• resmi ilanlar

Geçmişten günümüze Bolu Ormancılığı

2020-02-15 11:00:02

Ülkemizin en köklü kurumlarından biri olan Orman Genel Müdürlüğü'nün kuruluşunun 180'inci yılı anısına Bolu Orman Bölge Müdürlüğünce “Geçmişten Günümüze Bolu Orman Bölge Müdürlüğü” başlıklı katalog hazırlandı.

Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı “Geçmişten Günümüze Bolu Orman Bölge Müdürlüğü” başlıklı eserin hazırlanmasında kendi arşivlerinden faydalanılarak, Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar geçen sürede ormancılık tarihinin Bolu’daki geçmişini yansıtan önemli fotoğrafların bu eserde yer almasında emeği geçen Siyami Palazoğlu ve Selahattin İkiz’i ziyaret ederek katkılarından dolayı teşekkür etti.

Bolu İli, Büyükcami Mahallesi’nde bulunan Taşhan’da Selahattin İkiz’in antika dükkânında sıcak bir sohbet havasında gerçekleşen ziyarette Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Kurumsal anlamda Orman Genel Müdürlüğü’nün ne denli güçlü bir kurum olduğunu da gösterecek olan bu eserin Bolu ve Düzce illerini kapsayan görselleri de içerdiğini vurguladı.

Bu eserde yer alan görsellerin, halk ve orman ilişkileri ile ormancılık faaliyetlerinin geçmişteki seyrine ışık tutarak günümüzdeki gelişmelerle kıyaslamamıza önemli bir katkı sağlayacağını ifade eden Şaban Bıyıklı, özellikle 1900’lü yılların başlarından itibaren, artan nüfus ve endüstrinin ne türlü talepleri bulunduğu, ormanların zamanla değişen fonksiyonlarının neler olduğu, ormanların oluşumu ve gelişimi üzerinde orman teşkilatının ne tür etkiler yaptığına dair veriler sunduğunu belirtti.

Ayrıca, sosyokültürel değişimi de yansıtan bu eser, gerek kamu kurumlarında gerekse sosyal hayatta, giyilen kıyafetler başta olmak üzere o döneme ait yaşam biçimleri hakkında da detaylı bilgiler sunuyor. A. Haktan Yamantürk

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit