• resmi ilanlar

Av arkadaşını domuz sanıp vurmuş

2019-12-05 11:00:11

“DOMUZUN GELDİĞİNİ DÜŞÜNEREK NİŞAN ALIP ATEŞ ETTİM”

Bolu’nun Mengen ilçesinde ava gittiği arkadaşı tarafından vurularak öldürülen ve ayı parçaladığı iddia edilen Zeki Öztürk’ü öldüren av arkadaşı sanık Mustafa Ç. Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde Hâkim karşısına çıktı.

 

Haber; Sefa GÜNAY

Bolu’nun Mengen ilçesinde cesedi bulunduğunda ayı parçaladığı iddia edilen 71 yaşındaki Zeki Öztürk’ü öldüren av arkadaşı Mustafa Ç., Taksirli ölüme neden olma suçundan Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde Hâkim karşısına çıktı.

Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde SEDBİS sistemi ile ifadesi alınan tutuksuz sanık Mustafa Ç. ifadesinde; “Ben bu konuda daha önce savunma yapmıştım. Bu savunmalarımı aynen tekrar ederim. Olay günü zeki amca ile beraber sabah namazından sonra domuz avına çıkmıştık. Ben yanıma kayınpederimin eniştesinin tüfeğini aldım. Ölen Zeki'de kendi silahı vardı. Köyden yaklaşık 2,5-3 km kadar ayrıldık. Yanımızdaki köpekler havlamaya başlayınca ölen Zeki bana etrafta domuz olabileceğini, yattığı yerde tespit edip kalkmadan vurabileceğini söyledi. Bana da domuzun kaçması ihtimaline binaen domuzun yolunu tutmamı söyledi. Ben bu kapsamda kendisinden 500-600 m kadar uzaklaştım. Bir el ateş ettiğini de duydum. Beklediğim yerde bana yaklaşık 35-40 m mesafede çalıların kuvvetli bir şekilde hışırdadığını duydum. Domuzun geldiğini düşünerek nişan alıp ateş ettim. Bir müddet bekledim. Domuzun bana zarar verebileceğinden korktum. Hareketsiz olduğunu anlayınca yanına yanaştım. Gittiğimde vurduğumun domuz olmadığını, ölen Zeki olduğunu gördüm. Kendisi başından vurulmuştu. Kontrol ettiğimde vefat ettiğini anladım. Kendisi benim çok yakınımdı. Sürekli olarak birlikte ava giderdik. Bu olay nedeniyle çok üzüldüm. Kimseye de ilk başta bildiremedim. Olayda ben sadece bir el ateş ettim. Kullandığım tüfek süper poze olarak tabir edilen namlusu iki tane üst üste bulunan tüfek tipindedir. Ben bir el ateş ettikten sonra diğer namluda esasen başka bir tekli domuz kurşunu vardı. Ateş ettiğim kartuş içinde 9 tane saçma bulunduran kartuşlardandı. Ben köye dönerken köy ahalisinden Kemal ile karşılaştım. Kendisine durumu korktuğum için söyleyemedim. Ben ölenin yüzüne ya da vücuduna başka herhangi bir müdahalede bulunmadım. Olay esnasında yanımda küçük çakı bıçağım vardı. Ancak müteveffada meydana gelen yaralanmaları kesinlikle ben yapmadım. Nasıl oluştuğunu da bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

İfadelerinin ardından Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti eksik hususların giderilmesi üzerine davayı 18 Şubat’a erteleyerek tutusuz sanık Mustafa Ç.’nin adli kontrol şartları ile tutusuz halinin devamına karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Ankara’da bir otelde uzun yıllar aşçı olarak çalıştıktan sonra geçen yıl emekli olan evli ve 3 çocuk babası Zeki Öztürk, 5 Ekim günü 07.00 sıralarında av tüfeğini de yanına alarak mantar toplamak için ormana gitti. Yakınları, öğleden sonra olmasına rağmen geri dönmeyen Zeki Öztürk’ün, cep telefonunu da açmaması üzerine şüphelendi. Yakınları ve köylüler, saat 15.30 sıralarında Zeki Öztürk’ü aramaya çıktı.

Ormanda sürekli Öztürk’ün telefonunu arayıp sesin geldiği yöne doğru giden köylüler, gece köye yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta yüzünün büyük bölümü yırtıcı bir hayvan tarafından yenilen cesetle karşılaştı.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit