• resmi ilanlar

“ARAPÇA TABELA GÖRMEK İSTEMİYORUM”

2020-02-11 11:00:18

Çakır, gündeme taşıdı Başkan talimat verdi

MHP Bolu Belediye Meclisi Üyesi Necdet Çakır’ın, şehirdeki yabancı dilde yazılan tabelalar konusunda yaptığı açıklamaya Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Buradan Zabıtaya da söylüyorum eğer marka değilse yabancı tabela olmasın. Bunları düzeltelim. Bir de Arapça tabela görmek istemiyorum” dedi.

 

Haber: Erol Değirmenci

 

Bolu Belediye Meclisi Şubat Ayı 2. Oturumu’nda konuşan MHP Bolu Belediye Meclisi Üyesi Necdet Çakır, şehirdeki yabancı dilde yazılan tabelalara dikkat çekti. Esnafların yabancı dilde tabela kullandığını söyleyen Çakır, “Yıllardır ihmal ettiğimiz bir konuyu dile getirmek istiyorum. Bir toplum tarihine, milli değerlerine sahip çıkarsa ayakta kalabilir. Sayın Başkan, sizin bu konudaki hassasiyetinizi milletvekilliği döneminizden biliyoruz. Aynı hassasiyeti şimdi de göstereceğinizden şüphem yok. Şehrimizin caddelerinde dolaşıp baktığımızda, özellik son zamanlarda açılan iş yerlerinin isimlerini dikkate aldığımızda birçoğunun ismini telaffuz etmekte zorlanıyoruz. Türk yurdu Bolu’da bu kadar yabancı isimler kullanılması bizi üzüyor. Amerika İstanbul Başkonsolosuna randevu vermeyerek gösterdiğiniz bu milli duruşu, yeni açılacak dükkanlarda da göstermenizi bekliyoruz” dedi.

“BİRÇOĞUNUN İSMİNİ UNUTMUŞUZ”

Bolulu önemli isimlerin kullanılmadığına da dikkat çeken Çakır,”Yine bu konuya bağlı olarak maalesef Bolu’nun değerlerini hep ihmal etmişiz. Yeni bir yatırım yapıldığı zaman ulusal anlamda ülkemizin değerli isimleri kullanılmış. Kültür merkezi açmışız ismi Necip Fazıl olmuş, park yapmışız adını Uğur Mumcu koymuşuz. Okul açmışız Turgut Özal koymuşuz. Bolu’da da yetişen çok değerli sanatçı ve kahraman var. Birçoğunun ismini unutmuşuz. Bu şehir için mücadele eden bu şehre isim bırakan kişilerin isimlerini buraya vermek daha iyi olur. Bu isim kullanılmasını hassaten sizlerden rica ediyorum” şeklinde konuştu.

“ARAPÇA TABELA GÖRMEK İSTEMİYORUM”

Çakır’ın sözlerine cevap veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise, “Tabelalar konusundaki eleştiri haklı bir eleştiri. Buradan Zabıtaya da söylüyorum eğer marka değilse yabancı tabela olmasın. Bunları düzeltelim. Bir de Arapça tabela görmek istemiyorum. Daha duyarlı olmaya çalışalım” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit