• resmi ilanlar

BEKLENEN OLDU, SENDİKA VAZGEÇTİ

2019-08-23 11:00:09

Bolu Belediyesi'nde çıkarılmalarını yaklaşık 2,5 aydır kurdukları çadırda eylem yaparak protesto eden Hizmet-İş Sendikası'na bağlı işçilerin açlık grevi yapmaktan vazgeçtiği öğrenildi.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Tanju Özcan tarafından 19 Aralık sonrası işe alındıkları gerekçesiyle işten çıkarılan 97 işçi, çadır kurarak eylem yapmaya başlamıştı. İlerleyen süreçte Bolu’dan Ankara’ya yürüyen işçiler daha sonra da yaptıkları açıklamalarla işe geri alınmak istediklerini Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası aracılığı ile dile getirmişti.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Kurban Bayramı sonrasında Bolu Belediyesi’nde sendika üyelerinin açlık grevine başlayacaklarını duyurmuştu. Arslan, “Bolu başta olmak üzere birçok belediyede işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe dönmesi için Hizmet-İş Sendikası Bolu'dan Ankara'ya yürüdü. Yaklaşık 6 bin işçinin katıldığı bu yürüyüş, CHP Genel Merkezi önünde sona erdi. Maalesef sonuç elde edilemediği için ikinci bir süreç devam etmektedir. Bolu Belediyesindeki eylemler devam ediyor. Belediyelerdeki işe iadeler konusunda taleplerimiz karşılanmazsa Kurban Bayramı'ndan sonra açlık grevine başlayacağız. Bizim mücadelemizi İstanbul seçimlerine endeksli olarak görenlerin yanıldıklarını, böyle bir niyetimizin olmadığını herkes görecek” ifadelerini kullanmıştı.

KARARLARINDAN GERİ DÖNDÜLER

Edinilen bilgiye göre, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş üyesi işçiler aldıkları açlık grevi kararından şimdilik vazgeçti. Yapılan açıklamalarla 23 Ağustos günü başlaması planlanan açlık grevinin bilinmeyen nedenlerden dolayı iptal edildiği öğrenildi. Açlık grevini ileri bir tarihe almaya karar veren sendikanın, greve ne zaman başlayacağı ise bilinmiyor.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit