• resmi ilanlar

ULAŞIMA İNDİRİM TEKLİFİNDE KARAR VERİLDİ

2020-01-09 11:00:10

İşte alınan karar

Bolu Belediye Meclisi Ocak Ayı 1. Oturumunda, AK Partili Belediye Meclis Üyeleri tarafından öğrenci ulaşım ücretlerine indirim yapılması önerisi şoför esnafının zor durumda kalacağı gerekçesiyle oy çokluğuyla reddedildi. İndirim talebinin reddedilmesinin ardından Başkan Özcan AK Partili Belediye Meclis Üyeleri seslenerek Bu şoför esnafının Bolu’nun insanı olduğunu unutmayın. Bırakın onlarda evine ekmek götürsün” dedi.

 

 Haber; Sefa GÜNAY/ Erol Değirmenci

 

Bolu Belediye Meclisi Ocak Ayı 2. Oturumu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında Bolu Belediyesi Meclisi Salonunda gerçekleşti. Gerçekleşen oturumda Ocak ayının 1. oturumunda AK Partili Belediye Meclis Üyeleri tarafından öğrenci ulaşım ücretlerine indirim yapılması önerisi Plan ve Bütçe ile Çeşitli İşler Komisyondan gelen raporun meclise sunulmasının ardından oy çokluğu ile reddedildi.

 

KOMİSYONDAN VAZGEÇİLSİN DEDİLER

Ak Parti Grubu indirim talebinin reddedilmesi üzerine itirazlara başladı. Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, Bolu Belediyesi’nin otobüslerden aldığı yüzde 7’lik komisyondan vazgeçmesini söyledi. Balaban bu şekilde indirim yapılabileceğini söyleyerek Başkan Özcan’a seslendi.

 

“BU SİSTEMİ BEN KURMADIM”

AK Partili Belediye Meclis Üyeleri tarafından istenen indirim talebi üzerine Ak Parti Meclis Üyelerine yüklenen ve konuyla ilgili açıklamada bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Bu konu haksız siyasi konu haline geliyor. Bura da en az eleştiriyi hak eden benim. Bu sistemi ben kurmadım, bu sistemi eski belediye başkanı kurdu. Bu sistem kurulurken Burak Bey tek bir eleştiri yapmış mı diye baktım yapmamış.  O zaman kimse dememiş belediyenin aldığı %7 komisyon nerden çıktı.  %7 komisyon olduğunu bu gün mü öğrendiniz.  Bu sistemi ben kurmadım tekrar söylüyorum. Bu sistemi kuranlar bu sistemde nasıl bir sözleşme imzalanmış bir daha baksınlar” dedi.

 

“Bırakın onlarda evine ekmek götürsün”

Şoförlerin kazandığı paranın ortada olduğunu ve eve ekmek getirdiklerini söyleyen Başkan Özcan; “Akaryakıt zamlarını da ben yapmıyorum dimi. Hiç şunu yapmıyorsunuz Ak Parti meclis üyeleri olarak bilet indirimi talep ediyorsunuz da hiç bu ülkeyi yönetenlerden niye akaryakıt indirimi talep etmiyorsunuz. Akaryakıta zam yapacak merkezi hükümet sonra geleceksizin burada bilet fiyatlarını düşür. Neye göre düşürelim, şoför esnafı nereden para kazanacak. Şoför esnafı gelip Ak Parti meclis üyeleri ile ve AK Parti Grup Başkan Vekili Burak Balaban ile görüşmüşler. Demişler ki Burak Bey sen bize asgari ücretle bir iş ver otobüsü anahtarı ile birlikte sana vereceğiz demişler. Şoför esnafının ne kazandığı ortada, şoförler de evine ekmek götürüyor. Yapayın bunlar Bolu’nun insanları bunlarla bu kadar uğraşmayın. Bırakın onlarda evine ekmek götürsün” İfadelerine yer verdi.

 

“Bu şoför esnafının Bolu’nun insanı olduğunu unutmayın”

Belediye olarak öğrencilerin ücretsiz taşınmalarında yana olduklarını belirten Özcan; “Öğrenci kardeşlerime de söyledim gelin rakamlar elimizde çıkartalım sizinle araçlar yaptıkları yatırımı görelim, akaryakıta verdikleri parayı görelim bunun sonucunda indirim yap diyorsanız vicdanen söylüyorsanız sizi söyleyecek hiç sözüm yok o zaman dedim.  Biz öğrencinin hiç ücretsiz taşınmasından yanayız. Keşke bunu yapabilsek ama siz belediyenin elindeki otobüsleri özelleştirmişsiniz eğer toplu taşıma hizmeti Bolu Belediyesinde olsaydı bizde yapardık 50 kuruş. Ama bunu yapan sizsiniz bu gün hiç indirim lafını etmemişsiniz 15 yıl boyunca sene de iki kez zam yaptığınız dönemler var. Bu şoför esnafının Bolu’nun insanı olduğunu unutmayın” dedi.

 

“Sizi de şoför esnafına şikayet ediyorum”

Ak Parti Meclis Üyeleri bu konuda şoför esnafına şikayet eden Başkan Özcan; “%7’lik komisyon konusu ile şoförlerle konuşuyor saten biz. Yakında bu konuda bir adım atacağız. Biz devir ücretlerini düşürdük. Devir ücretlerinde bu kadar yüksek yapan kimdi. Sizin partinizin başkanıydı. Cezalarda indirime gittik. Siz biliyormusunuz o eski fiyatlardan ceza yiyen işi bırakmak zorunda kaldığını. Devir ücretleri yüzünden aracını devredemeyen insanlar vardı. Bunlarda çok ciddi indirimler yaptık. Biz bu dönem iki kaleme zam yaptıysak en az on kaleme indirim yaptık. Otopark katılım payları da bunlardan bir tanesi. Şoför esnafını bu kadar germenin bana göre hiçbir mantığı yok. Siyaseten de bu işten kazanıyor değilsiniz. Sizi de şoför esnafına şikayet ediyorum. Oynamayın şoför esnafının ekemeğiyle” ifadelerini kullandı.

 

 “Dünyanın en pahalı akaryakıtlarından bir tanesi var bu ülkede”

Petrol fiyatlarının artışta olduğunu söyleyerek AK Parti Grup Başkan Vekili Burak Balaban’ı Cumhurbaşkanına bu konuda indirim yapması konusunda bir mektup yamasını söyleyen Özcan; “Bakın petrol fiyatları İran da yaşanan gelişmelerden dolayı ciddi bir artışta dünyada. Bu yarın bir gün pompaya zam olarak yansıyacak. Bunu biliyorsunuz dimi bu indirimi talep ederken. İkincisi bu konuda Burak beyin çok hassas olduğunu şuradan görebilirim. Eğer yaparsa, Sayın Cumhurbaşkanına mektup yazın akaryakıt fiyatlarını düşmesini istiyoruz diye.  Dünyanın en pahalı akaryakıtlarından bir tanesi var bu ülkede.  Sen diyorsun ki şoför esnafının cebinden parasını alalım anlamına gelecek şeyi söylüyorsun. Ama bu ülkeyi yöneten akaryakıt fiyatlarını belirleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza mektup yazamıyorsun. Yaz bir mektup ben senin samimiyetini göreyim. Bolu’da ulaşım pahalı ama Türkiye de akaryakıt ucuz mu?” dedi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit