• resmi ilanlar

BARETİ TAKTI, TEMELİ ATTI

2019-10-04 11:00:14

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin yapacağı kamp için geldiği Bolu'da, Orman İşletme Müdürlüğü binasının temelini attı.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ / Sefa GÜNAY

Cumhuriyet Halk Partili milletvekillerinin hafta sonu gireceği kamp için Bolu’ya gelen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çeşitli etkinliklere katıldı. Sabah saatlerinde Ankara’dan Mengen’e gelen Kılıçdaroğlu burada halk ile buluştu ve coşku ile karşılandı. Mengen’de, Belediye Başkanı Turhan Bulut ile yaptığı konuşma sonrası Bolu’ya gelen Kılıçdaroğlu, Orman Bölge Müdürlüğü binasının temel atma törenine katıldı. Düzenlenen törene Kılıçdaroğlu, CHP’li milletvekilleri, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“DÜNYANIN EN İYİ BOTANİK PARKLARINDAN BİR TANESİ OLACAK”

Temel atma töreni öncesi kürsüye gelerek konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, binayı yapma karşılığında aldıkları arazide yapacakları botanik parkın, dünyadaki en iyiler arasında yer alacağını söyleyerek, “Sayın Genel Başkanım öncelikle bu temel atma ile ilgili sizle bir şeyler paylaşmak istiyorum. Orman Bölge Müdürlüğü’nün temel atma törenini neden Bolu Belediyesi yapıyor diye sorabilirsiniz. Arkadaşımız izah etti, 2018 yılında Bolu Belediyesi ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında bir anlaşma imzalanmış. Bu binanın yapılması karşılığında Bolu Belediyesi’ne, Karacasu beldesinde bulunan 180 dönümlük yer mülkiyeti ile kazandırılmış. Bunun karşılığında da Bolu Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü’nün binasını yapmayı taahhüt etmiş. Yaklaşık 20 milyon liralık bir yatırım. Yapacağımız bina karşılığında aldığımız araziyi, belediyemiz tarafından kamulaştırılan 140 dönümlük bir alan var ve gelen bu alanla 320 dönümlük bir botanik parkı inşa etmeye önümüzdeki yıldan itibaren başlayacağız. Orada yapılacak olan botanik parkımız Türkiye’de ikinci örnek, dünyanın en iyi botanik parklarından bir tanesi olacak” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN BOLUMUZU ONURLANDIRDINIZ”

Ziyareti ile Kılıçdaroğlu’nun, Bolu’yu onurlandırdığını belirten Başkan Özcan, “Biz Bolulu olduğumuz için değil, Bolu’yu sevdiğimiz için de söylemiyoruz ama Bolu, Türkiye’nin en güzel şehri. İddialı bir şekilde söylüyorum. Milletvekilliği yaptığım dönemde İsviçre’nin Davos kentine gitmiştim. Bolu, Davos’tan da güzel bir yer. Çok ciddi bir konum avantajına da sahibiz. Yaklaşık 25 milyon insanın 2, 2 buçuk saat içinde ulaşabildiği bir şehir. Buradaki otoyolumuzdan her yıl 50 milyon insan geçiyor. Allah vergisi bir doğaya sahibiz. Abant, Gölcük, Yedigöller ve Kartalkaya bizim. Daha ismini sayamayacağım çok ciddi kaynaklarımızın olduğu bir şehir. Bolu milli gelir bakımından da Türkiye’de her hesaplamada ilk 3’e giren bir şehir. Ancak bu kadar güzel bir şehirde bu kadar ciddi bir konum avantajı olmasına rağmen Bolu, bir şeye karar verememiş. Benim ilkokul okuduğum yıllardan bu yana bir şey tartışılır. Hatta ilkokulda bu konuda çok konuşurduk. Bolu Turizm mi, sanayi şehri mi olsun? 45 – 50 yıldır bunu konuşuruz. Biz iki alanda da istediğimiz noktada değiliz. Rahmetli İzzet Baysal sayesinde, yaptığı üniversite sayesinde Bolu bir üniversite şehri haline geldi. Yine üzülerek söylüyorum ki buradaki öğrenciler Bolu’da yaşamaktan keyif almadılar. Bolu, bu beş yılında hem sanayi hem de turizm alanında hem de üniversite kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek. Önümüzdeki yıl inşallah Bolu’ya geldiğinizde, şehrimizin Türkiye’nin en temiz ili olduğumu tescilleyerek de sizlerle beraber olacağız. Bizim en önemli hassasiyetimiz bu. Bugün Bolumuzu onurlandırdınız ziyaretleriniz, önümüzdeki iki gün de buradasınız. Artık geleneksel bir hale de geldi. Bolu bu anlamda önümüzdeki yıllarda ağırlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL BİTECEK

Binanın da önümüzdeki yıl tamamlanacağını söyleyen Başkan Özcan, “2020 yılında bitmesi planlanıyor bu bina. Müteahhitimiz ile de konuştuk. Biz üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Temmuz ayında bu binayı tamamlayacak. O da zaten teyit eder. Hızlı bir şekilde sizden bitirmenizi bekliyorum. Tekrar gelenlerimiz ve konuklarımızı saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Orman Bölge Müdürlüğü binası Bolumuza hayırlı olsun” dedi.

“BAŞKANIMIZIN BU YATIRIMINI ÖNEMLİ GÖRÜYORUZ”

Başkan Özcan’ın ardından kürsüye gelen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu yatırımı önemli gördüklerini ifade ederek, “Aslında merkezi hükümet ile yerel hükümet arasında devletin devamlılığı açısından güzel bir örneği gerçekleştiriyoruz. Geçmiş başkanın yapmış olduğu protokolü, yeni seçilen bir belediye başkanı yerine getiriyor. Bu merkez hükümet ile yerel hükümetin kavgası değil, tam tersi ne kadar uyum içinde vatandaşa hizmet etmektir. Bu bağlamda belediye başkanımızın bu yatırımını önemli görüyoruz. Bir arada beraber yaşamak, huzur içinde yaşamak için çaba harcamak belediye başkanımızın görevlerindendir.  Belediye başkanımızın yaptığı bu yatırımı Orman Bölge Müdürlüğü’ne vermesine rağmen kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

“BU DOĞAYI BOZMAMAK, BUNU SÜRDÜRMEK LAZIM”

Bolu’nun doğasını bozmayarak sürdürmek gerektiğini de belirten Kılıçdaroğlu, “Uzun uzun Bolu’dan söz etti, Bolu’nun Davos’tan güzel olduğunu söyledi. Bolu’nun Türkiye’nin en güzel kentini iddialı bir şekilde söyledi. Haklıdır. Orman anlamında bildiğim kadarı ile Bolu, Türkiye’de birinci sırada. Az önce bazı yerler saydı. Şimdi Yedigöller’de renk cümbüşü vardır. Bu doğayı bozmamak, bunu sürdürmek lazım. Belediye başkanımız büyük bir kararlılıkla çevre ve havayı temiz tutarak sözünü yerine getirecek. En son ziyaret ettiği Londra’da, Bolu’nun havasının daha güzel olduğunu ifade etti. Gönül ister ki tüm başkanlarımız şehirlerine güzel hizmetler götürsünler. Biz yeni bir siyaset anlayışı ile yola çıktık. Hiç kimseyi ötekileştirmeyen, hiç kimsenin inancı ile uğraşmayan, hiç kimsenin yaşam tarzı ile uğraşmayan bir siyaset anlayışı. Herkesin inancına, kimliğine saygı duyan, bu ülkede herkesin rahat çalışabileceği ve üretebileceği bir siyaset anlayışı. Bu siyaset anlayışını büyütmemiz lazım. Beraber büyüteceğiz. Örnek mi istiyorsunuz, göreceksiniz. Bolu Belediye Başkanı’ndan göreceksiniz” dedi.

“BU GERGİNLİKLERİN HEPSİNE SON VERECEĞİZ”

Toplum içindeki gerginliklere son vereceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “7 maddelik bir kural koyduk. Seçildiği andan itibaren şu mahalle bana oy vermedi, şu esnaf bana oy vermedi diyerek ayrım yapmadan eşit hizmet götüreceksin. Böylece ayrımcılığı bir tarafa bırakmak zorundayız. Bu toplum zaten yeteri kadar çekti. Toplumu ayrıştırmak değil bir araya gelmemiz lazım. Bayram bizim, vatan bizim vatanımız. Neden bu gerginlikler oluyor? Bu gerginliklerin hepsine son vereceğiz. Hiçbir ayrım yapmadan herkese eşit hizmet” diye konuştu.

“BOLULULARA HARCADIĞI PARANIN HESABINI VERECEK”

Konuşmasının devamında Başkan Özcan dahil her siyasetçinin, halka harcadığı paranın hesabını vermesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Eğer bulunduğunu belediyede bir çocuk yatağa aç giriyorsa, o gece uyumayacaksınız. O çocuğun karnı doyacak. Bir kentte huzurun yolu nedir? Bir kentte her evde huzur varsa, o kentte herkes huzurludur. Bir çocuk yatağa aç giriyorsa, o evde dram vardır. Vicdan rahat etmez. Hangi anne çocuğunu aç yatırmak ister. Dolayısı ile belediye başkanlarımızın böyle bir görevi daha var. Belediye Başkanlarımız para harcarlar. Kimin parası bu? O zaman ne yapacağız, bizim siyasette çok alışık olmadığımız bir anlayışı başlatacağız. Belediye başkanı harcadığı her kuruşun hesabını halka verecek. Yani Bolululara harcadığı paranın hesabını verecek.

Şimdi diyorlar ki havaalanı, köprü, tünel yaptık diyorlar. Biz de eyvallah diyoruz ama bir şey soruyoruz, kaça yaptınız? Çünkü bu milletin parası. Efendim o gizli onu vermeyiz. Orada dur diyeceğiz. Benim ödediğim parayı bir yere harcıyorsan, onu kaça yaptığını bilmek zorundayım. Çünkü ben tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmak zorundayım. Böylelikle siyaseti, kirlilikten arındıracağız. O nedenle belediye başkanlarımız, harcadıkları her paranın hesabını verecekler. Çünkü siyaset meşaketli iştir, ahlaklı iştir. Siyaset zenginleşme aracı da değildir. Siyaset köşeyi dönme aracı değildir. Siyaset halka hizmet etmenin en güzel yolu olmak zorundadır. O nedenle harcanın her kuruşun hesabının verilmesi lazım. Vatandaşlar arasında ayrım değil, herkesi kucaklayan ve herkese hesap veren bir siyaset istiyoruz. Adilseniz hesap vermekten korkmazsınız. Her kuruşun hesabını veriyorsanız toplumla aranızda güçlü bir bağ oluşacak. Karşılıklı güven vermiş olursunuz. Bir süre sonra oy vermeyen vatandaşta, bize gelecektir. Hesap vermezsiniz, paralar başka yerlere giderse, siyasetçiler zenginleşirse bilin ki orada bir şeyler vardır. Siyaset adamının doğası gereği zenginleşmeye ihtiyacı yoktur” dedi.

BAŞKAN ÖZCAN’IN BABASI DA ORADAYDI

Kemal Kılıçdaroğlu’nu izlemeye gelenlerin arasında çok sayıda isimler gelirken, Başkan Özcan’ın babası da oradaydı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu, protokol için ayrılan kısım yerine vatandaşlarla beraber en ön sıradan dinleyen Galip Özcan, konuşması sonrasında da coşkulu bir şekilde alkışladı.

DUALARLA TEMEL ATILDI

Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi. Sahneye getirilen düğmelerle Kılıçdaroğlu, Başkan Özcan ve CHP genel merkezinden gelen heyet, edilen hayır duasının ardından temele beton dökecek olan düğmeye bastı. Temel atımının ardından konfeti ve balonlar havada uçuştu.

KENDİSİNİ GÖRMEK İSTEYENLERİ KIRMADI

Tören sonrasında Bolu Belediyesi’ne geçmek üzere yola çıkacak olan Kılıçdaroğlu, kendisini görmek isteyen vatandaşları kırmadı. Engelli bir vatandaşın kendisi ile sohbet etme isteğini kırmayan Kılıçdaroğlu, yaşlı kadınla bir süre sohbet etti.

Daha sonra arabasına binen Kılıçdaroğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı makamında ziyaret ederek kısa bir süre toplantı gerçekleşti.

Bolu Belediyesi’nin ardından Kıbrıscık’a hareket eden Kılıçdaroğlu, ilçe ziyaretinin ardından kampın yapılacağı otele hareket edecek.

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Dede  (05.10.2019 23:55:08)

  Bunun attığı temelden ne hayır gelir be memleket kimlere kaldı

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit