• resmi ilanlar

MECLİSTE ‘RUS' TARTIŞMASI

2019-12-06 11:00:12

Ak Parti'den başkanlığa önemli rapor

Bolu Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, belediyenin mail hizmetlerinin Rus menşeili bir firmadan yapılması ile ilgili tehlikeleri içeren raporu başkanlığa iletti. Başkan Özcan ise Balaban’ın sözlerine esprili bir şekilde cevap verdi.

 

Haber: Erol Değirmenci

Bolu Belediye Meclisi Aralık 1. Toplantısı, Bolu Belediye Meclisi Salonu’nda, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yönetiminde gerçekleşti. Canlı olarak yayınlanan meclis toplantısına siyasi parti temsilcileri ile beraber, çok sayıda vatandaş da katıldı.

Meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümünde Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, belediyenin mail servislerinin Rus menşeili bir sunucu tarafından sağlanmasını eleştirdi.  Balaban, vatandaşların kişisel haklarının tehlike altında olduğunu, Bolu Belediyesi’nin yazışmalarının açık bir şekilde sağlandığını söyleyerek bu konu hakkında Cumhur İttifakı olarak hazırladıkları rapora başkanlığa sundu.

KİŞİSEL VERİLER TEHLİKE ALTINDA MI?

Burak Balaban’ın Belediye Meclisinde aktardığı teknik soruna göre belediyenin mail serverindeki açık dolayısıyla vatandaşların mağdur edilebileceği belirtiliyor. Öyle ki söz konusu açıktan kaynaklı olarak kimlik numarası bilinen bir kişinin belediye ile arasındaki tüm kayıtlara erişim sağlanabiliyor. Bu da vatandaşları sanal dolandırıcıların hedefi haline getirebilir bir noktada. Söz konusu açığı kullanabilecek bir kişi; vatandaşın, işletme ve/veya bir kurumun belediyeye borcunu görüp kopya bir sistem üzerinden oluşturduğu ödeme ekranı ile borçlu kişiyi yönlendirerek banka bilgilerini edinebilir ve bilişim suçu işleyebilir durumda.

BAŞKAN ÖZCAN ESPRİLİ BİR ŞEKİLDE CEVAP VERDİ

Balaban’ın sözlerinin ardından konuşan Başkan Tanju Özcan ise esprili bir şekilde cevap verdi. Özcan, “Aramızda bir Rus ajanı mı var? Eğer varsa söyleyeyim şimdiden istifa etsin. Ben bulmadan önce istifasını masama bıraksın. Dolandırıcılık konusuna gelirsek, Burak bey dediğiniz şeytanın aklına gelmez. Ama önergenizi ciddiye alacağız. Bu iş benden önce gerçekleşmiş onu da bilin. Zaten bir yerde hata varsa kimin döneminde olduğunun bir önemi yok. Önemli olan hatayı düzeltmek” dedi.

Konu ile alakalı ilgili müdürlükler ise gerekli bilgilendirmeyi önümüzdeki haftalarda meclis üyeleri ile paylaşacak.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit