,  Turizm Rehberliği,  Bahçe Bitkileri,  Bitki Koruma,  Bankacılık ve Sigortacılık (İÖ),  İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,  Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (İÖ),  Turizm ve Otel İşletmeciliği,  Turizm ve Otel İşletmeciliği (İÖ), Bilgisayar Programcılığı,  Bilgisayar Programcılığı (İÖ),  Elektrik, Elektronik Teknolojisi, Grafik Tasarımı, Grafik Tasarımı (İÖ),  İç Mekan Tasarımı (İÖ),  Otomotiv Teknolojisi,  Peyzaj ve Süs Bitkileri, Deri Teknolojisi, İşletme Yönetimi, Kimya Teknolojisi, Makine, Resim ve Konstrüksiyon, Moda Tasarımı, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Otomotiv Teknolojisi, Posta Hizmetleri, Posta Hizmetleri (İÖ), Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik,  Aşçılık (İÖ), Laborant ve Veteriner Sağlık,  Mimari Restorasyon,  Ormancılık ve Orman Ürünleri,  İş Sağlığı ve Güvenliği, Sosyal Güvenlik,  Sosyal Hizmetler,  Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi, Dış Ticaret ve İnşaat Teknolojisi bölümleri %100’lük doluluk oranına ulaştı.

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte ilçelerimizde bulunan yüksek meslek okullarını tercih öğrencilerinde sayısı beldi oldu. Açıklanan sonuçlara göre Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksekokulunu 160, Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulunu 180, Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksekokulunu 219, Mengen Meslek Yüksekokulunu 122 ve Gerede Meslek Yüksekokulunu 417 öğrenci tercih etti.

Üniversitelere kayıtlar, 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Kayıtların sona ermesiyle yeni öğrenci sayısı ve genel öğrenci sayıları netlik kazanacak.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit