• resmi ilanlar

KATLEDİLEN ARAŞTIRMACI YAZAR UĞUR MUMCU ANILDI

2020-01-24 11:00:09

Araştırmacı, Yazar Gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 27'nci yıldönümünde Bolu'da, Uğur Mumcu Parkı'nda düzenlenen törenle anıldı.

Haber: Erol Değirmenci / Sefa Günay

 

Uğur Mumcu Parkında düzenlenen anma törenine Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Anma töreninde ilk olarak Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

“TALEBİMİZİ TEKRAR EDİYORUZ”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Atatürkçü Düşünce Derneği Bolu Şube Başkanı Raşit Aydın, “Uğur Mumcu’nu n öldürüldüğü 24 Ocak günü devam eden haftaya adalet ve demokrasi haftası deniliyor. Demokrasiyi, adaleti, özgürlüğü savunan bu uğurda can vermiş olan bütün aydınlanma kayıplarımızı sonsuz bir şükran, minnet, özlem ve saygıyla anıyoruz. Bombalı saldırıda evlerinin önünde, otobüs duraklarında, arabalarının içinde kurşunlanarak öldürülen ve katilleri yakalanıp hak ettikleri cezaları almayan bu yurt sever insanların ortak özellikleri doğruları söylemekten, yazmaktan korkmayan Cumhuriyet’e, Atatürk’e ve devrimlerine gönülden bağlı cesur insanlar olmalarıydı. Onları katleden tetikçilerin ve aralarında ulusal, uluslararası katillerin bulunması ve yargılanmaları talebimizi tekrar ediyoruz. Onlara sesleniyoruz. Sizi unutmuyoruz, unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu yıl şuanda olduğu gibi geçmişte de her yıl 24 Ocak’ta anma töreni yaptığımız bu parkın adı Uğur Mumcu parkıdır.” dedi.

“KORKMADI, KENDİNİ FEDA EDECEĞİNİ BİLİYORDU”

Raşit Aydın’ın ardından konuşmasını yapan Bolu Baro Başkanı Sabri Erhendekçi, Uğur Mumcu’nun yaşamı boyunca hiç yılmadığını söyledi. Erhendekçi, “Her yıl daha büyük bir hasretle, minnetle andığımız Uğur Mumcu’yu aramızdan ayıran hain elleri ve onların kimler tarafından yönetildiğini bugün daha açıklığıyla daha iyi tespit edebiliyoruz. Oysaki Uğur Mumcu, yaşadığı günlerde onları tüm yönleriyle deşifre edip, bizlere bildirmişti. O hiçbir zaman yılmadı. Toplumu aydınlatmaktan ve bilgilendirmekten vazgeçmedi. Korkmadı, kendini feda edeceğini biliyordu. ‘Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklardır’ sözleri bizlere cesaret aşıladı. Onun tarafından bize aşılanan Cumhuriyet aşkı, mücadele azmiyle korkusuzca ve büyük cesaretle yol alıyoruz. Kendimizi laik Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olarak ifade ediyorsak, tam bağımsız Türkiye için emperyalizme başkaldırıyorsak, insan haklarının en önde gelen savunmacılarıysak, her türlü teröre karşı duruyorsak, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıysak, hukukun üstünlüğüne, yargını bağımsızlığına en önde sahip çıkıyorsak bilinsin ki Uğur Mumcu’nun ardından onun gibiler ve onu aşacaklar doğmuştur.” şeklinde konuştu.

“FAİLLERİN ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTİYORUZ”

Anma töreninde son konuşmayı Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yaptı. Özcan şöyle konuştu; “27 yıl önce katledilen Uğur Mumcu’yu rahmet ve minnetle anıyorum. Burada her yıl bu anma etkinliklerini düzenliyoruz. Aynı konuşmaları yapıyoruz ama ben farklı bir şeye değinmek istiyorum. Bir sebep sonuç ilişkisi var. 90’lı yılların başında Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy gibi aydınlanma devrinin simge isimleri, gazeteciler katledilmeye başlandı. Faili meçhul cinayetlerle. Onların katledilmesinden sonra Türkiye’de bir yandaş basın oluşmaya başladı, sonra Cumhuriyet düşmanları bu ülkeyi maalesef yönetmeye başladı. Sonraki süreçte Ergenekon ve balyoz süreci oldu. Her şeyin bir sebebi ve sonucu var. Bu sefer devrimci, Atatürkçü subaylara dönük bir komplo yapıldı. Türk Ordu’su adeta çökertildi, arkasından da 15 Temmuz hain darbe girişimi meydana geldi. Biz o dönemin aydınlanması gerekir diyoruz. Faillerin ortaya çıkması lazım diyoruz. Yargıdan ve siyasi iktidardan bu faillerin delillendirilerek ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Eğer gerçekten o dönem aydınlanırsa, Türkiye’nin bulunduğumuz noktaya geldiğini, FETÖ’nün nasıl ortaya çıktığını, ordumuza nasıl kumpas kurulduğunu, bu devletin nasıl içerden çökertilmeye çalışıldığını da net bir şekilde göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının ardından, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri İlayda Sarıgül ve Bilal Öztürk tarafından, “Vurulduk Ey Halkım, Unutma Bizi” adlı şiir okundu.

 

Anma töreni, karanfil sunumu ile sona erdi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit