• resmi ilanlar

Alkışlar lise öğrencisine

2019-09-06 11:00:09

YAPTIĞI SOKAK KÜTÜPHANESİYLE KİTAPLARINI ÜCRETSİZ PAYLAŞIYOR

Amerika’da gördüğü küçük sokak kütüphanelerini Bolu’daki evinin önünde gerçekleştiren lise öğrencisi Buket Varilci, kitaplarını tüm vatandaşlarla ücretsiz paylaşıyor.

İzzet Baysal Anadolu Lisesi’nde 11. Sınıf öğrencisi olan 16 yaşındaki Buket Varilci, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Lise öğrencisi genç kız, geçtiğimiz yıl öğrenim görmek için gittiği Amerika’da gördüğü sokak kütüphanelerini Bolu’daki evinin önünde yapmaya başladı. Amerika’da yaşadığı yerde evlerin önünde bulunan kütüphaneleri örnek alan Varilci, kendi evininin önüne kurduğu küçük kütüphane ile kitaplarını diğer vatandaşlarla ücretsiz olarak paylaşıyor.

“ÖZGÜR VE İZİN BİR ŞEKİLDE KİTALARI ALABİLİYORSUNUZ”

Yaptığı açıklamada insanların bu kütüphaneyi özgür ve izinsiz bir şekilde kullanabileceklerini söyleyen Varilci, "Türkiye'ye döndükten sonra bizim evimizde de çok fazla okunmuş ve artık nereye koyacağımızı bilemediğimiz kitaplarımız olduğunu farkettim. Bu kütüphane fikrimi babama sundum. O da kabul etti ve birlikte bu kütüphaneyi yaptık. İsmini "Bedava kütüphane" koyduk. Kütüphaneler kitapları bedava veriyor ama 15-20 gün sonra kitapları bu kütüphanelere geri vermeniz gerekiyor. Ama bu projede böyle bir şey yok. Buradan özgür ve izinsiz bir şekilde kitapları alabiliyorsunuz. Tek isteğim, bu kütüphanelerdeki kitapları aldıktan sonra yerlerine evlerinizde kullandığınız ve diğer insanlarla paylaşmayı düşündüğünüz kitapları koymanızı istiyorum" ifadelerini kullandı.

BELEDİYE DESTEK OLACAK

Öte yandan projesini Bolu Belediyesi ile paylaştığını, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın projeyi beğendiğini ve Bolu’da başlatmak istediklerini söyleyen Varilci, “Bu projeyi Bolu'da başlatmaya çalışıyorum. Umarım bu proje Türkiye'nin diğer şehirlerinde de başlar. Bizim evin önünden geçen çocukları gördüğümde hepsi ne olduğunu merak ediyor. Ama çevremizde böyle bir şey olmadığı için her ne kadar üzerinde 'al, oku, getir' de yazsa almaya çekiniyorlar. Buradan özgürce istediğiniz kitabı alabilirsiniz. Şu an Bolu'da sadece bir tane olduğu için çok sirkülasyon içinde olamadık daha. Ama Bolu Belediyesi ile konuştuk. Onlar da bu küçük kütüphanelerden inşa edecekler. Ondan sonra umarım ki bizde de sirkülasyon olmaya başlayacak" dedi. Erol DEĞİRMENCİ

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit