• resmi ilanlar

Gidemediğin yer senin değildir…

2020-02-21 11:00:02

“Gidemediğin yer senin değildir” düşüncesiyle Bolu Orman bölge Müdürlüğü Ormanlarının Özellikle Yangınlara karşı daha etkin korunması, geliştirilmesi ve işletilmesi amacı ile 2020 yılında 125 km yeni orman yolu programlandı.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde ulaşılamayan yerlere yol yatırımları devam etmektedir. Bu amaçla bölge Müdürlüğüne bağlı 12 İşletme müdürlüğündeki Teknik elemanlara Orman yollarının yapımı ile ilgili seminer ve tatbikat düzenlendi.  Tatbikat Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Ören, Makine İkmal Şube Müdürü Rıfat Günen Orman İşletme Müdürü Hüseyin Şahiner’in katılımı ile Bölge Müdürü yönetiminde gerçekleştirildi. Yol şebeke planları ile planlanmış orman yollarının ihale öncesi yaklaşık maliyetlerinin çıkarılmasına esas olan, Orman Yol Etütlerinin yapılması büroda ve arazide teknik elemanlara Orman yolları Yol Etüt ve aplikasyonu uygulamalı yaptırıldı.

 

 

Tatbikat öncesi Mengen Orman İşletme Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, katılımcılara; Orman Yol Etüt işinin 292 Sayılı Orman Yollarının Planlanması Yapımı ve Bakımı Tebliğine göre irdelenmesi, Orman yolu etüdünün niçin gerekli olduğu, programa alınacak yolların hangi amaca yönelik seçilmesi gerektiği ile Yol etüt öncesi büroda yapılması gerekli teknik işleri içiren bir sunu takdim edildi. Müteakibinde arazi üzerinde tatbikat safhasına geçildi, Tatbikatta, haritanın araziye uygun yönüne konması, harita üzerine işlenen yol güzergahının araziye oturtulması, araziye aplike edilecek eğimin tespiti, Ölçüm Lata boyunun ayarlanması, klizimetre ile meyil okunması, yamaç meyili ve yamaç klaslarının tespiti ve tespitlerin Etüt karnesine işlenmesi çalışmaları her bir teknik elemana tatbik ettirilerek, yol etüt çalışması gerçekleştirildi.

 

Arazi tatbikatı sonrasında tekrar büroya dönülerek bu kez elde edilen verilerin metraj cetveline ve sonrasında Keşif Özeti ve Yaklaşık Maliyete çevrim süreci anlatıldı. Konu ile ilgili karşılaşılan güçlükler ile çözüm önerileri ile konusunda tecrübeli Makine ve İkmal Şube Müdürlüğü Mühendislerince yol gösterici tecrübelerinde aktarıldığı seminerde, İşletme Şeflerinden alınan geri bildirimlerden, Seminer ve Tatbikatın son derece verimli olduğu, bu tür tatbikatların devam ettirilmesi talebi de ayrıca gurur verici bir netice olarak değerlendirildi. Bu eğitimler sonucunda Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde, yol etütleri her işletme müdürlüğünün kendi teknik elemanlarınca yapılarak ulaşılmayan orman kalmayacak. Elif Erdoğan

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit