• resmi ilanlar

KARAYOLLARI KAMULAŞTIRMAYI BEKLİYOR

2020-01-24 11:00:18

Bolu kamuoyundan gelen tepkilere rağmen, Karayolları Genel Müdürlüğü ikinci etap için Bolu Belediyesi tarafından yapılması gereken kamulaştırmaları yaprak Genel Müdürlüğe teslim etmesini beklediği belirtildi.

Haber: Hakan Aydın

 

Güney Çevre Yolu ile ilgili Bolu kamuoyunda tartışmalar bir yandan devam ederken, bir araya gelen sivil toplum örgütleri de projenin iptal edilmesi için hukuki süreci başlatmıştı. Bolu kamuoyunda bu gelişmeler yaşanırken, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün tutumu bilinmiyordu.

Karayolları 4. Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Yıldırım’la konuyu görüşen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Güney Çevre Yoluyla ilgili Bolu kamuyoyunda olumsuz görüşler hakim. Bolu’da STK’lar bir araya gelerek, yol projesinin iptal edilmesi için hukuki süreci başlattı. Bolu Belediyesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol çerçevesinde, Bolu Belediyesi’nin yapması gereken bir kamulaştırma çalışması var. Ben bu çalışmayı yapmayacağım. Çünkü görüyoruz tarım arazilerimiz bu yol çalışması kapsamında elimizden gidiyor. Biz yapmayacağız ancak, bizim yapmayacağımız bu kamulaştırma çalışmasıyla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bir kamulaştırma düşüncesi var mı? Bunu da bilmiyoruz” dedi.

Başkan Özcan’ın açıklamalarına cevap veren Karayolları 4. Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Yıldırım, “Bilindiği gibi Güney Çevre Yolu’nun 0-6 kilometre arası ihale edildi ve biz ilk etabı oluşturan 0-3 arasını tamamladık. Ancak ikinci kısım olan 3-6 kilometre arasında protokol çerçevesinde Bolu Belediyesi’nin yapması gereken kamulaştırmalar var. Ancak şuanda bunlar yapılmadı. Bolu Belediyesi’nin bu çalışmayı yapmasını istiyoruz. Bu bir yatırım projesidir. Karayolları Genel Müdürlüğü açısından bu çalışma devam ediyor. Bahsedilen tepkileri biz bilmiyoruz. Biz Bolu Belediyesi’nin kamulaştırma yapmasını bekliyoruz ve bu kamulaştırmalar için Genel Müdürlük olarak her hangi bir ödenek talebinde bulunmadık. Kamulaştırma bizim açımızdan hala Bolu Belediyesi’nin sorumluluğundadır” diye konutlu.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit