• resmi ilanlar

İNME NEDİR?

2019-10-10 11:00:07

Uzman kadrosuyla vatandaşların günlük yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklı bilgiye ulaşmanız için hizmet veren Fizyokent Sağlıklı Yaşam Merkezi Fizyoterapisti Filiz Çiçekdenk inme ile ilgili açıklama yaptı.

İnme diğer isimleriyle hemipleji ya da felç; vücudun yarısında görülen beyindeki dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir sendromdur. Dünyada da yaygın olarak görülen hemiplejinin bir çok nedeni vardır. Özellikle travmalar, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, obezite ve hareketsiz yaşam inmeye neden olabilir. İnme beyni besleyen damarlarda meydana gelen tıkanma ya da kanama sonucu oluşmaktadır.

 

Hangi sebeple olursa olsun beynin beslenemeyen bölümü kalıcı olarak hasar görmeye başlar. Etkilenen bölgeye göre bu hasar

 

-kol ve bacak kaslarında güçsüzlük, uyuşma

-Yürüme ve denge problemleri

-Konuşmada ve algıda bozukluk

-Duyularda azalma ya da kayıp

-İdrar kaçırma

-Kişilik değişiklikleri gibi problemlere yol açar.

 

FELÇ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kendinizde ya da çevrenizde aniden bu belirtilerden bir kaçını görürseniz vakit kaybetmeden sağlık ekiplerine başvurmalısınız.

Ani olarak yüzde asimetri ya da gözlerden  birinde büyüme varsa

Her iki kolunu yana açmasını istediğinizde kollardan birini tutamıyorsa

Gülümsemesini istediğinizde ağzın bir kenarı hareketsiz kalıyorsa

Ani kafa karışıklığı yaşıyor size anlamsız kelimeler söylüyor konuşmada güçlük yaşıyorsa 

Nedeni bilinmeyen, ani başlayan baş ağrısı varsa en kısa sürede sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

 

ZAMAN İNMEDE DAHA ÖNEMLİ

İnme de zamanın önemi tahmin edilenden daha fazla. Kesinlikle yukarıdaki belirtilerden biri ya da bir kaçı varsa birazdan geçer diyerek beklememek gerek. Beyin hücreleri beslenemediği her saniye ölmeye devam ediyor. Ne kadar erken müdahalede bulunulursa etkilenen alan o kadar az olacak ve kalıcı hasar oluşturma ihtimali azalacaktır. Özellikle ilk 3-4 saat içinde yapılan müdahaleler kişiyi hayatta tutmakta ve fonksiyon kaybını en aza indirmektedir.

 

İNME SONRASI TEDAVİ SÜRECİ

Çoğu beyin - sinir rahatsızlıklarında olduğu gibi erken tedavi oldukça önemlidir. İnmede rehabilitasyon  süreci hasta stabil hale geldikten hemen sonra başlamalıdır. Hastalığın getireceği komplikasyonların önlenmesi bakımından da erken egzersize başlamak önem taşır. Tedavi sürecinin geç başlaması kişide basınç yaraları, eklemde donmalar, kemik zayıflaması, kas erimelerine yol açar. Ayrıca ilk 8 hafta iyileşme maksimumdur. Bu sebeple rehabilitasyon kat ve kat özenle yapılmalıdır. İyileşme süreci hastalığın büyüklüğü ve yerine göre farklılık göstermekle beraber  6 aya kadar hızla devam eder. Bundan sonraki 2 yıl içinde iyileşme hızı daha yavaştır.

 

Fonksiyonların yeniden kazanılması ve mümkün olan en hızlı iyileşme için fizyoterapistinize danışmayı unutmayın.

 

Fzt. Filiz ÇİÇEKDENK

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit