• resmi ilanlar

AHMET AMCAYI AĞLATTILAR

2019-09-28 11:00:20

“TELEFONLARIMI AÇMADI…”

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Gastronomi Merkezinin merkeze alınması dedikodularına tepki gösterdi. Ahmet Baysal, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlıyı, İzzet Baysal’ın mirasına ihanet etmekle suçladı

 

Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevinde düzenlenen basın toplantısına İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli heyeti üyeleri Necdet Gören ve Orhan Uçar ve basın mensupları katıldı.

 

İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal, BAİBÜ Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Mengen’den Bolu’ya taşınmasının Rektörlük tarafından yeniden gündeme getirilmesi üzerine konuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.,

Toplantıda basın bildirisini İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal adına İzzet Baysal Vakfı Mütevelli heyeti üyesi ve Bolu Belediyesi eski başkanı Necdet Gören okudu.

 

Bolu Abant İzzet Baysal üniversitesi Mengen Gastronomi Bölümü konusunda İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal’ın basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

 

“İçinde bulunduğumuz ayın içinde Mengen Gastronomi ve Aşçılık bölümünde rektör yardımcılarından Sayın Aydın Him tarafından bazı öğretmenlerle bir toplantı yapılmış ve o toplantıda rektörlüğün bundan sonraki dönemde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Bolu merkez yerleşkesine taşınacağı haberi verilmiştir.

 

“HAKSIZ VE YANLIŞ BİR KARAR OLACAĞINI BEYAN ETTİM”

 

Bolu Takip Gazetesinde yayınlan bu haber metni bana ulaştırıldığında böyle bir değişimin olacağına inanmadım ve 17 Eylül Salı sabahı Sayın Rektör Mustafa Alişarlı’yı telefonla arayarak doğru olup olmadığını sordum. Ne yazık ki bana böyle düşündüklerini ve sebep olarak da 4 yıllık gastronomi bölümünün üniversite merkez kampüste bu yıl kurulan yeni turizm fakültesinin içinde bulunmasını gösterdi. Bunun haksız ve yanlış bir karar olacağını, aşağıda arz edeceğim gerekçelerle hem Mengen halkının kazanılmış bir hakkı olduğundan, hem de bu konuda rektörlükle yaptığımız 13.06.2016 tarihli protokole aykırı olacağından bahsettim. Ayrıca ülkemizde tarih boyu aşçılık merkezi olarak bilinen Mengen ilçemizin, her Bolulunun gurur duyduğu hususlardan biri olduğundan, aşçılık ve yemek sanatının ana bilim dalı olan Gastronomi bölümünden Mengen’den kaldırılamayacağını beyan ettim.

 

“CEVAP ALAMADIĞIM GİBİ BANA DÖNÜŞ DE OLMADI”

 

Beni haklı bulmuş olmak ile birlikte “Konuyu bir de YÖK Başkanı ile görüşeyim, siz hafta sonuna kadar kararımı bildiririm” dediler.

 

Haftasonu olan 20 Eylül 2019 Cuma öğleden sonra kendisinden haber alamayınca aynı gün öğleden sonra akşama kadar 3 kere telefonla kendisini aradım. Cevap alamadığım gibi bana dönüş de olmadı.

 

“KONUYU BOLU VALİMİZE ARZA KARAR VERDİM”

 

Bunun üzerine; konuyu hakkaniyetle irdeleyeceğimden emin olduğum Bolu Valimize, Sayın Ahmet Ümit’e arza karar verdim. Tatil günü olmasına rağmen kendilerini 21 Eylül cumartesi günü arayarak 23 Eylül pazartesi günü için acil gördüğüm bu konu hakkında randevu rica ettim. Vakfımıza her zaman gösterdiği sıcak yaklaşımla, ziyaret sebebimi bile sormaya ihtiyaç duymadan, bana aynı gün 15.00’de randevu verdiler ve bu görüşmede sayın rektöre ilettiğim konu hakkında cevap alamadığımı ve yapılmak istenen haksız ve yanlış değişikliğe müdahil olmalarını rica etti. Sayın valim mealen bana vilayet olarak bizim rektörlüğün kararlarına karışmaya yetkimiz olmamasına rağmen rektörle görüşüp döneceğini ifade etti. Sayın valimiz rektörün cevabını 27.09.2019’da ticaret odasındaki toplantıda olduğumda bana iletti. Rektörün kendisine Mengen halkının mağdur olmayacağı bir çözümü uygulayacağını belirttiğini, fakat gastronomi bölümünün taşınması hakkında görüş belirtilmediğini ifade etti.

 

Bu basın bildirimi sayın rektörün kararın da, vakfın istediği doğrultu da müspet bir cevap olmaması üzerine kaleme alınmıştır.

 

“YÖK’ÜN ONAYINA ARZ EDİLMİŞTİR”

 

Mengen halkının, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin bir veya birkaç bölümün kendi ilçelerinde de açılmasını hedef alan girişimler neticesi üniversite senatosu 23.06.2010 tarihli ve 2010/89 sayılı karar ile Mengen’e bir gastronomi mutfak hizmetleri bölümü açılmasına karar vermiştir. Bu karar rektörlüğün imzası ile 25.06.2010 tarihinde YÖK’ün onayına arz edilmiştir.

 

YÖK, 13.07.2010 tarih ve 023682 sayılı kararı ile rektörlüğe olumlu cevap vermiş ve o tarihi takiben Mengen merkezinde bulunan bir lise binasının ve yurdunun üniversiteye devriyle, BAİBÜ’ye bağlı olarak Mengen’de 4 yıllık gastronomi ve mutfak sanatları bölümü eğitime başlamıştır.

 

 

 

“MENGEN’DEKİ BU İKİ BÖLÜM ÖĞRENCİ KONTENJANLARINA YOĞUN TALEP OLMUŞ”

 

Şu anda Aşçılık Meslek Yüksek Okulu 22 yıl, Gastronomi bölümü ise BAİBÜ’ye bağlı olarak 6 yıldır Mengen ilçemizde devam etmektedir. Kuruluş bir ilçede olmasına rağmen her sene olduğu gibi, 2019-2020 akademik yılında da Mengen’deki bu iki bölüm için açılan öğrenci kontenjanlarına ülke çapında yoğun talep olmuş ve kayıtlar tümüyle dolmuştur.

 

2014 yılı sonlarına doğru ilçe merkezindeki liseden dönüştürülen olumsuz bir binada eğitim gören bu bölümlerin daha ferah bir yerleşkeye taşınması için Mengen halkı seferber olmuş ve bu ilçenin Konak köylüleri, ilçe merkezine 1 km yakınlarındaki 28,600 dönümlük bir köy arazisini bu şartla bilabedel üniversiteye tahsis etmiştir.

 

Bu yeni yerleşkeye yapılacak yeni tesisleri yapmak ise, rahmetli kurucumuz üniversiteye de ismi verilen İzzet Baysal’ın Bolululara adadığı İzzet Baysal Vakfına nasip olmuş ve Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut ile zammın rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ile vakfımız arasında yerleşkenin ismi Mengen İzzet Baysal yerleşkesi olmak üzere 13.05.2019 tarihinde her iki bölümün inşaatını içeren protokol imzalanmıştır. Planları vakfımıza yaptırılmış ve rektörlükçe onanmıştır. İnşaatın bitiminde vakfımızca bilabedel üniversiteye armağan edilecek bu anlaşmanın 6.1 maddesi şöyledir ki;  “Üniversite bu inşaatı demirbaşına İzzet Baysal vakfının armağanı olarak Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü olarak kaydedecek.”

 

Protokolün yapıldığı 2016 tarihinde vakfın Bolu’daki İzzet Baysal Ortaokulu inşaatı devam ettiğinden Mengen inşaatları vakıfça 2 Nisan 2018 tarihinde, yıllık fiyat artışları hariç, 16.379.809 liraya ihale edilmiştir.  Yapım programına göre devam etmekte olup bitimi 2021 yılında öngörülmüştür.

 

“MENGEN HALKININ HAKKI YENMİŞ OLACAKTIR”

 

Yaşanan bu gerçeklere rağmen Mengen ilçemize 6 yıldır eğitim hizmeti veren 4 yıllık gastronomi bölümünün Bolu merkeze taşınmasına ısrar edilirse; Mengen halkının hakkı yenmiş olacaktır. Rektörlük vakıfça imzaladığı protokole sadık kalmamış olacaktır. Vakfımızın kurucusu rahmetli amcam İzzet Baysal, bu vakfı, tüm varlığı ve yönetimi ile Bolu halkına emanet ettiğinden kendimi, yapılmak istenen bu haksızlığı ve yanlışlığı vakfın siz esas sahiplerine duyurma mecburiyetinde kaldım.”

 

 

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • İlhan turan  (28.09.2019 20:52:17)

  Aşçılık denince akla ilk mengen gelir yeni doğan çocuğa sorsaan yine aynı mengen der .gastronomi mengenden ne boluya nede başka bir yere gidemez.el atanın elini yakarız

 • Şahin Şentürk  (28.09.2019 19:30:33)

  Sayın vakıf başkanı Ahmet Baysal bey ve mütevelli heyetine çok teşekkür ederim,ilçemiz hizmetlerinize minnettar dır....

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit