• resmi ilanlar

TARİHİ HAN İÇİN NİHAİ KARAR VERİLDİ

2019-10-10 11:00:16

Kazanan Bolu oldu!

Bolu’nun Gölyüzü Mahallesi’nde bulunan ve ilimizdeki tarihi noktalardan biri olan Katırcılar Hanı’nın yol genişletme işlemi için yıkılıp yeniden yapılmasıyla ilgili olan proje, Bolu İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Özel Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Geçtiğimiz yıl Bolu Belediyesi tarafından alınan kararla, ilimiz merkezinde bulunan ve tarihi yapılardan biri olan Katırcılar Hanı yapılacak olan 7 metrelik yol genişletme çalışması nedeni ile yıkılıp tekrar yapılacaktı. Bu karar kamuoyu tarafından büyük bir tepki ile karşılanırken Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na, Sebilci Bolu Kültür Derneği tarafından konu hakkında dava açılmıştı. Açılan davaya Bolu Belediyesi de sonradan müdahil olmuştu.

DERNEĞİN MÜCADELESİ SONUÇ VERDİ

Açılan davada Katırcılar Hanı’nın sürekli Bolu için önemini vurgulayan Sebilciler Bolu Kültür Derneği sonuç almayı başarmıştı. Bolu İdare Mahkemesi, derneği yetkilisi, Bolu belediyesi imar müdürü, teknik elemanları ve Bolu Belediyesi avukatı, koruma kurulu müdürü, teknik elemanları ve Kültür Bakanlığı avukatı, Müze Müdürlüğü yetkilisi, 5 kişiden oluşan bilirkişi heyetin incelemeler de bulunmasını istemişti. Yapılan incelemelerde Katırcı Hanı’nın tarihi dokusu, mimari yapısı ve çökme tehlikesi durumları incelenerek raporun oluşturulması için heyet Ankara’ya döndü. Bilirkişi heyeti tarafından oluşturulacak olan raporun önümüzdeki günlerde tamamlanıp mahkemeye teslim edileceği öğrenilmişti.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALINMIŞTI

Bolu’nun önemli tarihi değerlerinden biri olan Katırcılar Hanı için mahkeme heyeti kamuoyunu sevindiren bir karara imza atmıştı. Bolu İdare Mahkemesi’nde, Haziran ayında görülen duruşmada mahkeme heyeti, Katırcılar Hanı’nda yeteri kadar jeoradar ve sondaj kazısının yapılmaması, hanın yıkılması durumunda telafisi güç veya imkansız zararlara yol açılabileceği nedeni ile “Yürütmeyi Durdurma” kararı alınmıştı.

BOLU’YU SEVİNDEREN KARAR AÇIKLANDI

Bolu İdare Mahkemesi yaşanan gelişmeler sonucunda kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, kendilerine sunulan bilirkişi raporlarının incelenmesini tamamlayarak Katırcılar Hanı’nı “1. Grup Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil etti. Öte yandan yapılacak olan yol çalışması sonucunda hanın altından yeni kültürel eserler çıkıp çıkmayacağının bilinmesinin mümkün olmadığını taraflara iletti. Belirtilen nedenler sonucunda Bolu İdare Mahkemesi, Katırcılar Hanı’nın yapılacak olan 7 metrelik yol genişletmesi için yıkılıp yeniden yapılmasını uygun görmeyerek projeyi iptal etti. Böylelikle Bolu’nun önemli tarihi binalarından olan Katırcılar Hanı’na dokunulmayacak.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit