• resmi ilanlar

ÇOCUKLARI LİSEYE YERLEŞEMEYEN VELİLERDEN EYLEM

2019-08-21 11:00:14

Liselere Giriş Sınavının (LGS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından istediği okula yerleşemeyen öğrencilerin velileri Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak eylem yaptı.

 

Haber; Sefa GÜNAY

 

Liselere Geçiş Sınavı Yerleştirme sonuçlarının ardından sınava giren ve tercih yapan öğrenciler istedikleri liselere yerleşemeyince velileri Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak eylem yaptı. Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen eyleme Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı istedikleri okula yerleşemeyen öğrenciler ve velileri katıldı.

 

Eyleme katılan ve konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı açıklamasında; “Bolu’da bu gün 14,15 yaşında zorunda eğitim çağında olup da maalesef şu anda herhangi bir okula yerleştirilemeyen velilerimiz ve öğrencilerimizle birlikteyiz.  Bu oaly gerçekten bizim açımızdan bir trajedi. En temel hakkımız olan yurttaşlık hakkımız olan eğitim hakkımız için burada olmak ayrıca bize zul aslında. Bu sınav sistemi geldiğinde iki yıl önce biliyorsunuz denildi ki çocuklarımıza stres yaşatmıcağız. En güvenli okul evine yakın okuldur. Çocuklarımızı adrese dayalı kayıt edeceğiz. Diye bir sınav sistemi getirdiler. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak biz şunu söyledik. Dedik ki tamam ama niyet bu değil. Çünkü biz biliyorduk ki iki yıl önce yaptığımızı açıklama neyse sonuçlarını aynen yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“400 ÖĞRENCİ AÇIKTA KALDI”

Bolu da gecen sene ve bu sene 400 öğrencinin açıkta kaldığını belirten Kulalı; “Her ilde de ilimizde de sokak sokak bir imza kampanyası düzenledik. Geleceğime dokunma, çemberimize sığmayız dedik. Ve bine yakın velimiz imza topladık. Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne biz de getirdik. Ve gelinen sonuç gecen yıl itibariyle 400 öğrenci açıkta kaldı. Gecen yılda aynı sayıda açıkta kalan öğrenci vardı. Biz gerek kamuoyuyla gerek milli eğitimle bu sistemle ilgili eleştirilerimizi verdik.  Gecen yıl 450 öğrenci açıkta kaldı. İkinci yerleştirmelerde ek kontenjan açıldı ve öğrencilerimiz yerleşti. Ancak bakanımızda Bolu’ya geldi biliyorsunuz. En yüksek kademe olan bakanlığa kadar velilerimizin mağduriyetini ilettik. Bolu da gecen yılda bu sene de 400 öğrenci açıkta lütfen bu işkenceye son verin dedik. Velilerimiz ve öğrencilerimiz gideceği okulu bilsinler istedik. Ama şimdiye kadar ne bakanlık ne milli eğitim müdürlüğü hiçbir şekilde bu öğrenci ve velilere siz rahat olun çocuğunuz bize emanettir. Yâda rahatlatıcı bir açıklama duymadık. Ve nihayetinde iş buraya kadar geldi” dedi.

 

BU ÇOCUKLARIN TRANVASINI KİM TELAFİ EDECEK”

Kulalı Son olarak açılamasında; “Okulların açılmasına günler kala cumaya kadar son dilekçelerimizi de vereceğiz. Ve 6 Eylül’e kadar bu velilerin eziyeti de bitmeyecek. 6 Eylül de açıklanacak peki okullar ne zaman açılacak 9 Eylül de. Peki, bu 14,15 yaşında akranlarıyla bile konuşurken çekinen bu çocukların tranvasını kim telafi edecek. Bu olay meslek lisesi ve imam hatip lisesi dayatmasıdır. Belirlenen kontenjanlara baktığımız da şu anda 400 açıkta ve maalesef meslek liselerinde ve imam hatip liselerinde kontenjan boş. Hala okullaşma politikası veliye ve öğrenciye rağmen yapıyor. Bu velilerimiz akademik eğitim istiyor.  Bu velilerin çocuklarının eğitim yoluyla bir gelecek yolu kurma hayali var.  Dolayısıyla sınavla çaldığımız, yarış atına çevirdiğimiz çocukların hayallerini çalmaya hiç kimsenin hakkı yok.  Bu bizim en temel yurttaşlık hakkımız. Kimse çocuklarını sokakta bulmadı. Velilerimiz ve çocuklarımız bu konuda yalnız değil. Buradan doğacak mağduriyet olursa şayet biz Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak yanındayız.  Buradan Bolu’daki eğitim yöneticilerine sesleniyoruz. Önümüzdeki yılda bu mağduriyet oluşmasın gelin ortak aklımız çalıştıralım. Birlikte karar verelim” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

“EVİNİN KARŞINDAKİ OKULA ÇOCUĞUNU GÖNDEREMEYEN VELİLER OLDUK”

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı’nın ardından açıklamada bulunarak diretme ile endüstri meslek ve imam hatip liselerine yönlendirildikleri belirten velilerden İsmet Erdem;2018-2019 eğitim öğretim yılında adrese dayalı eğitim sistemi başlığı adı altında eğitimlere başladık. Fakat Bolu’da akademik eğitimin devam etmesi için açılmış olan kayıt alanları sebebi nedir hala çözebilmiş değiliz birden genişletildi. Kayıt alanı genişletilmesine maruz olarak evinin karşındaki okula çocuğunu gönderemeyen veliler olduk. Ortaöğretim başarı puanı 80-90 olan akademik olarak da düşük sayamayacağımız ortalamaya sahip öğrenciler maalesef şu an diretme ile endüstri meslek, imam hatip ve açık lise ekonomik durumu iyi olanlarda özel liseye yönlendiriliyoruz”dedi.

 

 

“BİZ ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Bizim anayasal hakkımız var. Benim çocuğumun akademik kariyerine, eğitim öğretim hayatına ben karar veririm. Birilerinin dayatması, diretmesi ile ben çocuğumu yönlendirmeyeceğim. Kurban bayramı geçti, yaz tatili geçti maalesef ergenlik çağına girmiş bu çocuklar hem psikolojik hem de sosyal açıdan travma yaşıyorlar. Gelecekleri hakkında sorular soruyorlar. Biz niye buradayız? Baba biz hangi okula gideceğiz? Ben okul hayatımı nerede devam ettireceğim? Endüstri meslek lisesine mi gideceğim? Diye sorular alıyoruz. Biz çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz. Hiçbir şekilde bu dayatmaya boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 Açıklamaların ardından öğrenciler ve veliler Bolu Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek hazırladıkları dilekçeleri verdiler. 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit