• resmi ilanlar

Bolu'nun kalbindeki bina kaderine mi terk edildi?

2019-09-17 11:00:14

TARİHİ BİNA 1 YILDIR BOŞ

 

İlimize 74 yıl hizmet veren 3 bin 452 metrekare kapalı alan ve 800 metrekare ek binası olan tarihi eski Bolu Adliye Binası kaderine terk edildi. Binanın Bolu Müzesi olarak değerlendirebilmesi için Ankara’da çizilen projenin ne aşamada olduğu ise bilinmiyor.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ / Sefa GÜNAY

Yeni Adalet Sarayı’nın açılması ile beraber boşaltılan eski adliye binası, Bolu’nun kalbinde yapılacak olan projeyi bekliyor. Eski Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz bina hakkında  “Bolu’da bir şehir müzesi, bir tarih ile ilgili müzemiz var, bir de İzzet Baysal ile ilgili bir müzemiz var. Asıl amacımız bunların bir yerde toplanması. Bununla ilgili de şehir meydanındaki eski Adliye binasını buna tahsis ettik. Kültür Bakanlığı ile de anlaşmamızı yaptık. Şu an orası Şehir Müzesi, Kültürel Müze aynı zamanda İzzet Baysal Müzesi olarak görev görecek” demişti.

BAŞKAN ÖZCAN GENÇLİK VE ETÜT MERKEZİ DEMİŞTİ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise seçim sürecinde yaptığı proje tanıtım toplantısında tarihi binayı gençlik ve etüt merkezi olarak değerlendireceklerini söylemişti. Başkan Özcan, “Eski Adliye Binası şehrin en merkezi noktalarından bir tanesinde bulunmaktadır. Biz ranta değil, halka önem verdiğimizi vurgulamak için bu tescilli binayı Gençlik Merkezi, ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik Etüt Merkezi ve Meslek Edindirme Kursları için tahsis edeceğiz. Böylelikle ranta değil, halka hizmet anlayışımızı ortaya koyacağız” ifadelerini kullanmıştı.

PROJE HAKKINDA KİMSENİN EN UFAK BİR FİKRİ YOK

Edinilen bilgiye göre, tarihi değer taşıyan binanın Bolu Müzesi olarak değerlendirilmesi için çalışmalar Ankara’da sürüyor. Binanın, müze çalışmalarına uygun şekilde restore edilmesi için İl Kültür Müdürlüğü’ne tahsis edilmiş, projenin ise Ankara’da çizildiği öğrenilmişti. Projenin çizilip onay almasının ardından ise çalışmaların başlaması için ihale sürecine girilmesi planlanıyordu. Fakat binanın boşaltılmasının ardından geçen 1 yıl da projenin ne aşamada olduğu veya takip edilip edilmediği ise bilinmiyor.

OTLAR VE ÇÜRÜMELER ORTAYA ÇIKTI

Binanın son görüntüsü ise endişe verici. Bahçesinde otların büyüdüğü gözlemlenen binanın, bazı bölgelerinde ise çürümeler meydana geldi. Aynı zamanda eskiyen duvarlar ve elektrik tesisatı nedeni ile duvarların içine gömülü olan bazı kablolar da dışarı sarktı.

PROJEYİ KİM TAKİP EDİYOR?

Restorasyon projesini ise takip eden birinin olup olmadığı ise kamuoyu tarafından merak ediliyor. Bolu’nun en merkezi noktasında bulunan binanın bu hale gelmesi vatandaş tarafından tepki ile karşılanırken, projenin neden bitemediği ise merak konusu oldu. Vatandaşlar ise yetkililerden bu projenin takipçisi olmalarını istiyor.

 

 

YORUMLAR  (Toplam 8 yorum)

 • Ali yaz  (20.09.2019 08:30:44)

  Askeriyenin yanında başka bir şey olmaz oranın yan tarafta olan askeriyeye verilmesi kanaatindeyim gerekirse bolu halkı imzada verir oranın askeriyeye verilmesi için.

 • Bismillah  (19.09.2019 07:08:55)

  Buranın statilajik konumundan dolayı 2.komando tugay komutanlığı emrine verilerek buranın uzman çavuş ve tsk da görev yapan sivil memurlar için sosyal tesis yapılması durumunda faydalı olacaktır aksi takdirde ne olursa olsun orada mevcut bulunan merkez komutanlığı ve askeri gazinosu lojmanlar bölgesi güvenlik tehditindedir oluşacak felaketlerden bolu belediyesi sorumlu olur

 • Zeynep  (18.09.2019 21:20:02)

  İşkur binasının taşınacağı şöyleniyor. Orası işkur için çok uygun bir bina. Merkezde olduğu için vatandaşlar rahat bir şekilde uğrayabilirler.

 • Geredeli  (18.09.2019 17:02:10)

  Birisi başkan seçilmiş ise herkesin başkanı dır ayrımcılık yapma

 • Emine özkan  (18.09.2019 10:30:30)

  Bende bir bolu olarak merak ediyorum. Orası kuşlara böceklere epa olmasın lütfen.

 • Bolulu  (18.09.2019 09:01:29)

  Siz hiiiç korkup bunları dert edinmeyin. Bizim başkanımız eski avukat bu binaya o sizden once sahip çıkmıştır zaten. Başka konu bulun iyisi..

 • Senda Akdungur  (18.09.2019 08:23:59)

  Burasi muze ve kultur mudurlugu olsun ideal konum ve kapasitede bir yapi Bolu ya gelen tum kisilerin ziyaretide cok kolay olur birde turizm enfermasyon jolumude ilave edilebilinir bence fevkalade bir fonksiyona ulasilir

 • TURHAN  (17.09.2019 22:01:10)

  EN GÜZELİ ARKADA BULUNAN ASKERİ TESİS İLE BİRLEŞTİRMEK KORUNMASI VE GÜZELLİĞİ YILLARCA KALIR SAYGILARIMLA

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit