• resmi ilanlar

BOLU HALKINA AÇIK TEŞEKKÜR!

2019-10-04 11:00:14

İzzet Baysal Vakfı tarafından Mengen'e yapım çalışmları devam eden Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nün, Mengen'den alınarak Bolu merkeze taşınacağı yönünde çıkan söylentiler üzerine Ahmet Baysal açıklamalarda bulunmuştu. Ahmet Baysal'ın açıklamaları üzerine harekete geçen Bolu kamuoyu Vakfı'n ve Mengen'in yanında durmuş, Ak Parti kadrolarının BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı'yla konuyu görüşmüş, Rektör Alişarlı'da taşınma yönünde her hangi bir kararlarının olmadığını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Gasronomi Merkezi’nin Mengen’de kalacağının belli olmasının ardından yazılı basın açıklaması yayınlayan Vakıf Başkanı Ahmet Baysal, “Vakfın Yönetim Kurulu başkanı olarak, kamuoyu önünde tüm Bolu Halkına teşekkürlerimi sunuyor; bu gibi anlarda yönetimin başı olarak size müracaat etme mecburiyetinde kaldığım için özür diliyorum. Allah sizden razı olsun!” ifadelerine yer verdi. Ayrıca Baysal açıklamasında, Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün Bolu merkeze taşınmak istendiğinin bir Rektör yardımcısı tarafından Mengen’de yapılan toplantıda dile getirildiğini de açıklamasında dip not olarak düştü.

 

Haber: Hakan Aydın

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal tarafından, Bolu halkına açık teşekkür geldi. Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün taşınmasıyla ilgili Bolu kamuoyunun siyasetçisi, sivil toplum örgütü ve vatandaşı ile kenetlenerek Vakfın serine sahip çıktığının altını çizen Ahmet Baysal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

DEĞERLI VE SEVGILI BOLULULAR;

Sizlerden biri olmaktan her zaman mutluluk ve gurur duydum.Yaşanan haksızolaylara karşı gösterdiğiniz tepkilerle bu gururumun her gün katmerleşerek arttığını da bilmenizi isterim. Rahmetli Amcam İzzet Baysal'ın Bolu’lulara adadığı ve “Eserlerime sahip çıkınız”diyerek kurduğu Vakfın, son günlerde yapımı devam eden eserlerinden birine yapılmak istenen bir haksızlığa anında tek vücut olarak karşı çıktınız.

DÖRT GÜNDE SONUCA ULAŞTINIZ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde görevli bir rektör yardımcısının, Mengen’de öğretim üyesi ve görevlileri ile yaptığı bir toplantıda dört yıllık Mengen İzzet Baysal Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün seneye Bolu merkez yerleşkesine taşınacağı haberine, sizler, gerek bireyler olarak, gerek muhtelif sivil toplum kuruluşları, gerekse tüm siyasi parti temsilcileri olarak, adeta İzzet Baysal mefkuresi altında bütünleşmiş olarak karşı çıktınız. Ve biz, başkanları ben olmak üzere, sizler adına bu Vakfı yönetme görevini üstlenmiş olanların, basın bildirimde detaylarıyla anlattığım çalışmalarımıza rağmen sonuç alamadık. Sizler fazla değil, dört günde sonuca ulaştınız.

MENGEN’DE DEVAM EDECEĞI TEYIT EDILDI

Tepkileriniz sonucu netice alınmış oldu.BAİBÜ Rektörlüğünün 2 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan bülteninde “Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün” Gölköy Kampüsüne taşınması yönünde alınmış bir karar bulunmadığı bildirildi. BAİBÜ Rektörlüğü tarafından gecikmiş de olsa aşçılık sanatının bilimsel adı olan Gastronomi Bölümünün, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Mengen’de devam edeceğinin teyit edilmiş olunmasından mutluluk duydum.

ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN!

Sevgili Bolular; Başta da söylediğim gibi, İzzet Baysal babamızın sizleri temsil edenler olarak bizlere verdiği bu mühim “sahip çıkma görevini” Vakıf Yönetimi olarak tüm girişimleri yapmış olmamıza rağmen sonuç alamadık.Bu nedenle bu neticeyi sizlerin müşterek ve ses getirici beyanlarınıza borçluyuz; Vakfın Yönetim Kurulu başkanı olarak, kamuoyu önünde tüm Bolu Halkına teşekkürlerimi sunuyor; bu gibi anlarda yönetimin başı olarak size müracaat etme mecburiyetinde kaldığım için özür diliyorum. Allah sizden razı olsun!

İLK OLAYI HATIRLATTI

Bu son olay, Bolu Halkının İzzet Baysal'ın eserlerine sahip çıkışının ikinci mühim örneği olmuştur.Bir çoğunuzun hatırlayacağı gibi 2015 yılında Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesinin boşalması olayı gibi üzücü bir olay yaşandı. Acil servis, yoğun bakım, ameliyathaneler gibi, o zamana kadar güzel hizmetler veren bir çok bölümün kapandığını gördük.Yanlızca Poliklinikler, o da sadece bazıları, hizmet verebilir durumda kaldılar. Sağlık Bakanlığının sağlık hizmetlerini Kamu Hastahaneleri Birliğine bıraktığı dönemlerdi.Bolu ilimizde de bu görev, kuruluş gereği olarak, Bolulu olmayan bir Sekreterliğe bırakıldı.O zamana kadar Bolulu bir Başhekimin yönetiminde, her bölümü ile verimli olarak çalışan bu kıymetli eser, Kamu Hastahaneler Birliği Sekreterliği döneminde yukarıda değindiğim zafiyeti yaşadı. Durumu Ankaraya kadar giderek , zamanın Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’a bizzat ilettim. Beni ayakta karşılıdığında söylediği, hatırımda kalan şu cümlesi hala iftihar vesilemdir: Nufus itibari ile, ülkenin illeri arasında, Sağlık Hizmetlerinde Bolu’yu birinci sıraya taşıyan yaptığı eserlerle rahmetli İzzet Baysal’dır. Ona Bakanlık olarak ne kadar teşekkür etsek azdır” demişti. Buna rağmen - Kamu Hastaneler Birliğinin yaratıcısı zaten kendisi idi - sistemin başlangıçta zafiyetleri olabileceğinden, bunun zamanla düzeleceğinden bahsettiler. Sağlık bakanlıktan netice alamadan ayrıldım. Yine tek çareyi, sorunu bir bildiri ile Bolu Halkına duyurmakta buldum. Bildirim 13.11.2015 tarihlidir ve tüm yerel basınımızda baş sayfalarında, “Eserlerine Sahip Çıkıyoruz” gibi manşetlerle 20.11.2015 tarihinde yayınlamıştır. Bu üzücü haber tüm Bolu halkını etkilemiş ve bildirimden birkaç gün sonra, 70'i aşkın Sivil toplum örgütü yönetici ve üyelerinin, baba bildikleri İzzet Baysal'ın sağlığında Bolu’ya ilk mühim armağanı olan bu hastane önünde toplanarak tesisin tekrar yaşatılır hale gelmesini istemeleri ve hastanenin dağılışını protesto etmeleri yeterli olmuştur. Bu protestonun sonucunu bilmeme rağmen, bununla yetinmedim, Bolu Sağlık Müdürü değerli Sayın Muhammed Emin Demirkol’u telefonla arayarak ona sordum. Sizler de arayarak kendisinden teyit edebilirsiniz. O tarihten fazla geçmeden , Bolu’nun, Ünüversite Hastaneleri dahil tüm sağlık kuruluşlarının afiliasyon görevi Bolu Sağlık Müdürlüğü’ne devredilmiş ve Müdürümüz de bana, o telefonda hastanenin son durumu hakkında sorduğum soruya şu cevabı vermiştir: Şu anda , bazı yeni cihazların da ilavesi ile, Bolu İzzet Baysal Hastanemiz kuruluşundataki tüm üniteleri tam kadro faaldir ve ülkenin bir çok hastanesinde olmayan yeni birimleri ve yatak doluluğu ile halkımızın hizmetinde çalışmaya devam etmektedir.”

AHMET AMCA BOLU BASININI UNUTMADI!

Bu, Boluluların İzzet Baba’larının eserlerine topluca sahip çıktıklarının ilk örneğidir ve ‘sahip çıkışlığın ilki olduğu için’ gereken yerlerde Boluluların devreye gireceğinin kanıtı olmuştur. O tarihlerde onlara yapmayı unuttuğum teşekkür için özür diliyor, bu günlerde yaşadığımız ikinci sahip çıkma örneği vesilesi ile tüm Bolu Halkına bir kere daha sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Her vesilede bu bildirilerimi, hem de çok çarpıcı şekilde Bolu halkına duyurmama vesile olan, eski ve yeni, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarına ve tüm yerel basın ve yayın organlarına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

Yakacık, 4 Ekim 2019

 

 

 

 

 

Ahmet Baysal

İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit