• resmi ilanlar

Vali'nin Özel Kalemi diye arayıp dolandırıcılık yapmışlar

2019-12-04 11:00:20

AHMET BAYSAL'DAN NE İSTEDİNİZ!

Bolumuzun babası İzzet Baysal’ın, Bolululara bıraktığı en önemli değerlerden biri olan İzzet Baysal Vakfı’nın Başkanı Ahmet Baysal’ı telefonla arayarak 10 bin lira dolandırdığı iddia edilen M.Y. savunmasında suçu, olay günü kendilerinden hesap numaralarını isteyen 2 kadının işlediğini söyledi.

Özel Haber: Erol DEĞİRMENCİ / Sefa GÜNAY

 

2015 yılının Mart Ayında meydana gelen olayın duruşması dün Bolu Adliyesi’nde görüldü. İddiaya göre, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ı arayan bir şahıs kendisini Bolu’ya yeni atanan Vali Aydın Baruş’un özel kalemi olarak tanıtıp, Vali Baruş’un görüşme talebi olduğunu söyledi.

 

Daha sonra yanındaki diğer şahıs telefonu alarak, “Bolu’ya çok büyük hizmetler yapıyorsunuz, sizi bugün aramamın nedenini biliyorsunuz. Bolu’ya yeni tayin oldum. Bolu’daki bedensel engeli bulunan çocukların akülü araba ihtiyacı olduğunu öğrendim. Bolu’ya ilk gelişimde hayırseverler ve tanıdıkların yardımı ile bir kampanya başlattım. Sizin de bu kampanyaya destek vereceğinizi umuyorum. Alabildiğimiz 150 akülü arabayı törenle ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Sizin de katkılarınızı bekliyorum” dedi ve daha sonra 4 akülü araba fiyatı olarak gösterdiği 10 bin lirayı talep etti.

 

Bugüne kadar kendisinden istenilen yardım taleplerini geri çevirmeyen Baysal ise vakıf görevlilerine talimat vererek kısa süre içinde 10 bin lirayı, şahısların gönderdikleri banka hesabına yolladı. Durumun daha sonra ortaya çıkması ile beraber Çorum’da yaşayan M.Y. ve A.K. yakalanarak gözaltına alındı. Vakfın şikayetçi olması üzerine ise şahıslar hakkında ‘Dolandırıcılık’ suçlaması ile dava açıldı.

 

“KIZARAK ALDIĞIM PARAYI TESLİM ETTİM”

Olayın Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında “Dolandırıcılık” suçundan tutuksuz yargılanan sanıklar A.K. ve M.Y. Çorum’dan, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile hakim karşısına çıktı. Mahkeme salonunda tanık ve avukatlar da hazır bulundu.

 

Mahkeme heyeti yoklamanın ardından sanık A.K.’ye savunmasını yapmak üzere söz verdi. Sanık A.K. dayısının bu konuda kendi hesabını kullanmasına kızdığını ve parayı çeker çekmez teslim ettiğini söyleyerek, “Benim bu suçlama ile bir alakam yok. Diğer sanık M.Y. benim dayımdır. Kendi hesabından, benim hesabıma 9 bin lira para yolladı. Tam olarak kendisinin gönderip göndermediğini de hatırlamıyorum. Ben kendisine kızarak aldığım parayı teslim ettim. Bu olaya beni dahil etmesine kızdım” dedi.

 

“ÇOCUKLARININ HASTA OLDUĞUNU SÖYLEYEN İKİ KADIN BENDEN HESAP NUMARAMI İSTEDİ”

Sanık A.K.’nin savunmasının ardından savunmasını yapmak üzere sanık M.Y.’ye söz verildi. Sanık M.Y. ise savunmasında çocuklarının hasta olduğunu söyleyen iki kadının kendisinden hesap numarası istediğini ve onların bu suçu işlediğini söyleyerek, “Ben dışarıda yürüyordum. Bu esnada çocuklarının hasta olduğunu söyleyen iki kadın benden hesap numaramı istedi. Ben de insanlık namına hesap numaramı kendilerine verdim. Yanlış hatırlamıyorsam 10 bin lira para yattı. Bin lirasını ATM’den çektim. Daha önce böyle bir olayla karşılaşmadığım için korktum. Paranın kalan kısmını yeğenim A.K.’ye yolladım. Dolandırıcılık ile bir alakam yok” ifadelerini kullandı.

 

Sanık savunmaları ve tanık ifadesinin ardından mahkeme heyeti eksik hususların giderilmesi için mahkemeyi 20 Şubat 2020 tarihine erteledi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit