• resmi ilanlar

TURİZM OTELCİLİK, BAKANLIKTAKİ TOPLANTIYA KATILDI

2019-11-03 11:00:05

Milli Eğitim Bakanlığı'nda gerçekleşen değerlendirme toplantısına Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural'da katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenevleri ve uygulama otellerinin mevcut durumları, kalitesinin artırılması ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığı toplantıya Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural’da katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıda; Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, Sosyal Tesisler ve İşletmeler Daire Başkanı Selim Yavuz Sandıkçı, Strateji Daire Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, Mesleki Teknik Eğitim İzleme Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Çiğdem, şube müdürleri, öğretmenevi müdürleri, turizm otelcilik okul müdürleri bulundu.

“USTA ÖĞRETİCİLERE KADRO VERİLMEDİĞİ KONUSUNDA BAHSETTİK”

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural konuyla ilgili bilgi paylaşımında, “Toplantıda çok değerli Bakan Yardımcımız Reha Bey öğretmen evlerinin sayısı, uygulama otellerinin otelciliklerin sayısı, uygulama oteli olanların sayısı, atölye imkânları olan otelciliklerin sayılarıyla ilgili istatistikî verileri açıkladı. Burada toplam döner sermaye yapılan katkı, illerin yapmış olduğu katkı çalışmalarıyla ilgili brifing verildi. Bizde turizm otelcilik olarak Bolu’da 2014 yılında başladığımız taşımalı eğitim kapsamında verdiğimiz yemek, kurduğumuz yemekhane konusunda bilgi verdik. Çalışan kişi sayısı, usta öğreticilerimiz, gıda mühendislerimiz, görev alan öğretmen arkadaşlarla ilgili, çalışma sistemi, menülerle ve mali analizleriyle ilgili önemli bilgiler aktardık. Yine usta öğreticilerle ilgili önemli bilgiler aktardık. Usta öğreticilerin 30 yıldan beri kadroya alınması gerektiğinin belirtildiği, bütün geçici işçilerin kadroya geçtiği fakat ülkemizde 860 kişiden oluşan usta öğreticilere kadro verilmediği konusunda bahsettik. Bunlara acilen kadro verilmesi gerektiği, özlük haklarına sahip olmaları gerektiği, doğum izni, ölüm izni, yıllık izin gibi izin haklarından yararlanmaları gerektiği konusunda bakan yardımcımıza bilgi verdik. Bakan yardımcımızda bu konuyu çok önemsedi ve not aldı.”diye belirtti.

“ÇALIŞMALAR TÜRKİYE VE EĞİTİM CAMİASI TARAFINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR”

Müdür Ayhan Vural, “Bir diğer konu macera parklarıyla ilgili, beceri atölyeleri çalışmalarıyla ilgili bilgi verdik. ‘Aşçılık Bolu’nun kimliğini ortaya koyan bir meseledir’ diye söze başlayan çok değerli Bakanımız Ziya Selçuk okulumuzu 5 Ağustos 2019 ziyaretinde Bolu’nun sahip olduğu, Bolu’nun taşıdığı misyonu, vizyonu zaten ifade etmişti. Bakanımızın ilimizi ziyaret ettiğinde ziyaret ettiği ilk okul olduğumuzu, beceri atölyelerinde çocukların çalışmalarını yakından takip ettiğinden bahsettik. Yine okul seraları projesi kapsamında okulumuz bahçesinde yapılan sera da sebze yetiştirdiğimizi, domates, salatalık, biber yetiştirdiğimizi ve bakanımızın da ziyareti esnasında seradaki mahsulleri gördüğünü ve bu konuda da bilgi aldığını ifade ettik. Yine okul bahçesinde hayvanat bahçesi oluşturduğumuzu, çocuklarda bir hayvan sevgisi, hayvanlara karşı ilgi alaka oluşturmayı beklediğimizi, bu alanda çalışma yaptığımızı ifade ettik. Yapılan bütün çalışmaların 2023 vizyonu kapsamında yapıldığını hem gerek ilimize hem de gerek ülkemize örnek olduğunu ifade ettik. Bu çalışmalar tüm Türkiye tarafından, eğitim camiası tarafından büyük bir heyecanla yakından takip ediliyor. Bolu olarak da 2023 vizyonunu yakından takip eden, birebir uygulayan bir il olmanın mutluluğunu yaşadık ve bunu bir kez daha orada vurguladık. Değerli bakan yardımcımız, daire başkanlarımız, genel müdürlerimiz bu konudan çok memnun oldu” diye ifade etti. 

Müdür Ayhan Vural, “Ayrıca Viva Cuisine Terim Kitabı, Viva Cuisine Tarif Kitabı, Okul Dergimiz ve Brifing Dosyamızı çok değerli bakan yardımcımıza takdim ettik. 4 Kasım Pazartesi günü saat: 10.30’da yine bakanlıkta bir toplantımız olacak. Bu toplantıda da bu konuları daha detaylı olarak ele alacağız. Konular hakkında bakanlığımıza bilgiler vereceğiz” diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

 

           

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit